Dovolí Covid a ministerstvo uspořádání závodů v motoskijöringu?

I když si to zatím příliš nepřipouštíme, zima je už za dveřmi. Organizátoři tak připravují další ročník závodů v motoskijöringu – Mistrovství České republiky „ORION-SHIVA KTM 2021“.
Připraveny jsou následující závody s předpokládanými termíny.
1. závod neděle 17.1.2021 Rudník

2. závod sobota 23.1.2021 Dalečín
3. závod neděle 24.1.2021 Klášterec nad Orlicí
4. závod sobota 30.1.2021 Chotčiny
5. závod neděle 7.2.2021 Letohrad
6. závod sobota 13.2.2021 Dobřany v Orlických horách

motoski2021.jpg

Úvodní závod mistrovského seriálu se pojede v Rudníku. Zdejší organizátoři a velcí nadšenci se úspěšně zařadili mezi osvědčené pořadatele zimních závodů. Další závod zavítá do Dalečína, kde se mistrovství jelo před mnoha lety v roce 1999. Dalečínští byli v kalendáři už pro sezony 2019 i 2020. Ale sněhové podmínky nedovolily uspořádání závodů v prostoru motokrosového parkoviště závodních strojů. Hned další den by se mělo závodit na tradiční trati v Klášterci nad Orlicí. Místní závod je pokaždé navštívený velkým množstvím diváků. Je to určitě nejznámější motoskijöringová trať, kde se odjelo nejvíc mistrovských závodů (celkem 18).

Druhá polovina seriálu začne v Jižních Čechách. Přehledná trať v Chotčinách byla dějištěm mistrovských motoskijöringů už třikrát a pořadatelé Retox Racing klubu jsou zárukou kvalitních závodů. Další skijöring je naplánovaný do Letohradu. Na trati „u koupaliště“ bývají zajímavé závody, chodí tam i dost diváků. Mistrovství v motoskijöringu vyvrcholí závěrečným závodem v Dobřanech v Orlických horách, kde na autokrosové trati jsou vždy dramatické závody. V Dobřanech budou i vyhlášeni nejlepší jezdci.

Závody licenčních jezdců v MČR se pojedou stejným systémem, který se osvědčil v posledních sezónách. Hlavní program začne kvalifikačními jízdami, které vyvrcholí hlavní finálovou jízdou, ve které pojede 10 nejlepších dvojic. I nadále budou jezdci navíc získávat mistrovské body za první 3 místa v kvalifikaci. Prvních 10 jezdců seriálu 2019 bude mít prioritní startovní čísla podle svého umístění. Mistrovský titul obhajují Lukáš Mohaupt s Václavem Hotovým z Orionu.

Kromě Chotčin se na ostatních závodištích pojedou i populární závody „Orlického poháru“ pro nelicenční posádky. Tyto závody jsou rovněž divácky zajímavé a účastní se jich velké množství dvojic. Nejlepší z nich postupují do MČR a od organizátorů seriálu získávají i určitou podporu pro další činnost.

Závody MČR v motoskijöringu záleží na počasí, které v posledních letech příliš nepřeje nejen nám ale i jiným zimním sportům. Mistrovství pořádáme už od roku 1998 a pouze dvakrát nemohl být vyhlášen mistr. Poprvé to bylo v roce 2008 a podruhé v letošním roce.

Takový je náš plán pro sezónu 2021. Kromě nepřízně počasí se budeme muset srovnat s nepříjemnou situací, kterou nám všem způsobuje zákeřný chřipkový vir. Pochopitelně počítáme s možností operativně měnit termíny závodů tak, aby se jich odjelo co nejvíce. Tak si hlavně můžeme přát, aby se situace zlepšila a závody se mohly pořádat za správných zimních podmínek a tak, aby byly přístupné všem jezdcům i divákům bez omezení. O všem budeme samozřejmě informovat.

TZ: Josef Vašíček

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.