Hankook Carboniacup v tropickém počasí v Mostě

Druhé klání Hankook Carboniacupu v Mostě ve znamení vedra

Již čtvrtým závodem se přehoupla sezona za její polovinu a podruhé letos startovali závodníci Hankook Carboniacupu na Autodromu v Mostě. Tentokrát ovšem vyměnili chladné dubnové počasí za tropické vedro, a tak pneumatiky dostaly zabrat, ale nejen ty.

Do druhého mosteckého klání vozů Hankook Carboniacupu vložila své finanční prostředky firma F-Drive, a tak den nesl název F-Drive Racing Day, takže o nápoje, které věnovali nebyla nouze a ochlazení přišlo vhod. V některých kategoriích rošty měly plnou nálož, ve skupině C jich tolik nebylo, ale i tak si diváci své favority našli a mohli sledovat počínání na závodní dráze na tribuně, nebo si podchodem dojít techniku prohlédnout do depa. Po následujícím závodu na Slovakia Ringu a v maďarské Pannonii se sem na Grandfinále závodní vozy znovu vrátí a sezonu 2023 tím ukončí. Polovina závodní sezóny utekla velmi rychle.

Prohlédněte si velkou fotogalerii Pavla Pekárka:

Závod skupina A musel být opět rozdělen na dva samostatné závody A a A+. Velký zájem jezdců o závody v Mostě tomu tak učinil. Ve skupině A1 upaloval nejrychleji Jiří Mika s Citroenem Saxo, když porazil Josefa Turbana z Německa na Audi 50 a krajana Stefana Scheibra na VW Derby. Ve skupině A1.3 zvítězil Petr Zelenka se Suzuki Swift, když jeho soupeři cíl bohužel neviděli. V A2 trochu překvapil Mirek Pribula s Renaultem Clio a vyhrál před Pavlem Zemanem s Mazdou RX8 a Christianem Heinzem z Německa na BMW 320i. Gustav Niedelský s Hondou Type-R stáje F-Drive dojel čtvrtý. Ve třílitrech A3 dominoval na trati Olaf Haeusner s BMW M3, když za jeho zády skončili s dalším BMW Maik Kralik nebo Audi A3 Dalibora Vopata. V této celé A skupině nedojelo 8 vozů a 4 již do závodu ani nestartovali.

Závod skupiny A+ měl na startu vyšší objemové kategorie, a žrout gum, tedy rozpálený asfalt, sliboval zajímavé souboje. Ve tři a půl litrech A4 si pro zlato dojel Martin Toth s BMW M3 GTR, před Christophem Drauchem s dalším BMW M3 a Riccardo Müllerem na VW Scirocco R-Cup. Walter Forster zvítězil v A5 nad 3500ccm s menšími úpravami na voze BMW. V A6 pro vozy Škoda Octavia III RS vyhrál David Kratochvíl, před Josefem Vágnerem a Bedřichem Prokopem. Ve více upravených dvoulitrech A7 slavil Matěj Chabr s VW Golf 3-B. Radim Smejkal se Seatem Cupra Competicion zvítězil v A8, když žádný další soupeř cíl neviděl. Menší úmrtnost vozů měla A9 nad 3500ccm s většími úpravami motorů. Tam si odvezl zlatý pohár nakonec Sergej Pavlovec z RTR Projects na KTM X-Bow GTX. Další stupně vítězů obsadili Andrew Kunitsa a Patrik Šimek s vozy Porsche 991 GT3. Pavel Sovička skončil čtvrtý s Corvette Z06 GT a pátá skončila Praga R1 jezdce Romana Roubíčka.

Závod skupiny B1 vyhrál David Drugda se Suzuki Swift Sport, před Jiřím Zemanem starším s Hondou CRX.

V B2 dojel osamocený nováček Christian Höffken z Německa na BMW E36. Třílitrům vévodil v Mostě ve skupině B3 Martin Hanzl s Alfou Romeo, před Petrem Moučkou s BMW a bronz bral Milan Zubatý na Fordu Fiesta. B4 do 3500ccm vyhrál Lotus Exige Radka Zimmera, když porazil Františka Kodídka s BMW M3 a Nissan 350Z Silvestra Ulmanna. V B5 nad 3500ccm si pro zlatý pohár při F-Drive Racing Day dojel v Mostě Pavel Sovička s Lotusem Exige Cup. Druhé místo obsadila dieselová Alfa Romeo Giulia Jiřího Urbana a třetí dojel do cíle Bavorák Zdeňka Šimoníka, který na minulý Most nevzpomínal s láskou.

Skupina C prototypů a speciálních konstrukcí přivítala na startu jen 11 vozů. Dovolené, či rozbitá technika z Brna jim znemožnila start. V C1 zvítězil Němec Sven Kahnt na Pacemakeru. Rakušan Friedrich Franz oslavil letos první vítězství s Radicalem SR1, když jeho soupeř Peter Kormann s prototypem rakouského výrobce PRC WPR60 Audi Turbo ani napodruhé letos bohužel cíl v Mostě neviděl. Ve slabších Caterhamech C3 si pro vítězství dojel Marek Bláha, před Simone Agliettim. V silnějších verzích skupiny C4 si odvezl zlato Jakub Křeček, před Martinem Křečkem a Tomášem Voldřichem. C5 pro KTM X-Bow patřila ToMimu a druhé místo obsadil Miroslav Šimon.

Skupinu D čekal v Mostě s formulemi plný rošt monokoků podle propustnosti tratě. D1 pro motocyklové motory vyhrál Robert Hanžl s Glorií C8F před německým závodníkem Martinem Waltherem na F-BMW. V automobilových motorech do 1400ccm D2 bral zlato Zdeněk Petan s Tomisem 99-02, před Jürgenem Meissnerem na MT77. Šestnáctistovkám dominoval Niklas Meisenzahl s F-ADAC, před další formulí ADAC Heiko Wernera a formulí Campus Jana Kapra ze stáje JMT Racing. Dvoulitry měly opravdu nadupanou konkurenci 11 monopostů. D4 pak patřila Janu Wagenknechtovi s formulí Renault 2,0, který ani tady nepustil první místo druhému Janu Riegerovi a bronzový podest v silné konkurenci patřil Lubomíru Škardovi. Čtvrté místo obsadil nováček Jakub Kanarek z Polska s Dallarou F308 a pátý skončil další nováček Rakušan Michel Moser s vozem Opel Lotus. Do cíle dorazilo 9 vozů, mezi nimi i nováček Jiří Ruml, a stálý úřastníci Radek Kroupa nebo Tomáš Pavel. V D5 pro vozy specifikace F4 odvezl zlatý pohár Ondřej Fuk, před Němcem Ralfem Gläserem a jeho krajanem Frankem Thallmanem. Jakub Matušek a Marek Skřivan skočili tentokrát bez poháru.

Na jezdce teď čeká další dvojzávod na Slovakia Ringu 9.8. Doufejme, že počasí popřeje hezké závody a my se těšíme, že se zase s vámi na závodní dráze setkáme.