Dostihový rovinový vrchol je již za dveřmi - České derby netradičně již tento čtvrtek

autor: Jana Syručková

Nejen dostihový fanoušek si tento čtvrtek 23. června rozhodně přijde na své, neboť nadešel čas hlavního bodu rovinové dostihové sezony a nejprestižnějšího testu pro tříleté koně - 96. MERCEDES-BENZ ČESKÉ DERBY. Dostihové závodiště v Praze - Velké Chuchli bude divákům přístupné již od 14:00 hod., k vidění budou klusácké dostihy, ukázka póla a rovinové dostihy. Start prvního z osmi rovinových dostihů bude v 17:00 hod., přičemž vrchol dostihového dne je naplánován v 19:30 hod.

foto: Jana Syručková

Na startu Českého derby je nahlášeno celkem šestnáct koní a tři náhradníci (Magic Tirol - ž. Jaromír Šafář, Lodgian Whistle - ž. Vendula Korečková a Trip To Sydney - ž. Jiří Chaloupka), kteří budou do poslední chvíle netrpělivě vyhlížet škrty některého ze soupeřů, aby se i oni mohli utkat o tzv. „modrou stuhu“.

Dostihová stáj Statek Blata Český ráj se pokusí zopakovat loňský triumf v tomto dostihu, kdy dvojice Touch Of Genius s žokejem Jaromírem Šafářem tento dostih dlouhý 2400m vyhráli a zajistili tak další triumf do sbírky trenéra Josefa Váňi. Tentokrát se tato stáj do boje zapojí prostřednictvím polobratra již zmíněného loňského vítěze Touch Of Genia a zároveň syna slavného Galilea - Timekeepera, kterého v dostihu povede dvojnásobný německý šampion, majitel více než 1 500 vítězství z dostihů a nejúspěšnější český žokej Filip Minařík. Timekeeper v dosavadní kariéře absolvoval tři dostihy, z nichž poslední dva vyhrál včetně předtestu Českého derby.

Trenér Josef Váňa má v derby ještě další dvě naděje, se kterými se pokusí obhájit trenérské vítězství. Prvním je Urban Joy (ž. Milan Zatlouka) a druhý Alpheus, oba jsou taktéž syny Galilea a neměli by být jen do počtu v tomto dostihu. Kupříkladu Alpheuse  reprezentujícího stáj Joly povede v zahraničním turfu velice známý žokej Eduardo Pedroza, se kterým společně tvoří velice zajímavý tip do čtvrtečního dostihu.

Na startu jsou ovšem další aktéři, kteří nedají soupeřům nic zadarmo a může se stát, že vítězem se stane kůň českého chovu. Hned tři takové zástupce na startu bude mít trenér Petr Juránek, který pro stáj Rabbit Trhový Štěpánov a Rabbit CZ a.s. bude pokoušet „modrou stuhu“ prostřednictvím Secretive Lorda (ž. Michal Mach), Montjeu Thirda (ž. Jaroslav Línek) a Golden Devila (ž. Martin Laube).

foto: Jana Syručková

Dostihový fanoušek si přijde letos opravdu na své, neboť na startu se objeví i trio klisen, které se pokusí vyzrát nad svými soupeři a jako zástupkyně něžného pohlaví budou mít i váhovou úlevu, která by měla vyrovnat jejich šance o vítězství. Mezi nimi je i Partyday (ž. Jan Rája), vítězka letošní první klasické zkoušky pro klisny - Jarní ceny klisen. Další adeptkou z tréninku Heleny Vocáskové je klisna Krasava (ž. Tomáš Lukášek), která zaujala výrazným progresem a zrychlením, které dokáže vyvinout v závěru dostihu. Trio klisen doplňuje Sedmikraska (ž. Petr Foret), reprezentující stáj DS Pegas, která ve svých čtyřech životních startech dvakrát zvítězila a dvakrát se umístila druhá.

I přes zvučnost již jmenovaných a jejich působivé výsledky, bude na startu ještě další zajímavá koňská osobnost, která může pomyslný „trůn“ pro vítěze Českého derby převzít bez mrknutí oka. Gontchar, francouzský odchovanec, vítěz dostihu ve Wissenburgu  a velice dobře umístěný v dalších francouzských dostizích se v České republice představí poprvé a v sedle s několikanásobným českým šampionem ž. Bauyrzhanem Murzabayevem má reálné šance velice dobře zabodovat v tomto dostihu a třeba i zvítězit.

Pomyslný „rybník“ však může ostatním vypálit tzv. „černý kůň dostihu“, kterým může být kterýkoliv z ostatních aktérů, kteří se dosud nenápadně vyhřívali ve stínu svých soupeřů. Této role se může chopit Johnny Whistle, kterého povede multišampion ž. Václav Janáček, Albe Back (ž. Pierantonio Convertino), Rumpl Cimpr Campr (ž. Jozef Bojko) a další český odchovanec Bonys (ž. Jan Verner), reprezentující stáj DAR, pro kterou letos trenér Allan Petrlík přichystal i mimo jiné dvojnásobného vítěze Velké jarní ceny v ČR a v Bratislavě.

Dalšími aktéry v dostihu budou Grace Of Gracie (ž. Jiří Palík) a Eruption (ž. Ingrid Janáčková Koplíková).

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.