Dobřanskou 24hodinovku ovládl Andy motors a KB System

Nejtěžší závod terénních aut v Evropě 24 hours OffROAD Maraton Dobřany odjel svůj 21. ročník. Celkem 20 posádek svedlo uplynulý víkend náročné boje na bývalém vojenském tankodromu Šlovický vrch. Speciály i amatérské posádky opakovaně zdolávaly sedmikilometrovou trať s výjezdy, sjezdy, zatáčkami a brodem. Počasí jim přálo, bylo převážně pod mrakem s občasným drobným deštěm. Absolutní prvenství letos poprvé v historii patří Andy motors racing teamu s buginou, který ujel 133 kol (931 kilometrů) a o jeden průjezd kolem časomíry porazil stříbrný Quadservis Špak – Vimek racing team. „Klasická“ auta dovezl do cíle KB System offroad team, vítěz královské kategorie nad dva litry na pátém místě celkově. Červení se radovali z osmého dobřanského vítězství! Jejich ovace znásobilo zlato druhého týmového vozu, speciálu do dvou litrů, který po letošních velkých peripetiích konečně stál na  bedně  –  a  to  hned  na  nejvyšším  stupni  nejdelšího  klání.  Vítězný  pohár  v Amatérech získal West Bohemia racing. Celodennímu závodu předcházely dvouhodinovky motorek a čtyřkolek. Celkově vyhráli motorkář Jaroslav Chládek (AV Motors enduro tým) a čtyřkolkář Radek Porš (Quadpoint Racing Team – CZauto).

Auta vyrazila na dobřanskou trať v sobotu 23. června ve dvě hodiny odpoledne. Už start napověděl, že i když se jede 24 hodin, počítá se každý metr. Po seběhnutí z kopce všichni naplno vyrazili do boje. Andy motors team se sice neodpíchl mezi prvními, ale bývalý autokrosař Petr Turek se tím nenechal rozhodit. Během závodu spolu s ostatními v týmu udržel nervy na uzdě, fungující techniku a pod cílovou vlajkou byl první s náskokem jednoho kola na Quadservis Špak – Vimek racing team. Ten se snažil dotáhnout na úplnou špici, ale zároveň si hlídal záda před Aroma Gold teamem, který je nakonec neohrozil a cílem se prohnal se ztrátou jednoho kola.

Téměř bez kapoty, ale s obrovským nadšením do cíle dojel KB System offroad team. Oba jeho vozy braly zlato, speciál nad dva litry V Dobřanech dokonce poosmé. Žádný z týmů se nemůže v historii 24hodinovky pochlubil podobným úspěchem. Letos zvládl 111 kol, tedy 777 kilometrů. Stříbro putovalo do Offroad centra Jase, které předvádělo parádní souboje s Wogo teamem do té doby, dokud Wogo při pomoci menšímu vozu KB Systemu neuvízl v bahně a závod pro něj skončil. Stalo se tak   v neděli dopoledne. Jase jelo skvělou jízdu a stříbro si plně zasloužilo.

Favorit mezi speciály do dvou litrů Autocentrum Luňák nečekaně odpadl krátce před sobotní půlnocí. Stopku bílé Suzuki Buggy vystavila závada na elektřině. Ze sedmi účastníků této kategorie urvali bronz Kaskadéři. Historický úspěch zpečetili 69 koly. Stříbro slavila vitara Wings teamu a zlato zmiňovaný KB System offroad team.

West Bohemia racing si na podium přišel pro vítězný pohár v kategorii Amatér. Největší boje  svedl  v brzkých ranních hodinách s arem Manyjak Jurda teamu. Ten skončil třetí, stříbro vybojoval JK-Racing s Ladou Nivou, který soustředěnou jízdou a úspěšnými opravami v depu získal jednokolový náskok  s 54 zápisy časomírou. West Bohemia racing jich zvládl 60.