V Karlových Varech se konal nejvýznamnější triatlonový podnik na českém území. Evropský pohár v lázeňském městě se stal kořistí Slovinky Mateji Šimicové a Francouze Raoula Shawa.

V Karlových Varech se závodilo na olympijských distancích 1500m plavání, 40km na kole a 10km běhu. Nejrychlejší plavkyní byla Italka Gaia Peronová. Po sedmi výjezdech na Zámecký vrch však zůstala vpředu dvojice Mateja Šimicová a Ashlee Bailieová. V závěrečném běhu získala Šimicová náskok 23 vteřin a v cíli před hotelem Thermal mohla slavit.

Simic

„Výběhy a skoky do vody nebyly podle mého gusta, ale mám silné kolo a po něm mi zůstaly i lehké nohy,“ říkala po doběhu Slovinka. Dvanáct a půl minuty za ní doběhla do cíle Tereza Durdiaková, která ač Češka, reprezentuje Slovensko. „Na Slovensku studuju a momentálně probíhá změna občanství. Tady to byl krásný závod, sice jsem skončila poslední, ale závod jsem zvládla se ctí,“ řekla triatletka, která se vrátila k závodům po jarní únavové zlomenině.

V závodě mužů startovali pouze dva Češi. „Je to výsledek termínové kolize. Ve Stockholmu je MS družstev a za týden je ME do 23 let,“ vysvětlil generální sekretář ČTA Antonín Bauer.

V první části závodu uplavala osmičlenná skupina, která na kolo vyrazila s velkým náskokem. Během cyklistických okruhů se zmenšovala a do závěrečné běžecké desítky vyrážela jen pětice. Z ní měl nejvíc sil Francouz Raoul Shaw, kterého naháněl Ir Bryan Kean. Ten se z 23. pozice po plavání vytáhl nejrychlejšími časy na kole i v běhu až na druhé místo. „Škoda, že se běžela jen desítka. Být to delší, byl bych první,“ usmíval se Ir. Z Čechů si vedl nejlépe David Kuchařík, který se probil na 18. místo. Tomáš Kroupa při běhu vzdal.

„Byl to můj první Evropský pohár a neměl jsem před startem žádná očekávání. Snad jsem chtěl trochu překvapit, a to se mi myslím podařilo,“ vyprávěl v cíli jednadvacetiletý triatlonista. „Na kole mi to moc nejelo, ale v běhu jsem se posunul dopředu asi o pět míst. Ten mám silný,“ zhodnotil Kucharčík, jehož snem je vyhrát olympiádu.

Výsledky: Evropský pohár Mattoni City Triathlon (1,5-40-10)
Muži:
1. Raoul Shaw (Fr.) 1:53:12,1, 2. Bryan Keane (Ir.) 1:53:25,0, 3. Vicente Hernandez (Šp.) 1:53:50,4, …, 18. David Kuchařík (ČR) 1:56:48,0.

Ženy: 1. Mateja Šimic (Slovin.) 2:05:26,7, 2. Ashlee Bailie (Austr.) 2:05:49,7, 3. Anne Tabarant (Fr.) 2:06:31,3.