Evropský pohár v Adventure Race - Timex winter raid

Evropský pohár v Adventure Race: EP v AR – Timex winter raid, Polsko, Mazury
Datum: 4.2 2014 – 9.2 2014
430km NONSTOP, mrazy -15 st.C
Reprezentační tým: Nutrend/ OpavaNet/S21
Kristýna Skalická, Pavel Paloncý, Filip Šilar, Marek Navrátil

O víkendu skončil EP v Adventure Race velkým českým úspěchem. Češi obsadili vynikající 2. místo, když nestačili jen na Estonce, ale uhájili stříbro před Ruskými reprezentanty. Zatímco v ČR je jaro, zimní AR proběhl v mrazivé zimě a hlavně v noci bylo závodění hodně drsné. Vyhlášená jachtařská oblast Polska znamenala celý závod vichr, který znamenal v noci pocitovou teplotu -40 st.C.

AR

Před závodem vypadá schema závodu jednoduše, ale jak se ukázalo, tak logistika, mapování a rychlost změny disciplín v depech pomohla českým reprezentantům ke 2. místu.

Tým reprezentantů v Adventure racing odcestoval v pondělí 4.2 2014 do polského městečka Gawliki Wielkie, aby tam bojoval o umístění v závodě evropského poháru Adventure Racing European Series. Jde o zimní variantu závodu, kde týmy musí absolvovat běh/treking, běh na lyžích, jízdu na horském kole, lanové aktivity a jiné speciální úkoly. Na startu letošního závodu nechyběly velmoci zimního AR z reprezentačních Evropských týmů Ruska, Polska, Estonska, Ukrajiny, Česka, Německa. Itinerář závodu sliboval celkem 430 kilometrů a tento konkrétní sled disciplín:

lano

Závod obávaný především kvůli tvrdým povětrnostním podmínkám, sněhu a mrazu, zvládli čeští reprezentanti ve skvělém čase 50 hodin a 15 minut. Obsadili 2. místo v tvrdé konkurenci za Estonskem. Třetí Rusko celý závod rovněž útočilo na stříbrné medaile, ale čeští reprezentanti si získali rozhodující náskok na předposlední běžkařské etapě při lepším dohledání kontrol a ten se jim podařilo udržet až do cíle.

1. místo ACE Adventure Team Estonia [EST] 46:05
2. místo Nutrend/ OpavaNet/S21 [CZE] 50:15
3. místo Garmin [RUS] 50:25

Celý závod provázely teploty pod bodem mrazu klesající v nočních hodinách až k -15 stupňům. Větším problém je ale pro závodníky zajištění dostatku energie během non-stop sportovního výkonu přetrvávajícího 50 hodin. Není možné spoléhat se na potraviny, které v batohu brzy zmrznou, a proto jsou upřednostňovány nemrznoucí gely, vysoce energetické tyčinky a při větší únavě pak povzbuzující prostředky typu Šleha, Turbo snack a nebo Gutar. Při nedostatku minerálů projevujícím se svalovými křečemi se osvědčil výborný hořčíkový přípravek Magneslife a nebo AntiCramp a také díky našemu partnerovi NUTREND byli reprezentanti tak úspěšní..