OffROAD Maraton Milovice: Extrémní čtyřhodinovka dostala závodníky na dno jejich sil

Pátý díl seriálu OffROAD Maraton proběhl uplynulý víkend v Milovicích poblíž tamního tankodromu. Do 16leté historie terénních závodů se zapsal jako jeden z nejtěžších. Ve slunečné výhni a oblacích prachu si na dno sil sahala drtivá většina závodníků. Sobotní 10hodinovka sedla buginám. Zvítězil Quadservis Špak – Papá Buggy tým před Polaris teamem. Třetí místo celkově vybojoval letos výtečně jedoucí Autocentrum Luňák se speciálem do dvou litrů. V neděli dopoledne si pro absolutní vítězství dojel čtyřkolkář Ondřej Fišar z týmu Quad Nová Paka a odpoledne motorkář Daniel Galia z RD racing teamu, který vybojoval sedmé celkové prvenství ve 4hodinovce. Oproti předchozím ročníkům ale na pokraji zhroucení. Závodu se účastnil i nestor endura Lubomír Vojkůvka z VYPE racing teamu, který odstupoval z jasného prvního místa kvůli chybě v depu, kde se omylem napil benzínu.

Po dvouměsíční přestávce se již tradičně jely závody s koeficientem 2, čili za dvojnásobný počet bodů. V sobotu v deset hodin ráno nastoupilo do svého druhého nejdelšího závodu v sezoně 14 aut. Předpověď počasí hlásila jasný horký den, takže všechny posádky se pořádně vybavily vodou a v depu se snažily udělat alespoň kousek stínu na odpočinek. Po odmávnutí vlajkou všechny speciály zmizely v oblacích prachu. Na tradičně tvrdé trati s kořeny i dírami nechybělo místo s bahnem, které se usazovalo a rychle usychalo v motoru. S blátem a následně poškozenými rozvody se potýkal například žlutý jeep dakarského závodníka Jaroslava Valtra. Ten při závodu chyběl, ale průběžně se zajímal o jízdu svých dvou synů Jaroslava a Michala, kterým předává své letité zkušenosti. Oba měli skvěle rozjetý závod, který zpomalilo jen několik oprav, ale zhruba tři hodiny před koncem klání museli předčasně skončit kvůli problémům se zadním diferenciálem. V kategorii speciálů nad dva litry ale přesto vybojovali třetí místo před Wogo teamem a KB System offroad teamem. Obrovskou smůlu měl dosavadní lídr celkového pořadí WINGS team se svým Broučkem, který po 30 kolech skončil nepojízdný v depu. Naopak skvělý výkon bez výpadků předvedl speciál do dvou litrů Autocentra Luňák, který vyrovnanou jízdou nasčítal 67 kol, vyhrál svoji kategorii a v celkovém pořadí se umístil na třetím místě. Čtyři kola za ním dojel stříbrný v kategorii Váňa offroad team a dalších 13 kol méně si zapsal bronzový KB System offroad team se Suzuki Jimny.

Nejvyšší příčky mezi auty patřily speciálům do litru. Jako první se cílovou páskou prohnaly hned dvě buginy – stříbrný Polaris team a zlatý Can-Am Quadservisu Špak – Papá Buggy týmu. Dušan Padevět se svým týmem byl jasným vítězem – se 78 koly porazil druhý Polaris o 9 kol a celkově zdolal 468 km. Třetí bugina v cíli patřila týmu Polissport.cz, který poprvé v historii řídila také Klára Polišenská, jež v předchozích závodech zastávala místo spolujezdce. A spolu s týmem si vedla nadmíru dobře. Polissport.cz premiérově dojel až do cíle a na stříbro ztratil jen pět kol. Změna nastala i v kategorii Amatér. Favorizované Offroad centrum Jase porazil o šest kol Fun racing team, jež zvládl 52 průjezdů. Na třetí příčce se umístil Lego team Kdyně, který se potýkal s mnoha technickými problémy již od startu.

Nedělní ráno již patřilo 60 čtyřkolkářům, kteří se seřadili na startu 4hodinovky, nejtěžšího závodu sezony. Spolu s modrou oblohou nad hlavou a rychle stoupající teplotou šlo o nejnáročnější závod vůbec. Na špici průběžného pořadí se až do 19. kola skvěle držel Martin Krejčík z Wolf racing teamu, kterého ale vyřadila porucha stroje. Toho plně využil favorizovaný Zdeněk Tůma z THF racing teamu, jež se až do posledního kola držel na první příčce, ale těsně před cílem nezvládl nápor Ondřeje Fišara z týmu Quad Nová Paka. Tůma si nicméně odvezl největší pohár mezi mistrovskými sportkami a Fišar mezi mistrovskými veterány. Výkon hodný mistra předvedl i třetí absolutně Dušan Novotný z Kaskadér týmu, druhý v kategorii za Fišarem. Jen tito tři jezdci zvládli 36 kol.

Nejúspěšnějším starším juniorem byl Radek Porš z Hurada teamu – CZAuto, který během 90 minut zajel 13 kol. Pekelná výheň čekala nejen na děti a mladší juniory na jednodušší trati, ale hlavně na motorkáře, kteří na 6km trať odstartovali ve 13:30 h. Teplota ve stínu ukazovala kolem 35 stupňů Celsia! Tvrdá a prašná trať s rychlými otevřenými pasážemi nenabízela moc míst ke zvolnění tempa. Navíc čím pomaleji závodník jel, tím více to s ním házelo. Horký závod vyžadoval přísný režim s dodávkou tekutin a odpočinkem.

Přestávky se však netýkaly špičky celkového pořadí. Vedoucí jezdec Daniel Galia z RD racing je známý vytrvalec a jede vždy o první místo absolutně. Tratí se hnal, co to nejvíce šlo, byť oproti loňskému roku na slabší Yamaze 250. Nejvíce bojoval se skvěle jedoucím Lubomírem Vojkůvkou z VYPE racing teamu, přestože sedlá silnější Betu 450. Vojkůvku ale nečekaně odstavila smolná situace, když při zastávce v depu v polovině vysilujícího závodu omylem dostal do rukou plastovou lahev s benzinem, ze které se napil. I přesto nastoupil ještě na trať, ale po pár kolech závod vzdal se žaludečními potížemi. Galia již v té chvíli bojoval hlavně sám se sebou. Extrémní počasí i následky vážnějších zranění v posledních měsících si vybíraly svoji daň. Přesto cílem projel se 39 koly a kolo za sebou nechal druhého celkově Karla Brabce z Motokrosu na Cechu, pohárového jezdce, který se špičkou mistrovských závodníků prokousal díky fyzické i psychické přípravě. Třetí Bohumil Michálek z Enduro teamu Velká zaostal jen o další kolo a zvítězil v mistrovských veteránech.  Devadesáti minutový závod starších juniorů vyhrál Filip Cakl z CoraHB teamu se 13 koly.