Dvě stříbrné medaile pro český námořní jachting

Mistrovství Evropy ORC na Kypru

Češi si z mistrovství Evropy ORC, které se konalo minulý týden v kyperském Limassolu, vezou hned dvě stříbrné medaile!

GIULIA SAILING TEAM Rudolfa Vřešťála s Johanem Hirnšalem za kormidlem si druhé místo ve skupině C zajistila již včera, kdy v obou rozjížďkách zaostala jen za vítěznou estonskou lodí KATARIINA II Aivara Tuulberga.
Mnohem napínavější byl souboj ve skupině AB, kde TŘI SESTRY SAILING TEAM musel včera kvůli zranění pitmana z poslední rozjížďky odstoupit. Dnes si však díky suverénnímu vítězství a až šestému místu největšího soupeře vše vynahradil a skončil také druhý za další estonskou lodí TECHNONICOL Mati Seppa. Pod vedením kormidelníka Milana Hájka a majitelů a kapelníků ing. Magora (Tři sestry) a Radima Pařízka (Citron) dosáhl tým závodící na lodi Swan 42 DARING SISTERS životního úspěchu.

Obě naše lodě se od začátku držely na čelních pozicích ve svých skupinách. O nejdramatičtější okamžik se postaral TŘI SESTRY SAILING TEAM, když čtvrtý den závodu přisel na Kypr očekávaný silnější vítr 15–20 uzlů. „V tomto větru nemáme s novou lodí téměř žádné zkušenosti, a tak první stoupačka byla tak trochu ladicí. Ve druhé a třetí jsme již jeli na maximální výkon. Nakonec jsme první rozjížďku dne zajeli 2. místo, pouhých 24 vteřin (po přepočtu) za vedoucí lodí. Druhou rozjížďku jsme výborně odstartovali a od začátku jeli velice rychle a čistě. Již po prvním kole jsme měli velký náskok, bohužel při stahování genakru přišla nehoda. Našeho pitmana zasáhla otěž hlavní plachty, srazila ho na vinšnua rozbil si hlavu. Musel být neprodleně ošetřen. V rozjížďce jsme tak již nemohli pokračovat,“ popisovali členové týmu situaci. „Pitman je naštěstí v pořádku. Má klidový režim, poslední den s námi již nejel.“ Týmu se nevyhnulo ani komplikované přeměřování: „Jeden den nám měřili plachty a kontrolovaly bezpečností výbavu, další den nás čekalo měření freeboardu, což znamená celou loď vyskladnit. Vše bylo naštěstí v pořádku. A poslední den jsme si užili nádherný jachting za větru 18–26 uzlů za slunečného počasí, kdy loď letěla ve skluzu rychlostí téměř 16 uzlů, co víc si přát,“ pochvaloval si tým.

 

TŘI SESTRY SAILING TEAM jel ve složení:

Majitelé: Tomáš „Magor“ Doležal, Radim „Citrón“ Pařízek 
Kapitán Milan Hájek, trimmer/taktik Adam „Skin“ Plhoň, Jiří Michalčín, Ondřej Labuda, Pavel Satoranský, Petr Stoklásek, Štěpán Půhonný a Aleš Tříska 

Také na GIULII panovala spokojenost: „Makali jsme, co jsme mohli a máme dobrý pocit z našeho výkonu, ale na pekelně rychlou KATARINU II to nestačilo. Gratulujeme Estonskému soupeři a jsme vicemistři Evropy! Je to kousíček od titulu, ale i tak jsme šťastní a děkujeme všem za podporu.“

TZ: Český svaz jachtingu
Foto: Pavel Nesvadba


inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.