ERZBERGRODEO 2014

Čtyři dny non-stop vzrušení a zábavy, počínaje Iron Road Prolog a konče drsným Red Bull Hare Scramble. Každý rok jen hrstka jezdců z pětiset startujících dokončí závod. Pokud by to nestačilo, je tu také Rocket Ride kopce závod, jízda přes Erzberg, Freestyle MX-Party, One-on-One Rider Prezentace a třešničkou na dortu, na Rodeo Night Rider strany. Pokud jste fanouškem offroad motocyklů, Erzbergrodeo 2014 je nutností! A Češi samozřejmě nechyběli. 

Mirkem Škaloudem pro vás připravil rozhovor Tomáš Macháček z Autoklubu Krakonoš Jilemnice.

Škaloud

foto: Tereza Hofmanová

1) Jak dlouho jsi nosil v hlavě nápad zdolat Erzberg?

Tak vyrazit na Erzberg, jsem se rozhodl asi v listopadu, kdy probíhá přihlašování na tento závod, které trvá asi hodinu a pak je všech 1800 míst obsazeno, pak už není šance se přihlásit. Volal mě to Bertík (H.Friedrich) z Příchovic, ti už tam byli třikrát, tak jsem neváhal.

2) Absolvoval jsi nějakou speciální přípravu zaměřenou přímo na specifické podmínky tohoto extrémního závodu?

Přímo na tento závod se nedá připravit asi ani za 20 let. Jezdili jsme v zimě cvičit do Brodu k Pavlovi Tomešovi, což se určitě na Erzberg hodilo, ale přímo se připravit na tento závod nejde, snad jen tlačit motorku ze skály a zase na skálu.

3) Startoval jsi na dvoudobé třístovce KTM. Prošla nějakými speciálními úpravami?

Motorka byla na tento závod ideální, měla to tam většina jezdců, speciální úpravy byly jen mínusy do obou kol, kryt pod motor, držák na vytahování lanem a speciálně doporučená pneu od pana Šefra se zimní (měkkou) směsí.

4) Co vůbec obnáší dostat se na start tohoto prestižního klání?

Nejdůležitější je co nejrychleji se přihlásit a poslat jim 200 éček a čekat jestli to vyšlo.

5) Vydal jsi se do dějiště sám, nebo jsi zkompletoval nějakou zvláštní výpravu?

Jeli jsme s Tomášem Friedrichem, Dominikem Pěničkou a s Milanem Englem jako jezdci a dalších asi 15 lidí včetně Bertíka (hlavní organizér a skvělá kuchařka).

6) Jaké bylo bydlení, spal jsi v autě, nebo v nějakém penzionu?

Vyjížděli jsme ve středu kolem oběda, do depa jsme se dostali kolem 21 hodiny a spali v autě, ráno v 7 jsme šli na přejímku a ubytovali se v hotelu asi 10 km od depa, kde jsme bydleli až do neděle. 

7) Teď už k závodu samotnému. Popiš systém rozjížděk (prologů) a hlavního závodu?

Ve čtvrtek ráno se projížděl prolog. Ten vedl po kaskádách až na vrchol, byl dlouhý asi 21 km, tím pro nás čtvrtek skončil. V pátek ráno se jelo už na ostro. První startovali v 8 a já měl číslo 1370 a na start jsem se dostal až kolem 16 hodiny. Začalo mrholit a v rychlosti 140 na kamenitý cestě se blbě otírají brejle. Sobota se opakovala, jen se už nešlo podle čísel a tak jsme měli kolem oběda odjeto. Pak jsme čekali do 22 hodiny kdy se konečně objevily výsledky. Z těchto 1800 jezdců postupovalo 500 do nedělního závodu. Já se kvalifikoval jako 238. Hlavní závod byl odstartován ve 12:00. Startovalo se v 10ti vlnách po padesíti jezdcích s odstupem 2 minuty. Startoval jsem z 5 řady zhruba ve 12:10 a závod trval 4 hodiny.

8) Jak hodnotíš své vystoupení v prvním prologu?

První prolog, jak už jsem psal, byl strašně dlouhý. Přijel jsme už v 10 hod ale do do stratu bylo ještě daleko, tak jsem jel zpátky na hotel. Tam mě zastavili policajti, že musím mít plechovou značku, já měl jen papírovou, dalších 35 éček pryč. Zpět jsem jel kolem třetí a odstartoval zhruba ve čtyři. Trať se nedala zapamatovat, tak jsem pořád na horizontech ubíral i když jsem nemusel, bylo to už i hodně rozbitý po těch 1300 motorkách, ale s výsledkem jsem byl spokojený, zajel jsem 256.

9) Druhý prolog přinesl zlepšení, jak jsi to viděl ty?

Zlepšil jsem si čas z 12 minut a 41 vteřin na 12 minut a 35 vteřin, takže nic moc, ale líp to prostě nešlo, musel bych mít menší mozek a víc trenek. Posunul jsem se na 238 místo, což mě pomohlo dostat se do hlavního závodu z šesté do páté řady.

10) Do hlavního závodu jsi startoval z páté lajny, je to velký hendikep 

Pro mě to byl velký hendikep. Sice jsem odstartoval z těch 50ti jezdců první, ale hned první výjezd mě nevyšel zrovna tak jako 40ti dalším Ujelo se pár kilometrů a pak to bylo totálně zasekaný, před některými výjezdy jsem čekal i přes půl hodiny v řadě. Startovat z první, nebo druhé řady, by bylo stokrát výhodnější a ovlivnilo by to hodně celkový výsledek. Příště budu muset zajet lépe prolog, budu to řešit především rychlejším převodem.

11) Popiš nám trochu jednotlivé sekce (checkpointy). Všichni známe z TV záběrů drsné podmínky, vypadá tak trať pořád, nebo je možno někde si "odfrknout"?

Ze začátku se jelo dobře, samé výjezdy a sjezdy, celkem sjízdné, pak přišel les a zácpa a už to začalo. Bylo to čím dál obtížnější, strašně zasekaný, nesmyslný výjezdy které nešly vyjet bez pomocí lana. Taky jsem přijel ke sjezdům tak prudkým, že se nedaly sjet, nejdříve se musela poslat motorka a pak jí tam někde najít no hrůza, jinak čas na odpočinek tam byl, spíš musel být, jinak bych zkolaboval už ve třetí sekci. Jak to vypadá na videích, ale tak to není. Je to mnohem horší a prudší a strašně rozbitý. 

12) Řekni něco o průběhu hlavního závodu, jak se ti jelo?

Jak jsem psal, jelo se mě dobře, než začaly ty tahačky lany a zácpy, pak byl člověk okamžitě během 5ti vteřin bez síly. 

13) Byl klasifikován jako 214. celkově, šestý nejlepší Čech. Jak to hodnotíš?

Tady Tě musím opravit, po opravě výsledků jsem nakonec 210. Jinak to hodnotím pozitivně, mohlo jet 20 Čechů, do hlavního závodu se dostalo 10, takže jsem spokojený. Hlavně jsem nevěděl vůbec do čeho jdu. Ostatní už měli zkušenosti. 

14) Jak budeš celkově vzpomínat na letošní Erzberg?

Masakr a masakr, nezapomenutelný zážitek, 50 tisíc diváku, ta atmosféra a adrenalin nejde popsat.

15) Můžeme se těšit, že se někdy v budoucnu opět objevíš na startu?

Jasně že jo. Už se těším na další ročník, mám spoustu dalších a nových zkušeností, plány na další rok jsou už vymyšlený, takže Erzberg rodeo 2015 už čeká.

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting