OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Dobřany zakončily 21. sezónu mistrovství ČR v motoskijöringu

Závod v Dobřanech v Orlických horách uzavřel 21. sezónu MČR v motoskijöringu „Orion – Shiva KTM Cup 2019“. Dobřanští pořadatelé jsou známí skvělou organizací pořádaných závodů i tím, že si dokáží poradit i za nepříznivých okolností. Když na začátku týdne oznámili, že pojedou v sobotu závěrečný závod MČR v motoskijöringu „Orion – Shiva KTM Cup 2019“, moc lidí jim nevěřilo. Vždyť všude už pomalu začínalo jaro a v nižších polohách lidé začali místo lyží a bruslí prohánět jízdní kola a kolečkové brusle. Ale díky dokonale promrzlému podkladu trať přežila velkou oblevu a byla připravena k důstojnému zakončení letošního šampionátu.

Do startovní listiny MČR bylo zapsáno celkem 18 dvojic. Největšími favority byli Lukáš Mohaupt s Václavem Hotovým, kteří měli po 2 vítězstvích poměrně velký náskok 13 bodů před Romanem Mňukem se Zdeňkem Langerem. Velký boj se spíše očekával o 3. místo mezi Foglem se Sabotou a Markem s Vondruškou při jejich bodové shodě. Teoreticky v horší situaci byl klášterecký Tomáš Fogl, protože jeho stálý lyžař Martin Sabota místo závodění brázdil italské silnice se svým kamionem. Za Tomáše se tak jako lyžař zařadil populární „Píďa“ Karel Mlynář, který odjel oba předchozí závody s Janem Zářeckým.

>> Prohlédněte si fotogalerii ze závodu v Klášterci na Orlicí
Foto: V. Sýkora

V prvních 2 kvalifikačních jízdách jezdili favorité poměrně opatrně a zdálo se, že hlavně Romanu Mňukovi zledovatělá trať příliš nesvědčí. Své jízdy tak vyhráli dalečínští Dvořák s Buřvalem a letohradští Kylar s Majvaldem. Další 2 kvalifikační jízdy měly úplně jiné vítěze. Jednu vyhráli v Dobřanech výborně jedoucí Marek s Vondruškou a druhou po výrazně zlepšeném výkonu Mňuk s Langerem. A když si v poslední sérii jízd Marek s Vondruškou i Mňuk s Langerem zopakovali vítězný průjezd cílem, o vítězích kvalifikace bylo rozhodnuto. Takticky jedoucí Mohaupt s Hotovým do finálové jízdy postupovali z dobré 4. pozice v kvalifikaci.

Loňští mistři bratři Šrolerové do finále postoupili až z 8. místa. Jezdci za nimi už museli do náročného finále „B“. To vyhráli s přehledem dalečínští jezdci Vetešník s Procházkou. Postup do finále „A“ si možná trochu překvapivě, ale určitě zaslouženě vyjel Jan Zářecký s nestárnoucím Janem Fajtem. Mimochodem Jan Zářecký je jediným jezdcem, který odjel všechny mistrovské závody za celou dobu existence MČR – v Dobřanech to byl 118. závod!

Finálový závod začali nejlépe Fogl s Mlynářem, kteří projeli cílem 1. kola na čele před Luxem s Fiedlerem, kteří jeli rovněž výborně a brzy se dostali do vedení. Bohužel čtyři kola před cílem měli drobný pád, po kterém hned pokračovali v jízdě, ale Mňuk s Langerem se dostali do čela závodu a své prvenství si již udrželi až do cíle. Největší favorité Mohaupt s Hotovým začali dobře. Jezdili na 4. pozici, ale po kolizi se propadli až na 8. místo. A v tu dobu byli chvíli vlastně mistry Mňuk s Langerem. Ale zkušení jezdci Orionu se nevzdali a cílovou čáru protnuli na 6. místě

Pořadí dobřanského závodu:

1. Roman Mňuk - Zdeněk Langer, Mňuk Raciong Team z.s., Yamaha 450 4T, 9:58,95
2. Jindřich Lux - Vojtěch Fiedler, KTM 250 2T, 10:02,60 
3. Patrik Šroler – Miroslav Šroler, Sidemotokros Klášterec n.Orlicí, Beta 300 2T, 10:15,07
4. Vítězslav Marek – Jaromír Vondruška, Cermen s.r.o., KTM 450 4T, 10:21,02 
5. Tomáš Fogl – Karel Mlynář, Sidemotokros Klášterec n.Orlicí, Yamaha 250 2T, 10:22,58 
6. Lukáš Mohaupt - Václav Hotový, Orion Racing Team, Honda 450 4T, 10:24,19

Svůj třetí mistrovský titul tak získali zaslouženě Lukáš Mohaupt s Václavem Hotovým s 55 body. Pouhý jeden jediný bod za nimi Roman Mňuk se Zdeňkem Langerem. Po výborném výkonu v Dobřanech si 3. pozici udrželi Marek s Vondruškou (43 bodů).

V Dobřanech se samozřejmě jel i závod Orlického poháru. Zřejmě pod vlivem nepravdivých informací o špatném stavu dobřanské trati, které se před závodem šířily internetem, do Dobřan dorazilo 21 posádek. Tedy zhruba polovina jezdců, kteří absolvovali předchozí 2 závody. Před dobřanským závodem byla tabulka poháru velice vyrovnaná a na prvenství mohlo pomýšlet dokonce 5 dvojic.

Finálová jízda dokonale vyšla vítězům předchozího závodu Kavkovi se Sabotou. Vyhráli stylem start – cíl. Výborně jeli i Jerie s Rumlem, kteří tak letos v posledním závodě dokázali, že stále patří ke špičce tohoto hobby seriálu. Naopak příliš se nedařilo Strmiskovi s Paulů, kteří byli před závodem na čele Orlického poháru. V Dobřanech ale po pádu skončili ve finále až na 8. pozici.

Orlický pohár - pořadí dobřanského závodu:

1. Jiří Kavka – Martin Sabota, Sidemotokros Klášterec n.Orlicí, Honda 500 2T, 8:56,99
2. Martin Jerie – Roman Ruml, Jilemnice, Kawasaki 250 2T, 8:57,37 
3. Josef Podzimek – Patrik Kosek, Bača Team, Beta 300 2T, 8:59,81 
4. Jakub Vídenský – Jiří Grežo, Bača Team, KTM 300 2T, 9:02,54 
5. Václav Kohl – Jiří Hoffmann, Suchý Důl, KTM 250 2T, 9:04,97 
6. Lukáš Pišl – Adam Poul, Javornice, Kawasaki 450 4T, 6:07,91

Orlický pohár tak získali zaslouženě Kavka se Sabotou (49 bodů), kteří po nevydařeném úvodu na domácí trati v Klášterci nad Orlicí pak 2 závody vyhráli. Za nimi se 42 body byli klasifikováni Podzimek s Koskem a na 3. celkovou pozici klesli dosud vedoucí Strmiska s Pavlů (40 bodů). Tohoto vydařeného seriálu se celkem zúčastnilo 55 dvojic, z nichž bodovalo 24 dvojic.

Foto - ilustrační: V. Sýkora

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.