Domácí Rotter sahal po vítězství

Michal Rotter, závodník pořádajícího klubu TJ Favorit Brno, obsadil na prestižním dráhovém etapovém bodovacím závodě 500+1 kolo Velká cena Zemako vynikající 3. místo a zopakoval tak neméně povedený výkon svého týmového kolegy Adama Křenka z předchozího roku.

Rotterovo umístní na 57. ročníku této tradiční akce však mohlo být ještě vydařenější. Základ úspěchu položil hned v první etapě, která byla zařazena do UCI kategorie Class 2 a jíž dokončil na skvělém 2. místě. Po druhé etapě dokonce oblékl žlutý dres pro průběžně vedoucího závodníka celkového pořadí. Do čtvrté etapy tento privilegovaný trikot sice přepustil loňskému vítězi Filipu Prokopyszynovi z Polska, aby si jej opět oblékl do včerejší poslední etapy závodu.

Bylo jasné, že o vítězi se rozhodne právě mezi těmito dvěma závodníky, kteří do finálové části nastupovali se stejným bodovým ziskem s výrazným náskokem 26 bodů na další trojici jezdců Mattea Donegu z Itálie, vítěze z roku 2019, dalšího Poláka v barvách prostějovského klubu Wojciecha Pszczolarského, dvojnásobného mistra Evropy a bronzového z mistrovství světa v této dráhové disciplíně, a mladého Slovince Žaka Eržena, jezdícího v barvách farmy WorldTeamu Bahrajn Victorious a vítěze juniorského závodu 300+1 kolo z předchozího roku.

Vítěz 500+1 Filip Prokopyszyn oblékl žlutý trikot pro průběžně vedoucího závodníka ve středeční IV. etapě. 

Od úvodních kol bylo zřejmé, že si Prokopyszyn jede za obhajobou vítězství. Hned v prvních bodováních Rotterovi bodově odskočil, aby se po celý zbytek závodu pohyboval v jeho blízkosti a měl tak dokonalý přehled o každém jeho šlápnutí. Souboje těchto dvou jezdců chytře využil slovinský mladík Eržen a trpělivým sbíráním bodů se dotahoval na v té chvíli průběžně druhého reprezentanta Favoritu, až jej v poslední třetině závodu bodově překonal. Vítězství Poláka již bylo neochvějné, Rotter se ještě v závěru snažil získat alespoň stříbrnou pozici na stupních vítězů, Eržen však jeho náporu odolal. Závěrečným ziskem 20 bodů na posledních dvou dvojnásobně hodnocených bodováních se na čtvrté místo dostal ukrajinský reprezentant Vitalyj Hriniv a až na pátou příčku tímto vydařeným atakem odsunul izraelského borce Alona Yogeva.

Etapa byla ve své polovině poznamenána tvrdým pádem domácího jezdce Štěpána Širokého, který utrpěl těžký otřes mozku a zlomeninu kliční kosti, a závod musel být na více než půl hodiny přerušen.

S výrazným náskokem 34 bodů ovládla ženský závod polská reprezentantka Patrycja Lorkowská. 

V ženské verzi na 300+1 kolo vyhrála se značnou bodovou převahou polská závodnice Patrycja Lorkowská. Za ní se odehrál značně dramatičtější souboj, když další čtyři závodnice v pořadí dělilo pouhých pět bodů. Na konečném druhém místě skončila reprezentantka Litvy Olivija Baleisyte před další Polkou Zuzannou Chylinskou. Bramborová medaile zbyla na Ukrajinku Yelyzavetu Holodovou a celkově pátá dokončila egyptská cyklistka Ebtissam Zayed. Devátá pak byla nejlepší Češka Adéla Marková.

V juniorech se dle předpokladů potvrdilo, že o vítězství se bude rozhodovat mezi zahraničními účastníky. Převahu potvrdili Slovinci závodící za tým Adria Mobil, když zásluhou Nejce Peterlina a Vida Murna obsadili první a třetí místo. Mezi ně se dokázal vklínit rakouský talent Heimo Fugger. Nejlepším Čechem byl na desátém místě Filip Richter, vnuk brněnské legendy Jaroslava Bláhy.

Celkem se závodu zúčastnilo přes 230 závodnic a závodníků ze 17 států. Ozdobou byly týmy Slovinska, Turecka, Litvy, Izraele, Polska, Řecka, Rakouska, Bulharska a dalších evropských zemí, které závodily také v kategoriích pro mladé jezdce. Mládežnické závody 500+1 kolo se tak zařadily na jedno z předních míst z pohledu zahraniční účasti na dráhových závodech nejenom u nás, ale i v širším středoevropském regionu.

Výsledky vložených závodů kategorie UCI Class 2:

Bodovací závod

Muži: 1. V. Hriniv (UKR), 2. M. Rotter (CZE), 3. M. Donega (ITA)

Ženy: 1. E. Zayed (EGY), 2. Z. Chylinska (POL), 3. O. Baleisyte (LTU)

Junioři: 1. N. Peterlin (SLO), 2. A. Bilertas (LTU), 3. V. Zobl (AUT)

Scratch

Muži: 1. O. U. Winkler (DEN), 2. R. Yilmaz (TUR), 3. R. Štec (CZE)

Ženy: 1. E. Rabazynská (POL), 2. O. Baleisyte (LTU), 3. T. Klimchenko (UKR)

Junioři: 1. W. Plonka (POL), 2. M. Haluška (SVK), 3. Saar Idan (ISR)

Vylučovací závod

Muži: 1. M. Donega (ITA), 2. R. Yilmaz (TUR), 3. Ž. Eržen (SLO)

Ženy: 1. O. Baleisyte (LTU), 2. E. Rabazynská (POL), 3. Z. Chylinska (POL)

Foto: Jan Brychta | TJ Favorit Brno 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.