Dostihová derniera 2018

Autor: Lenka Sklenáková

Poslední český dostihový den sezony 2018 proběhl v neděli 4.11. ve Slušovicích. V netypicky teplém počasí  (okolo 20°C) se odběhlo 8 cvalových, 1 klusácký, 2 dostihy poníků (rozdělení podle velikosti) a dostih osobností Velké pardubické na koních plemene hafling.

Dovolte mi, se s vámi podělit o zajímavé momenty, které provázely slušovickou derniéru:

Jeden z nich se odehrál hned ve druhém dostihu - rovině pro 2-leté nezvítězivší koně na 1800m. Zde spolu bojovali o vítězství Castro s Adamem Florianem a Uran s Michalem Demem. Castrův jezdec však v zápalu boje ztratil rytmus a těsně před cílem se poroučel k zemi. Nikomu se nic nestalo, jen rozhodčí zažívali perné chvíle při rozluštění doběhu, kde šlo o to, jestli se Adam Florian dotkl země před cílem anebo až za ním a stal by se tudíž vítězem. To se nakonec nepotvrdilo, Castro je ve výsledcích zapsán jako nedokončivší a vítězem byl po zásluze ustanoven Uran.

Podívejte se více fotografií:

foto: Lenka Sklenáková

Ve čtvrtém, velmi krátkém, dostihu na pouhých 900m na sebe upozornil hřebec Stormico. Ten u startovacích boxů shodil svého jezdce Jindřicha Fabrise, docválal zpět  ke vchodu do dráhy, kde chvíli laškoval s vodiči, kteří se jej snažili polapit, což se jim nakonec podařilo. I po tomto extempore byl Stormico, na takto krátké trati, schopný vyhrát po boji o půl délky.

V hlavním dostihu dne - 36. Velké slušovické - se očekával souboj miláčka publika, klisny Delight My Fire, která nedokončila VP po pádu na 6. překážce, s valachem All About Cossio, který vyhrál na konci září velký kros v Meranu. Dostih probíhal v poklidném tempu, nedošlo k žádným pádům a v závěrečné fázi se favorité oddělili od zbytku pole. O boji nakonec nemohla být řeč, protože Delight My Fire po spanilé jízdě odešla od All About Cossia o skoro 5 délek a za nimi zaostal o další 2 délky Catch Life. Vítězný tým dekoroval hejtman zlínského kraje Jiří Čunek a fanfáru živě zatroubilo Parforsní trio trubačů.

Populárním a tradičním bodem programu je dostih osobností Velké pardubické, do kterého nakonec na haflinzích odstartovali 4 jezdci - Marek Stromský, Pavel Kašný, Václav Chaloupka a Jaroslav Brečka. Z exhibice vyšel vítězně Marek Stromský. V průběhu dekorování pardubických hvězd začali pořadatelé chystat překvapení pro všechny přítomné i pro hlavního aktéra - Zdeněk Karlach, dlouholetý mecenáš a pořadatel slušovických dostihů, oslaví první prosincový den 70. narozeniny. Při té příležitosti mu přátelé  uspořádali před plnými tribunami osedlaného koně, složili oslavnou báseň o jeho životě otištěnou v programu a všichni mu přišli osobně poblahopřát.

Když slunce zmizelo za kopcem a klusáci doběhli do cíle, skončil slušovický dostihový den a skončila i celá sezona 2018. Nezbývá mi, než Vás pozvat na tu novou, s letopočtem 2019, ať už přímo na závodiště, nebo alespoň prostřednictvím  mých fotografií.

Děkuji za Vaši přízeň.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.