Evropské juniorské stříbro pro český bowling

Po dvouleté pauze proběhlo minulý týden juniorské mistrovství Evropy ve sportovním bowlingu, které hostil nizozemský Tilburg a kterého se účastnila i česká juniorská reprezentace v plné sestavě a veze si domů stříbrnou medaili zásluhou Elišky Krummerové.

Hodně se očekávalo především od našeho momentálně nejlepšího hráče Lukáše Jelínka, který na šampionátu rozhodně nezklamal a jen trochu štěstí mu nakonec scházelo k medaili v soutěži jednotlivců i v závěrečném Masters. I tak ale mohl být se svojí hrou spokojen, průměr přes 225 kuželek stačil na páté místo v soutěži all-event ve velmi těžké konkurenci soupeřů především ze skandinávských zemí.

Velmi příjemné překvapení sobě i týmu ale připravila v soutěži dívek sedmnáctiletá Eliška Krummerová, odchovankyně východočeského TACL Letohrad, jedna z největších talentů českého dívčího bowlingu. Zahrála naprosto parádně 6 kvalifikačních her v soutěži jednotlivců s průměrem téměř 220 kuželek. Po vítězství v kvalifikaci porazila Eliška v semifinále Emmu Friant z Francie poměrem 223:182 a postoupila do finále. Tam již nestačila na Alju Bergauer ze Slovinska v poměru 182:222 a musela se spokojit s titulem evropské juniorské vicemistryně. Stříbrná medaile je ale obrovským úspěchem jak pro Elišku, tak pro celý český juniorský bowling.

Pro Elišku to byla již druhá medaile z evropských šampionátů, tu první získala v soutěži juniorských týmů již v roce 2018, kdy jí bylo pouhých 14 let a 24 dnů, což z ní udělalo nejmladší evropskou medailistku všech dob. Její role se ovšem v reprezentaci od té doby zásadně změnila, od benjamínka týmu se stala hlavní tahounkou a respektovanou kapitánkou naší dívčí reprezentace a svými výkony si důrazně řekla i o nominaci na blížící se Mistrovství Evropy žen v roce 2022.

Elišce jsme položili několik otázek:

Čeho chceš ve sportovní kariéře dosáhnout a co tě k tomu motivuje?

Moc bych si přála být jedna z nejlepších hráček v Evropě a zahrát si PBA – profesionální bowlingowou ligu. Je to docela velké sousto, ale věřím, že se spoustou tréninku by se třeba jednou tento sen mohl stát skutečností.

Co považuješ za svůj největší dosavadní úspěch?

Určitě tato stříbrná medaile ze soutěže jednotlivců z mistrovství Evropy. Hned za ní se pak řadí druhé stříbro, které mám z evropského šampionátu z roku 2018, ale tentokrát z kategorie týmů. 

Co považuješ na svém sportu za to nejnáročnější?

Na bowlingu je nejtěžší psychika. V důležitých zápasech rozhoduje každá shozená kuželka, a pokud není člověk psychicky ve správné náladě, tak je velice těžké dohazovat a trefovat správné místo. Ostatně je to tak v každém sportu.

Jakým stylem se staráš o své tělo a věnuješ čas i důležité regeneraci včetně pravidelného protahování, posilování…?

Ve volném čase se snažím udržovat kondici pravidelným cvičením celého těla. Fyzická kondice a výdrž svalů je u bowlingu velmi důležitá, takže se snažím posilovat a protahovat téměř každý den. 

Cítíš, že ti bowlingový život a zkušenosti s ním nabité pomáhají i v běžném životě?

Úplně mě teď nenapadá žádný konkrétní příklad, ale určitě bych chtěla zmínit své bowlingové přátele, kteří mi jak ve sportovním, tak běžném životě pomáhají opravdu hodně. 

Jaké vlastnosti by měl mít podle tebe úspěšný vrcholový sportovec?

Podle mě by měl být cílevědomý, nesmí se ničeho bát, a když se podaří nějaký úspěch musí být hlavně pokorný.

Jak vypadá tvůj ideální volný den?

Kvůli bowlingu a škole jsem často v jednom kole, tudíž volné dny moc nemám. Ale když ano, tak je ráda strávím odpočinkem, aby si moje tělo i hlava jednou za čas odpočaly. Ráda ale trávím čas s kamarády nebo u počítačových her.

Jaký je tvůj oblíbený „cheat meal“?

Pravděpodobně hodně velká porce svíčkové.

Jakého sportovce nejvíce obdivuješ?

Popravdě nemám žádného sportovce jako svůj vzor. Pokud bych ale měla vybrat alespoň z bowlingu, byl by to Jaroslav Lorenc kvůli svým obrovským úspěchům. 

Lyže nebo snowboard?

Lyže

Těstoviny nebo rýže? 

Rýže

Moře nebo hory?

Moře

Vynášení odpadků nebo vysávání?

Vysávání

Kniha nebo film?

Film

 

 

Zdroj: Česká bowlingová asociace

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.