Dostihový víkend ve Velké Chuchli

S blížícím se koncem prázdnin jsou na spadnutí také tropy, které letní počasí skýtá. Jedny z posledních teplých dnů si užili také milovníci koňských dostihů na závodišti ve Velké Chuchli. Součástí závodního víkendu bylo 8 dostihů, z nichž jeden byl překážkový. Hlavním tahákem byl nicméně vrcholný závod v podobě jubilejního sedmdesátého Pegas St. Leger, kde se v supervytrvalecké distanci 2 800 metrů představilo 9 koní.

Mezi největší favority se řadili Touch of Genius jakožto vítěz Českého a Slovenského derby, nebo třeba Amga River, coby vítězka Oaks. Rybník ovšem všem vypálil polský Sanok ze stáje Nýznerov, který pod vedením žokeje Václava Janáčka dorazil do cíle se solidním náskokem. Sanok byl po celý závod v čele, kde si diktoval tempo. O neúspěšný útok se v cílové rovince pokusila Amga River, ale na pobídnutí Janáčka si Sanok své vedení pohlídal. Žokej se tak mohl radostně postavit ve třmenech a mávat divákům ještě několik metrů před cílem. Až na třetím místě se pak umístil Touch of Genius.

Velka Chuchle zavodiste 20120127.JPG
"Velka Chuchle zavodiste 20120127" by Kenyh - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Prague-Velk%C3%A1_Chuchle_Racecourse#/media/File:Velka_Chuchle_zavodiste_20120127.JPG

Trenér Sanoka Grzegorz Wroblewski si mnul ruce, jak se jeho polský svěřenec a ideálně nominovaný žokej poprali s dlouhým závodem. Wroblevski Janáčka nominoval hned po dojezdu předešlého závodu v Mostě a rozhodnutí to bylo výtečné. Zatímco se trenér v cíli posledního závodu mohl plně věnovat radostným vítězným rozhovorům, užil si své zrychlené chvíle slávy žokej Janáček ještě na koni a po vyhlášení hned prchal pod sprchu a do letadla.

Wroblewski se naopak rozpovídal o svých plánech se Sanokem, jenž je podle něj velmi podobný jiné dostihové legendě – Orphee des Blins. Mimo jiné proto, že je v tréninku stejně neunavitelný. Vyčkává také, kde bude jeho maximum, co se rovinových dostihů týče. Zejména vzhledem k tomu, že v něm vidí typického vytrvalce s velkým potenciálem i v závodech na více než tři kilometry. V záloze si však stále nechává překážky, které by se v případě opakování zdravotních problémů či při snížené výkonnosti mohly hodit. Nicméně vítězství ve Velké Chuchli tak jako v červenci v Mostě jasně ukázaly, že se se Sanokem musí počítat a vstupní kurz 5,5:1 byl mírným podceněním.

Velka Chuchle paddock 20120143.JPG
"Velka Chuchle paddock 20120143" by Kenyh - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Prague-Velk%C3%A1_Chuchle_Racecourse#/media/File:Velka_Chuchle_paddock_20120143.JPG

Příčiny nezdaru favoritů

Na druhém místě finišující Amga River v sedle s Bajuržanem Murzabajevem ovšem měli k naprosté spokojenosti daleko. Byla to již třetí klasika, která se jim těsně nezdařila. Plán držet se vzadu a vsadit na dobrý finiš jeho kobyly tak měl pár vad na kráse. Třetí Touch of Genius pod taktovkou Josefa Váni pak svůj neúspěch hází na drobný karambol u internátu, po kterém Váňovi nepomohl ani vítězný klobouk.

Vítězstvím v dalším z nedělních závodů na 1 200 metrů si v St. Legeru druhý Murzabajev zajistil 34. prvenství letošní sezony. Tím si upevnil vedoucí pozici v šampionátu rovinových jezdců.

Co nás dále čeká

Na další živé přenosy z dostihových závodů se můžeme těšit již příští neděli 6. září, kdy se pojede Velká cena Prahy, opět ve Velké Chuchli, o týden později pak pražské publikum potěší devátý Zlatý pohár a 94. Svatováclavská cena. Na konci září je pak naplánován Evropský pohár žokejů, opět konaný ve Velké Chuchli. Letošní podzim tak budou mít fanoušci dostihů opět velmi nabitý. 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.