Elitní evropské kluby změří síly během šestého ročníku turnaje Bučovice Blind Football Cup

Mezinárodní turnaj Bučovice Blind Football Cup 2018 se letos stane soubojem špičkových evropských klubů. Vůbec poprvé se v Bučovicích objeví španělský tým Santagadea ONCE Madrid. Reprezentační tým Španělska, do něhož patří i někteří madridští hráči, sbírá úspěchy na paralympijských hrách a mistrovstvích světa ve futsalu pro nevidomé. Kromě nich se turnaje zúčastní dalších sedm družstev, mimo jiné i poslední dva vítězné celky bučovického turnaje, obhájce Five-a-side Anderlecht z Belgie a vítěz z roku 2016, anglický Worcester Blind Football Club. O vítězi se rozhodne během víkendu 30. 6. až 1. 7. 2018.

Ojedinělá sportovní akce se uskuteční již pošesté. První tři ročníky v letech 2013 až 2015 ovládli brazilští fotbaloví kouzelníci z ICB Bahia. Zájem několikanásobných mistrů světa i paralympijských vítězů z Brazílie svědčí o prestiži této sportovní akce, která je mnohými považována za nejlepší klubový turnaj ve futsalu pro nevidomé na světě. Jihoamerická družstva turnaj pravidelně navštěvují, loni se po letech domlouvání turnaje zúčastnil i kolumbijský celek Futbal Ciegos Cundinamarca. „Bylo pro nás ctí si na turnaji zahrát. Naše semifinálové utkání s německým týmem FC St. Pauli pro nás bylo mimořádným zážitkem. Ve finálovém zápase s Belgičany se ukázaly herní kvality obou týmů. I když jsme jej bohužel prohráli na penalty, závěrečný ceremoniál byl skvělý a medaile a trofej s popisky v braillu krásné," uvedl trenér kolumbijského celku Luis Antonio Castañeda.

„I letos jsme jednali s jihoamerickými kluby o účasti na našem turnaji, bohužel žádný ze tří oslovených týmů nedokázal včas najít dostatečný finanční obnos na úhradu cesty k nám. Jsme však potěšeni zájmem španělského týmu z Madridu, který ještě více pozvedne kvalitu našeho turnaje. Jako každý rok, i letos nabízíme jedno místo nově začínajícímu týmu. Tentokrát jsme pozvali ÖBSV Vídeň, s nimiž jsme loni zahájili dobře fungující spolupráci. Dále ještě uvítáme belgické obhájce titulu Five-a-side Anderlecht, vítěze německé ligy FC St. Pauli Hamburg, několikanásobné šampiony britské ligy Worcester Blind Football Cup, Asamea Keravnos z Řecka a polský tým Tyniecka NWP Kraków,“ sdělila pořadatelka Jitka Graclíková.

Turnaj organizuje tým Avoy MU Brno, který má díky šestileté tradici akce kontakt na mnoho zahraničních celků a velkou měrou se podílí na budování evropské sítě klubů futsalu pro nevidomé. Brněnské družstvo je úzce spjato s Masarykovou univerzitou a funguje pod záštitou Střediska Teiresiás, které pomáhá studentům se specifickými nároky. „Je takovou naší alma mater, partnerem, který nám akci pomáhá zajistit technologicky a v profesionální blind-friendly kvalitě,“ dodala Graclíková.

Všechny zápasy budou tradičně streamovány a doprovázeny komentářem, takže je budou moci sledovat jak diváci v teple domova, tak i zrakově postižení příznivci futsalu pro nevidomé po celém světě i přímo na místě konání turnaje. Navíc budou k dispozici online výsledky prostřednictvím speciální aplikace BBFC timer, kterou ovládají rozhodčí a pomocí ní vytvářejí elektronický zápis o utkání. Užitečnost a kvalitu streamovaného přenosu, která si v ničem nezadá s podobnou službou nabízenou divákům oficiálních paralympijských her či mistrovství světa, potvrdil kolumbijský trenér Luis Antonio Castañeda: „Kolumbijce a Latinoameričany nadchnul živý přenos zápasů. Kvalita zvuku a videa byla výborná. Dostali jsme na YouTube touto cestou mnoho milých zpráv.“

Hlavní devízou bučovického turnaje je však jeho vřelá a přátelská atmosféra. „Jako tým jezdíme na docela dost fotbalových akcí a já osobně jsem toho projel už hodně, ale turnaj v Bučovicích je pořád ten nejlepší z nejlepších díky své atmosféře, organizaci a všemu okolo! Věděli jsme, že i kdybychom byli poslední, tenhle turnaj bychom si užili," vysvětlil Christoff Eillers, kapitán belgického týmu Five-a-side Anderlecht a obhájce poháru z roku 2017.

Videopozvánku na turnaj si můžete prohlédnout zde.

Více informací je k dispozici na oficiálních stránkách Bučovice Blind Football Cup 2018

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.