Dvě fantastické medaile z Mistrovství Evropy a postup na světový šampionát. Český bowling opět přepisuje historii.

Čeští bowleři jedou na úspěšné vlně a potvrdili to i v silné konkurenci na letošním Mistrovství Evropy ve francouzském Wittelsheimu. Dvě bronzové medaile v soutěžích jednotlivců, týmová umístění v TOP 10 a skvělé třetí místo v pořadí národů, které zajišťuje postup na letošní světový šampionát. Bowling se tak řadí mezi sporty, kde Češi patří k evropské i světové špičce.

Mistrovství Evropy ve sportovním bowlingu se skládá z více disciplín, v každé hráči odehrají šest her. Celé klání tradičně otevírá soutěž jednotlivců, následují soutěže dvojic, trojic a pětičlenných týmů. Součet her ze všech soutěží určí pořadí hráčů All Event. Nejlepších 24 hráčů v pořadí All Event pak bojuje systémem play off na dvě vítězné hry o titul v Masters.

Obhájce loňského stříbra Jaroslav Lorenc odehrál výborně celé mistrovství a v pořadí All Event skončil na třetím místě. Napínavé to bylo až do poslední hry a konečné pořadí bylo velmi těsné. „Bronzová medaile pro mě znamená obrovský úspěch. Podařilo se mi navázat na stříbro z minulého roku. Celý šampionát se mi hrálo skvěle a jsem rád, že se to propsalo i do výsledku. Navíc když ve dvojicích i v týmech nám medaile vždy o kousek utekly.“ Vítězem All Event se stal mistr světa Švéd James Blomgren.

Dvacetiletý Lukáš Jelínek je ve svém věku již ostříleným hráčem. Do závěrečné „královské“ soutěže Masters nastupoval ze sedmého místa. Postupně vyřadil vítěze Světového poháru Němce Paula Purpse 2:1 a držitele titulu profesionální PBA Dána Hansena 2:1. Až v semifinále prohrál 1:2 s mistrem světa ve dvojicích Laurinasem Narusisem z Litvy. „S výsledkem jsem hodně spokojený. Vzájemné zápasy nebyly mojí silnou stránkou a dojít si až pro bronzovou medaili v této soutěži beru jako velký úspěch,“ radoval se Lukáš Jelínek. Vítězem Masters se stal Holanďan Jord Van Weeren, pro kterého to bylo druhé zlato na tomto šampionátu.

Čeští hráči předváděli skvělý bowling i v týmových soutěžích. Dvojice Jaroslav Lorenc a Lukáš Jelínek skončila pátá, ve trojicích společně s šestnáctiletým českým talentem Ondřejem Prekopem vyválčili osmé místo. V soutěži pětičlenných týmů měli Češi také blízko k medaili, nakonec těsně o 22 kuželek skončili na pátém místě. 

Hlavní trenér Adam Vondráček sestavil tým ze zkušených i mladých hráčů: „Z pohledu hlavního kouče české bowlingové reprezentace musím jednoznačně říci, že to byl náš nejúspěšnější evropský šampionát v celé historii. A to i navzdory tomu, že jsem do nominace zařadil nováčky a mladé hráče, kterým je potřeba dát šanci. Ti zkušenější předvedli skvělý bowling a nováčci je svojí dobrou hrou, stabilitou a nadšením podpořili. Dvě medaile ze šampionátu je vypovídající samo za sebe.“

Prezident České bowlingové asociace Karel Vopička gratuloval celému českému týmu a bude držet palce na říjnovém Mistrovství světa v Kuvajtu: „Naše reprezentace na evropském šampionátu znovu ukázala svoji kvalitu. Nejzkušenější opora naší reprezentace, Jaroslav Lorenc, zopakoval medailové umístění z loňského evropského mistrovství a další medaili přidal Lukáš Jelínek, který je obrovským příslibem českého bowlingu na světové scéně. Vyzdvihl bych i výkon teprve šestnáctiletého Ondry Prekopa, který se rozehrál k výborným výkonům.“

Letošní Mistrovství Evropy mělo vysokou úroveň. Účastnilo se více než 170 hráčů z 29 zemí a padlo několik nových rekordů. Švéd James Blomgren zahrál 5752 bodů na 24 her,, což je průměr 239,7 kuželek na hru. Holanďan Jord Van Weeren ve finále Masters zaházel 825 bodů na tři hry, což je úctyhodný průměr 275 kuželek na jednu hru. Rekordy padly i v týmových soutěžích.

Eva Skořepová - PR manažerka České bowlingové asociace

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting