5. závod MČR v motoskijöringu - Dobřany v O.h. 17.2.

Na trati „U hradu" v Dobřanech v Orlických horách vyvrcholil seriál Mistrovství ČR v motoskijöringu "Orion-Shiva KTM Cup 2013" letošním 5. závěrečným závodem. Pro místní pořadatele i organizátory celého seriálu bylo určitě milým překvapením, že se závodu zúčastnilo 17 dvojic.

Dobřany - start

Díky vítězství Mňuka s Langerem v sobotním závodě v Martinicích bylo o jejich titulu prakticky rozhodnuto. Ale očekával se velký boj o 2. pozici v MČR. Stejný počet bodů totiž měli bratři Šrolerové a Sládek s Čížkem. A tak se přihlížející diváci měli na co těšit. A to ještě mohli vidět zajímavé jízdy vloženého „Orlického poháru", kde jelo 24 soutěžících dvojic.

V kvalifikacích jezdili podle očekávání s největším nasazením loňští mistři Sládek s Čížkem i bratři Šrolerové. Z 3 bonusových bodů za vítězství v kvalifikaci se radovali Sládek s Čížkem, když dokázali 2x vyhrát a jednou být na 2. pozici. Na jejich výkonu byl zvlášť obdivuhodný výkon lyžaře Petra Čížka, který jel se zlomeným žebrem ze závodu v minulém týdnu. Bratři Šrolerové také 2x vyhráli, ale jednou byli 3. a tak byli v kvalifikaci klasifikováni jako 2. Své příznivce určitě potěšili domácí jezdci Švorc se Šlechtou, když si na své konto připsali 1 bonusový bod za 3. místo.

Po kvalifikaci už mohli oslavovat zisk mistrovského titulu v týmu Mňuk Motokros Team Vysoké Mýto. Josef Mňuk s Filipem Langerem vyhráli 1 kvalifikační jízdu, celkem byli 5. a přímý postup do finále jim už zajistil 1. mistrovský titul v jejich kariéře. Kvalifikaci začali velice dobře 3. místem Roušavý s Marešem, kteří jeli po zranění jezdce teprve 1. závod. Ale v dalších jízdách se jim už tak nedařilo a museli do finále „B".

Tam se nakonec nejvíce dařilo Luxovi s Adamcem, kteří postoupili do finále „A" společně s Kubíčkem s Hovadem, kteří jezdili ve všech svých jízdách s velkým nasazením, ale díky častým kolizím si značně ztížili svoji účast v hlavní finálové jízdě.

Finále „A" se od začátku nejlépe vyvíjelo pro Sládka s Čížkem, kterým se v Dobřanech výtečně dařily starty. Za nimi jezdili Marek s Langerem a domácí Švorc se Šlechtou. Po kolizi začínali finálové boje ze zadních pozic bratři Šrolerové. Ale už ve 3. kole bylo vše jinak. Výborní Švorc se Šlechtou na dvoudobé KTM se dostali na 2. pozici a po 2 kolech zaútočili i na vedoucí pozici. Těsně se dostali před Sládka s Čížkem, ale Ondra Šlechta přišel o lyži. A když po chvíli museli zastavit ve stoupání, byli z boje o místa nejvyšší vyřazeni.

Sládek s Čížkem si posléze vytvořili větší náskok, který si udrželi až do cíle. Podařilo se jim tak letos poprvé zvítězit. Na 2. pozici jezdili Marek s Langerem, ale po strhujícím závěru je předjeli bratři Šrolerové. Na 4. pozici skončil nestárnoucí Pavel Kunc, pro kterého to letos bylo nejlepší umístění. Noví mistři Mňuk s Langerem cílem projeli na 7. pozici.

6. František Kubíček – Lukáš Hovad, SMS motokrosu Pardubice, Honda, 10:50,72

Celkové výsledky seriálu MČR 2013: 1. Josef Mňuk - Filip Langer, Mňuk Motokros Team Vysoké Mýto, Yamaha, 95 bodů
2. Josef Sládek – Petr Čížek, Dukla Racing, Honda, 89 bodů
3. Patrik Šroler – Miroslav Šroler, SMK Klášterec n.O. v AČR, Yamaha, 85 bodů
4. Josef Švorc – Ondřej Šlechta, AMK v AČR Dobřany v O.h., KTM, 61 bodů
5. Vítězslav Marek – Zdeněk Langer, Cermen Racing, KTM, 54 bodů
6. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový, SMS motokrosu Střední Čechy, Honda, 51 bodů

Pěkné závody měli možnost diváci vidět i ve vložených 9 kvalifikačních jízdách „Orlického poháru" v motoskijöringu. Zde měli možnost jet úplní začátečníci, hobby jezdci i jezdci, kteří mají z minulosti zkušenosti ze závodů MČR. Startovala i jedna čistě dívčí dvojice Jurčanová – Dubnická.

Kvalifikace nejlépe vyšla Rousovi s Regnardem, kteří dokázali dvakrát zvítězit, podobně jako Kavka s Fajtem. Oldřich Rous má dlouholeté zkušenosti z účasti v MČR, Jiří Kavka je dokonce historicky prvním mistrem ČR v motoskijöringu, když titul získal jako lyžař společně s Pavlem Čiháčkem v roce 1998. Vítězové 1. závodu Orlického poháru z Klášterce Kytar s Majvaldem byli v kvalifikaci 5.

Zajímavé finále vyhráli zaslouženě Oldřich Rous s Petrem Regnardem, kteří se stali i prvními vítězi „Orlického poháru".