Dvacátý Free Litovel Bobr Cup vyhrál tým Trek

Krásné počasí, silná konkurence, 252 týmů na startu a vítězství týmu Trek ve složení Pavel Kubričan (běh), Jan Škarnitzl (MTB) a Karel Slepica(kajak), to jsou suchá fakta jubilejního mistrovství ČR v extrémním závodě tříčlenných štafet. Za suchými fakty se však skrývá celkem košaté pozadí. Poprvé ve dvacetileté historii se výsledky měnily po skončení závodu. Na zkrácení tratě bikerů, původně prvních tří týmů, podali protest další závodníci, kteří se umístili v dalším pořadí. Organizátoři i jury protest řešili zhruba tři hodiny a výsledkem bylo připočtení dvouminutové penalizace týmům Ford Opava net (Hübl, Hudeček, Mrůzek) CEPro team (Jan Kohout, Dominik Buksa, Richard Hála) a Neumed (Vojtěch Schneider, Jiří Daněk, Adam Neubert).

Bobr Cup

Do čela se tak posunul původně čtvrtý Trek s nejrychlejším bikerem dne Janem Škarnitzlem. „Stalo se to, že nám někdo v jednom místě přetrhl vyznačené „mlíko“ a několik bikerů z popředí tímto místem projelo špatně. Zatímco někteří závodníci, kteří trať znají, se vrátili a pokračovali dál správně, skupina, která Bobra jela poprvé, pokračovala rovně, zkrátila si trať a nečekaně se dostala na čelo závodu. Ve hře byla diskvalifikace, časová penalizace i ponechání původních výsledků. Na základě rozhodnutí jury, která je v případě závodů ČAES (Česka asociace extrémního sportu) volena z nezávislých závodníků a vrchní rozhodčí, jsme rozhodli o dvouminutové penalizaci trojice Buksa, Daněk a Hudeček. Je jasné, že každé rozhodnutí by bylo v tuto chvíli špatné. Věříme, že bylo zvoleno nejmenší zlo a snad se podobný problém neobjeví dříve než za dalších dvacet let,“ popsal za organizátory nepříjemnou situaci Petr Čamek.

Bobr Cup

Závod rozběhl nejlépe Lukáš Olejníček, který první úsek zvládl v čase 52:05, čímž vylepšil o dvě sekundy loňský rekord Martina Freie. „Běžel jsem dlouho sám s Kubou Zemaníkem a ke konci mu utekl, takže ani moc nevím, jak se závod o další pozice vyvíjel,“ svěřoval se s pocity v cíli Olejníček z týmu X-park Františkov. Zamotaný byl bikerský úsek, kde se ze sedmého místa posunul do čela Jan Škarnitzl. Ten spolu s Ondrou Fojtíkem a Milanem Damkem v problematickém místě zakufroval, brzy se však všichni vrátili „do kolejí“ a v cíli se divili, že dojeli až od čtvrtého místa dál. V závěrečném kajakářském úseku opět exceloval Kamil Mrůzek, který zajel nejlepší čas vodáckého úseku a posunul svůj tým o dvě pozice výše. V cíli se Mrůzek radoval z devátého vítězství v kariéře, nakonec ale jeho tým podlehl trojici Trek, za níž finišoval druhý nejlepší kajakář Karel Slepica. „Letos to byl hodně náročný závod, možná pro mě jeden z nejtěžších v historii.

Musel jsem stahovat ztrátu a tak to bylo hodně na krev. O bloudění cyklistů nic nevím, ale byli jsme z Ríšou Hálou z pozic našich bikerů na předních místech samozřejmě překvapení,“ glosoval průběh závodu těsně po dojetí Mrůzek.

Bobr Cup

V ženské kategorii vyhrálo družstvo Koral Bartoněk tým Kateřina Kriegelová, Jitka Škarnitzlová a Petra Halašková. Čas nejlepších žen 2:44,05. Po dojezdu závodu Litovel ovládla tradiční večerní Bobr open air párty s živou hudbou.

TZ ČAES, foto: Homolka