EURONASCAR PŘEJE JEN ODVÁŽNÝM,

Závody plné strkanic, nehod a žlutých vlajek, ale také jedné velké šou pro diváky, kterých první závodní víkend ve španělské Valencii přilákal na tisíce. Tým Buggyra ZM Racing se dokázal při historickém debutu v EuroNASCAR se všemi nástrahami vypořádat a odváží si po víkendu cenné zkušenosti a díky 19letému litevskému závodníkovi i umístění v první desítce. Aliyyah Koloc byla navíc v úvodním podniku kategorie EuroNASCAR 2 nejlepší ženou a po závodním víkendu si v Dámském poháru drží celkově druhé místo.

„Byla to naše premiéra a jako nováčci jsme poznali, že EuroNASCAR jsou skutečně ostré závody. Naši jezdci se na ně skvěle adaptovali. Především Aliyyah Koloc i Téo Calvet se skvěle orientovali v nabitém poli a nenechali si nic líbit,“ uvedl Ludovic Pezé, šéf stáje Motors Formula Team, s níž Buggyra spolupracuje také v tomto šampionátu.

K zásadní změně v týmu došlo ještě před samotným startem. Yasmeen Koloc stále trápí následky vážné havárie v závodě sportovních vozů ve Spa-Francorchamps , proto ji v kokpitu vozu pro závody šampionátu NASCAR 2 nahradil Téo Calvet.

20220514_NASCAR_01_Valencia_MP_IMG_9822

NASCAR Pro

Aliyyah Koloc se jako nejmladší závodnice postavila na start v silném poli elitní kategorie NASCAR Pro. Vedle kvalitních soupeřů se musela vyrovnat i s enormním vedrem.

„V autě bylo pořádné horko. Vůz nemá žádné asistenty, takže musíte jet bez chyb. Na okruhu Ricarda Torma je řada náročných dlouhých zatáček, v nichž není snadné najít optimální jízdní stopu. Stále se učím, ale v tom horku to jde pomaleji,“ poznamenala pilotka.

Bohužel v sobotu její snahu v samotném závěru zmařily technické problémy. Předtím se Aliyyah úspěšně dařilo probojovávat se našlapaným polem kupředu.

V neděli už vůz poslouchal na sto procent a byl z toho její nejlepší výsledek víkendu v absolutním pořadí: 13. místo.  „Start se mi hodně podařil. Byl to dlouhý závod, plný soubojů. Jsem ale ráda, že se mi podařilo získat tak dobré výsledky,“ uvedla spokojená závodnice.

V barvách Buggyry ve Valencii startoval v NASCAR Pro také litevský nováček v programu Buggyra Academy Gustas Grinbergas. 19letý jezdec se postaral o nejlepší výsledek týmu, v sobotním klání se dokázal probojovat do top 10.

NASCAR 2

Aliyyah Koloc absolvovala ve Valencii podle plánů kompletní „dvojitou směnu“. Jako nejmladší pilotka se postavila na start i v závodech NASCAR 2.

V tom sobotním se i přes kontakt a menší hodiny držela se svými soupeři krok. Zabojovala si také s týmovým kolegou Téem Calvetem a předvedli společný férový souboj. A co víc, v cíli byla Aliyyah klasifikována jako nejlepší žena.

Téo Calvet si svoji premiéru v EuroNASCAR, kterou završil nedělním pátým místem v hodnocení kategorie Junior, užil. „Na okruhu Ricarda Torma jsem předtím nikdy nejel. A řeknu vám, není to vůbec jednoduchá trať. Závody byly dramatické, plné soubojů a předjíždění, užil jsem si je. Auto pro NASCAR je hodně podobné závodnímu truckům takže ta změna nebyla tak dramatická,“ uvedl 21letý Francouz.

20220514_NASCAR_01_Valencia_MP_IMG_9902

Club Challenge

Už v pátek si svoji okruhovou premiéru odbyla dakarská legenda Josef Macháček. A 65letý jezdec se v soutěži gentlemanů pod názvem Club Challenge neztratil. V druhé ze tří rozjížděk skončil dokonce na vynikající druhé pozici. V celkovém hodnocení si nakonec dojel na španělské trati pro šesté místo.

„I když mám 40 let zkušeností v terénu, okruh byl velká výzva. Je potřeba trénovat, nejde to úplně samo. Musíte trefovat správně brzdné body, rychle vyjíždět zatáčky.“ popsal nové zážitky držitel šesti dakarských beduinů.

Kompletní výsledky závodu ve Valencii zde

NASCAR  PRO:

Celkově: 1. Rocca (It./CAAL Racing) 74 b., 2. Day (Izr./PK Carsport) 73, 3. Graff (Švéd./Speedhouse) 66,… 9. Grinbergas (Lit./Buggyra) 53, 18.. A. Koloc (ČR/Buggyra) 40

Junior: 1. Dauenhauer  (Něm./Hendriks Motorsport)64,… 2. Grinbergas (Lit./Buggyra) 53, 5. A. Koloc (ČR/Buggyra) 40

NASCAR 2:

Celkově:  1. Naska (It./CAAL Racing) 75 b., 2. Doubek (ČR/Hendriks Motorsport) 69., 3. Tziortzis (Kyp./Academy Motorsport ) 66,… 10. Calvet (Fr./Buggyra) 50, 23. A. Koloc (ČR/Buggyra) 30.

Nováčci: 1. Naska (It./CAAL Racing) 75 b.,… 4. Calvet (Fr./Buggyra) 50, 9. A. Koloc (ČR/Buggyra) 30

Dámský pohár: 1. Del Castello (It/ CAAL Racing) 39 b., 2. A. Koloc (ČR/Buggyra) 30, 3. Casoli (It./Speedhouse) 29