Dovolte mi, abych se představil. Jsem coursing, sport pro psy.

Text a foto: Kateřina Pavlíčková

Hodně lidí zná chrtí dostihy, soutěže agility nebo třeba závody psích spřežení. Při vyslovení pojmu coursing se ale zajiskří v očích jen znalcům a fajnšmekrům. Proto Vám o sobě povyprávím a pokusím se vám alespoň trochu přiblížit, co jsem vlastně zač.

Jsem kynologický sport založený na loveckém pudu psů. Vypadám trochu jako dostihy chrtů v terénu. Na rozdíl od pískových nebo travnatých oválů pro dostihy běhají psi při mých závodech v přirozeném, pokud možno mírně svažitém terénu, ideálně na velké louce. Jejich cílem je ulovit kořist, umělou návnadu, která má nejčastěji podobu hustého střapce z igelitových pásků. Střapec je uchycený k dlouhému lanku nataženému mezi sérií kladek po dráze, aby návnada měnila směr. Dráha tak víc simuluje skutečný běh zajíce.

Už si to přesně nepamatuju, je to hodně dlouho, ale údajně jsem vznikl ve starém Egyptě. Dva majitelé psů se sešli, aby zjistili, který pes je lepší. V malbách starých Egypťanů jsou vyobrazení psi podobní dnešním chrtům. A chrti, zejména whippeti a italští chrtíci, jsou také nejvhodnějším a nejvyužívanějším plemenem pro mé závody. Dnes už však nejsem výsadou jen chrtů. Na loukách se za střapcem honí různá plemena i obyčejní voříšci.

Další rozdíl, který mě odlišuje od dostihů, je, že psi nestartují z boxů, ale jsou vypouštěni tzv. z ruky. Každý páníček si svého psa na startu drží a vypustí ho na pokyn startéra krátce po spuštění navijáku se střapcem. Whippeti, italští chrtíci a sicilští chrti běhají na dráze o délce od 400 do 700 metrů, pro ostatní plemena je určena délka dráhy od 600 do 1000 metrů.

Psi běží ve dvojici, závod je dvoukolový. Pro výsledek není rozhodující, který pes chytí návnadu dřív. Výkony psů hodnotí rozhodčí, kteří v každém kole posuzují nejen rychlost, ale také obratnost, vytrvalost, sledování a úsilí. Maximální počet bodů, které lze udělit za každé kritérium, je 20. Součet bodů z obou kol pak určuje výsledné pořadí psa.

Psi běhají zásadně bez obojků a postrojů. Při závodech nebo trénincích potřebných k získání licence musí mít předepsaný náhubek a dečku (dres) bez čísla, textu, či jiných znaků, jeden pes má bílou, druhý červenou barvu. Na trénincích by měl pes zpočátku běžet sám, aby se naučil soustředit se na návnadu, ne na pronásledování druhého psa. 

Teď už víte vše důležité. Takže pokud vás seznámení se mnou nalákalo tak, jak na louce láká střapec na navijáku whippety a další psy s vášní pro běhání, přijďte se na mě někdy podívat.

Fotogalerie je ze závodu Mazaný zajíc, který se konal v březnu na letišti v Brně-Medlánkách.

A na těchto odkazech najdete termíny závodů v České republice a také tréninků pořádaných spolkem Moravský coursing.

https://www.dackcr.cz/zavody/dostihovy-a-coursingovy-kalendar-cr/

https://www.moravsky-coursing.cz/cs/akce/

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting