Dráhoví cyklisté Dukly Brno touží po medailích na mistrovství Evropy do 23 let a juniorů

Zlaté mládí brněnské Dukly dospívá a v portugalské Anadii ukáže, jakou cestu ještě musí urazit k úspěchům mezi dospělými. V úterý tam začíná mistrovství Evropy v dráhové cyklistice jezdců do 23 let a juniorů, které skončí v neděli.

Před rokem v italském Montichiari vybojovali talentovaní brněnští závodníci šest medailí, z toho čtyři mezi juniory. „Očekávání jsou menší než v letech minulých, přesto několik želízek Dukla Brno vysílá,“ uvedl vedoucí trenér oddílu Svatopluk Buchta.

Dvojnásobným evropským šampionem ve sprintu a keirinu se mezi juniory před rokem stal Martin Čechman. Zlato v keirinu a bronz ve sprintu získala ve stejné kategorii Sára Kaňkovská. V Anadii už se oba představí mezi závodníky do 23 let. „Medaili chci, ale podle mě je to troufalé. Nevěřím úplně extra, že bude, aspoň za jednu budu hodně rád,“ sdělil Čechman.

Výkonnostní rozdíl oproti juniorské kategorii mezi staršími pozoruje. „Skok je docela velký, junioři jsou kluci, zatímco třiadvacítky už chlapi, závodníci jsou vyzrálejší po technické i výkonnostní stránce. Není tam výjimka jezdit dvoustovku pod deset vteřin, junioři jezdí nejlíp 10,2. Proto moje ambice nejsou tak velké jako minulý rok,“ přiblížil brněnský mladík.

Sebevědomí mu jistě dodaly dva seniorské tituly mistra republiky, když na konci června předčil zkušenější oddílové parťáky v keirinu i ve sprintu, přestože se teprve zotavoval z delší nemoci a antibiotik. „Vůbec jsem nečekal, že vyhraju dva tituly a jsem z toho docela v háji, že jsem to zvládl,“ smál se Čechman. „Každý týden se mi jezdí líp a mám dobrý pocit, že se mi forma zlepšuje. Doufám, že na Evropě bude úplně nejlepší,“ doplnil.

Nejvíc si slibuje od keirinu. „Věřím si v něm malinko víc, v juniorech mi taky šel líp, mám vždycky štěstí, že to tam nějak zvládnu poslat. Sprint je náročnější i na psychiku,“ řekl Čechman.

Reprezentační trenér Lubomír Vojta ho nominoval také do týmové sprintu k Jiřímu Janoškovi s Jiřím Fantou, kteří před rokem s Davidem Sojkou skončili druzí. „V týmovém sprintu nejsme bez šancí a obhajoba stříbrných medailí není nereálná,“ uvažoval Buchta.

Druhou příčku obhajuje Janošek mezi jezdci do 23 let i v pevném kilometru.

Premiéru v této kategorii do 23 let si odbude se Sárou Kaňkovskou i sestra Ema. „Ta pojede vytrvalostní disciplíny a Sára sprinterské. U obou platí, že jedou především sbírat zkušenosti,“ podotkl Buchta. Stejně jako junior Jiří Luxík.

Nominace dráhových cyklistů Dukly Brno na mistrovství Evropy jezdců do 23 let a juniorů:

Jiří Fanta – týmový sprint, sprint, keirin

Martin Čechman – týmový sprint, sprint, keirin

Jiří Janošek – týmový sprint, kilometr s pevným startem

Josef Junek – týmový sprint (náhradník), kilometrů s pevným startem

Sára Kaňkovská – sprint, keirin, 500 metrů s pevným startem

Ema Kaňkovská – omnium, scratch, madison

Jiří Luxík – sprint, keirin

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.