DTM v Hockenhiemu: Ve finale-grande se prosadil Turek Gueven

Text a foto: Roman Klemm

V Hockenheimu shlédl rekordní počet fandů (za víkend jich bylo kolem 80.000) nebývale napínavé finále DTM. V sobotu se prosadil pilot Manthey-Porsche, Thomas Preining a v neděli jeho týmový kolega Ayhancan Gueven. Pro Turka to znamenalo zisk titulu mistra.

Před osmým a posledním podnikem Deutsche Tourenwagen Masters byla otázka, kdo se stane mistrem tak napínavá, jako nikdy před tím. Do Hockenheimu přijelo s relativně realistickou šancí na titul osm (!) jezdců. Nejlepší karty měl před závěrečnými dvěma závody Rakušan Lucas Auer (Landgraf-Mercedes), který měl 7bodový náskok na Jihoafričana Jordana Peppera (Grasser-Lamborghini). Jen o další 4 bodíky pozadu byl ex-šampion René Rast (Schubert-BMW), který po sezoně oznámil svůj odchod z DTM. Zkušený Němec Maro Engel (Winward-Mercedes) byl o 5 bodů za krajanem a Turek Ayhancan Guven (Manthey-Porsche) číhal jen bodík za ním. Brit Jack Aitken (Frey-Ferrari) a Němec Marco Wittmann (Schubert-BMW) ztráceli na Auera svorně 21 bodů, Rakušan  Thomas Preining (Manthey-Porsche) s Francouzem Julesem Gounonem (Winward-Mercedes) o další 4, repektive 8 bodů více. Při možném maximálním zisku 72 bodů za víkend tedy bylo vše „offen“. 

Sobota:

Sobotní kvalifikace se stala Eldorádem vozů Ferrarai 296 GT3 švýcarské stáje Emil Frey. Na pole-position se postavil mladý Brit Ben Green, první startovní řadu doplnil jeho týmový kolega a krajan Jack Aitken a za nimi se kvalifikoval Nizozemec Thierry Vermeulen na třetím Freyeově voze. Hůře dopadl lídr tabulky Lucas Auer, jehož vůz se zavrtal do bariér první zatáčky a musel startovat ze středu pole. Spokojen nemohli být ani Jordan Pepper a Maro Engel na místech 14 a 8. Dobrou výchozí pozici si za to 4. startovním místem připravil Thomas Preining.

V poledne vál silný vítr a pršelo tak vydatně, že zodpovědní start o čtvrthodinku posunuli. Když se mohlo jet, tak poleman Green na mokré trati rychle ztratil 3 pozice. Špičku převzal Aitken před výborným Preiningem. Pršet pozvolna přestávalo – stejně tak sílil Rakušanův tlak na Brita. Preining se za potlesku početného publika skutečně dostal na čelo, zatímco byl jeho krajan Auer jen mimo top10. K polovině závodu měl Preining relativně velký náskok a proto zůstal i po výměně pneumatik první. Do závěrečné čtvrtiny podniku šel s náskokem 8 sekund na Aitkena, za kterým jeli Riccaro Feller, Preiningův kolega Morris Schuring a další z adeptů na titul, Engel. Zatímco Preining naprosto přesvědčil, měl Aitken slabý závěr závodu a propadl se v posledních dvou kolech na 6. pozici za Fellera, Schuringa, Engela a nenápadného Guevena na třetím Porsche týmu Manthey.

Pro velké nedělní finále to znamenalo, že se Auerův náskok (dojel jen 12.) zmenšil na 3 bodíky vůči Preiningovi a 6 vůči Rastovi, který dojel 7.

Výsledek sobotního závodu DTM v Hockenheimu

  1. Thomas Preining, Manthey-Porsche
  2. Riccardo Feller, Land-Audi
  3. Moeeis Schuring, Manthey-Porsche
  4. Maro Engel, Winward-Mercedes
  5. Ayhancan Gueven, Manthey-Porsche
  6. Jack Aitken, Frey-Ferrari

Neděle:

Sobotní vítěz Preining zůstal celou neděli podivně bezbarvý a v kvalifikaci  zajel jen na 11. startovní pozici, Auer stál coby 9. bezprostředně před ním, Rast měl výborné šance z 5. místa, stejně tak jako druhý Gueven. Nejlepší čas zajel zcela překvapivě Belgičan Gilles Magnus na Astonu Martin.

Tribuny byly ještě lépe zaplněné, než v sobotu a nováček Mangnus zachoval i před 50.000 fandy klid: z prvního kola se vrátil jako první. Za ním přišel o svou šanci Rast: ve vracečce se pokusil předjet Guevena, ten se bránil, Gounon do nich strčil Aitkena a následující Vermeulen urval Rastovi kolo. Nepovedené Němcovo loučení s DTM…

Po re-startu Magnus dále vedl před Guevenem, Auer se posunul na 5. místo a Preining byl jen 6. Po prvních výměnách pneumatik se na špičku posunul Gueven, těsně za ním jeli Magnus, Wittmann a Aitken. Auer s Preiningem nemohli tempo lídrů držet.

Čtvrt hodinku před koncem všichni museli absolvovat druhou výměnu prenuatik. Právě v této fázi musel smolař Magnus  kvůli defektu zpomalit.

10 minut před koncem znělo pořadí Gueven-Wittmann-Engel-Aitken – Turek by se za takového stavu stal misrem. Za to se Aitken s Pepperem s bojem o titul rozloučili penalizací za předjíždění pod žlutou vlajkou. V senzačním posledním kole se Wittmann nakrátko dostal do vedení při vjezdu do Autodromu, Gueven ale zelený BMW znovu předjel na brzdě před Sachskurve. Turecký jezdec stáje Manthey-Porchse tak vyhrál závod – a tím i celkový šampionát DTM roku 2025! Lucas Auer dojel pouze čtvrtý a s odtupem 4 bodů na něj proto zbyl jen titul vicemistra. Thomas Preining nedokázal zopakovat svou show ze soboty a dojel jen 6.

Výsledek nedělního závodu DTM v Hockenheimu

  1. Ayhancan Gueven, Manthey-Porsche
  2. Marco Wittmann, Schubert-BMW
  3. Maro Engel, Winward-Mercedes
  4. Lucas Auer, Landgraf-Mercedes
  5. Tom Kalender, landgraf-Mercedes
  6. Thomas Preining, Manthey-Porsche

Celkový stav DTM sezony 2025

  1. Ayhancan Gueven 192 b.
  2. Lucas Auer 188 b.
  3. Maro Engel 184 b.
  4. Thomas Preining 182 b.
  5. Marco Wittmann 170 b.
  6. Rene Rast 169 b.

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting