RWE City Cross Sprint 2014 – Ostrava – Dolní oblast Vítkovice: Dušan Kožíšek obhájil loňské vítězství, druhý dojel Jakub Gräf, třetí Francouz Roddy Darragon. Z žen byla nejrychlejší Karolína Grohová

Druhý ročník RWE City Cross Sprint proběhl 8. března 2014 v Ostravě - Dolní oblasti Vítkovice. Teplota v Ostravě se v sobotu odpoledne pohybovala kolem deseti stupňů Celsia, přesto se pořadatelům podařilo nachystat celkem 510 metrů zasněžené trati. RWE City Cross Sprint 2014 byl ve spolupráci s Lyžařským svazem ČR letos nově zařazen do série závodů Czech Nordix Cup. Díky tomu se do Ostravy – Vítkovic sjeli sportovci nejen z Česka, ale také ze Slovenska, Estonska, Polska, Rakouska, Finska, Francie a Slovenska. Do čtvrtfinále postoupili podle papírových předpokladů všichni favorité - Dušan Kožíšek, Francouz Roddy Darragon, Finové Kalle Lassila, Matias Strandvall, Poláci Sebastian Gazurek, Maciej Starega nebo Estonec Andreas Kollo.

V dramatickém finále, kdy se na otočce dostali do kolize Francouz Roddy Darragon s Janem Bartoněm, zvítězil Dušan Kožíšek, kterému se tak podařilo obhájit loňské vítězství. „Já jsem velice spokojený, nečekal jsem, že v této konkurenci, kdy přijeli kluci z světového poháru a bodovali, je budu umět porazit. Finové vypadli docela brzo, takže jsem se s nimi nepotkal. Letos byla určitě větší konkurence a já jsem ani nedoufal. Tajně jsem si ale tajně přál dobrý výsledek. Nakonec se mi podařilo vítězství. Organizátoři zase závod skvěle připravili. Na to jaké jsou sněhové podmínky v ČR, trať byla skvěle přichystaná. Škoda, že nevyšlo, aby se jelo celé kolo. Ale diváků spoustu, skvělá atmosféra, takže se těším na další ročník,“ líčí své dojmy vítěz obou ročníků RWE City Cross Sprintu, Dušan Kožíšek. Za sebou nechal Jakuba Gräfa, největší překvapení finálové jízdy, a Francouze Roddyho Darragona.

RWE City Cross Sprint

 „Mně se jelo fantasticky. Já nejsem žádný sprinter a tak to bylo jenom příjemné zpestření. To, že jsem skončil druhý v takové obrovské konkurenci, je skvělé. Podmínky byly parádní a diváci fantastičtí,“ řekl po závodě Jakub Gräf. Závody v Ostravě – Vítkovicích si užil také třetí z finálové jízdy Francouz Roddy Darragon. „Moc se mi líbila atmosféra závodu, ty podivné budovy kolem. Trať byla výborně připravená a hodně rychlá. Měl jsem problémy na startu, kde jsem ztratil pár metrů, pak jsem se tam dostal do kolize s ostatními. Ale dojel jsem třetí a jsem spokojený. Těším se na další ročník,“ uzavírá své ostravské vystoupení Darragon, stříbrný olympijský medailista z OH v Turíně 2006.

 V Ostravě měly své zastoupení také ženy. Na startu jich bylo celkem 14. „Já mám hroznou radost, že to dobře dopadlo. Perfektně uspořádané závody. Děkuju pořadatelům. Trať byla technicky náročná, ale finále jsem zvládla,“ řekla těsně po závodu vítězka ženské kategorie Karolina Grohová. Druhá dojela Petra Hynčicová, na třetí příčce skončila Barbora Klementová.

 Svůj závod odjelo také několik sportovních osobností, které se divákům předvedli také v biatlonové exhibici. „Start skvělý, na ten jsem si věřil, na střelnici jsem si stoupl na druhou stranu, to mě stálo pár vteřin, ale pak jsem tam několik terčů trefil a to mi pomohlo. Finále bude těžké, protože se jede přes ten velký hrb. Tam je to těžké vystoupat, ale uvidím a půjdu do plných jako vždycky,“ těšil se na finálovou jízdu Tomáš Kraus, který do Ostravy přijel ze světového poháru ve skikrosu v Arose, kde skončil druhý. Nakonec ale vypadl už v semifinále se Zdeňkou Vejnarovou, bývalou biatlonovou reprezentantkou. Finálovou jízdu nakonec vyhrál současný trenér slovenské reprezentace Michal Malák.

Biatlon si vyzkoušel i kajakář Vavřinec Hradilek, stříbrný medailista z OH v Londýně. „Běžky mám rád a jezdím na nich často. Tady jsem měl ale všechno půjčené, takže mi trochu nesedly hole. Když jsem byl menší, tak jsem hodně střílel ze vzduchovky a to mi docela šlo, ale tady mi to teda nešlo vůbec,“ směje se svému výkonu Hradilek, který minul všech pět terčů. Netradičně, na běžkách a s biatlonovou puškou na zádech, vyjel na vítkovickou trať třeba skikrosař Tomáš Kraus, kajakář Vavřinec Hradilek, paraglidista Jan Škrabálek, biker Radim Kořínek nebo atlet Jiří Mužík.

RWE City Cross Sprint

 „Zimní sport v jarní Ostravě a vydařená akce – asi tak bych charakterizovala RWE City Cross Sprint. Velké poděkování patří organizátorům, kteří odvedli obrovský kus práce. Už jsme se báli, že závod kvůli počasí zruší. Jsme rádi, jaký způsobem se Ostrava díky City Cross Sprintu prezentovala jako město sportu. A propotit triko v bílé stopě přímo ve městě? Kde jinde můžete tohle zažít?“ říká Věra Pálková, náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje, která si v dobovém kostýmu zalyžovala ve spanilé jízdě.

 Do úvodního závodu celého programu se, v rámci LEO EXPRESS SPRINTU, zapojila bezmála dvacítka dětí, z nichž nejmladší závodnici bylo sedm let. Zejména pak ženy potěšila spanilá jízda, kdy radní města Ostravy, ale třeba také Leopold Sulovský, rozdávali karafiáty při příležitosti MDŽ. V biketrialové exhibici předvedl své umění Petr Kraus, několikanásobný mistr světa ve své disciplíně.

 V dolnovítkovickém areálu byl přichystán také bohatý doprovodný program – jízda v dobových kostýmech, fireshow, v teple auly GONG pak relax zóna. O hudební kulisu se starali DJ´s Friky a Tobi, zahrála také kapela Portless.

RWE City Cross Sprint

Seven Days Agency

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.