Do Dakaru v Senegalu se tentokrát nepojede

Text: Prokop Siwek

Třináctý ročník Africa Eco Race byl odvolán. Poprvé od roku 2008, kdy na poslední chvíli zrušeným závodem skončila v Africa éra pořadatelů „původního Dakaru“, se v Africe nebude konat dálková, maratonská rally s cílem v senegalském Dakaru, v duchu a po stopách zakladatele dakarského závodění Thierryho Sabina. Těšit se tedy můžeme na 14. ročník, který se uskuteční v tradičním termínu v první půli ledna v roce 2022.

V roce 2020 nepřeje motoristickému sportu téměř nic. Pořadatelé Africa Eco Race v čele s dakarskými legendami Jeanem-Louisem Schlesserem a Reném Metgem až do srpna bojovali o zachování svého závodu v klasické podobě. Tedy se startem v Monaku a s etapami v Maroku, na území Západní Sahary, Mauritánii a Senegalu. V srpnu ale museli uskutečnit první ústupek. Byli nuceni uzpůsobit přípravy tak, aby se závod zcela vyhnul Maroku a území Západní Sahary. Celý konvoj se měl přesunout rovnou do Dakaru, kde by 4. ledna 2021 dvoutýdenní závod odstartoval. Závodilo by se v Senegalu a především na těch nejlepších písečných tratích a dunových polích v Mauritánii. Cíl byl naplánován na 17. ledna 2021 u Růžového jezera poblíž Dakaru, jak velí slavná tradice. Náklady na účast přitom zůstaly úplně stejné jako v posledních letech, kdy se technika plavila pouze z Evropy na sever Maroka a pak zpět z Dakaru. Mělo se jednat o opravdu maximálně pouštní dobrodružství bez rychlých a rozbitých marockých etap, což by jistě svědčilo například jedné z hlavních tváří závodu, Tomáši Tomečkovi a jeho Tatře.

Během září a října pořadatelé najížděli tratě v Senegalu a Mauritánii, práce na tvorbě itinerářů pokračovaly bez omezení. Už před koncem přihlášek bylo na Africa Eco Race 2021 zaregistrováno 63 závodníků kategorie moto, 42 automobilů a speciálů SxS a 13 kamionů. Konvoj měl dohromady přes 600 účastníků třiceti národností. Jenže celosvětově se zhoršující koronavirová pandemie nakonec stejně přinutila ředitele závodu učinit jedno z nejbolestnějších rozhodnutí v životě.

V pátek 23. října Jean-Louis Schlesser v oficiální zprávě oznámil, že se 13. ročník Africa Eco Race konat nebude. Ačkoliv se ze strany pořadatele vše vyvíjelo dobře, jsou zde vnější faktory, které nelze ovlivnit. Varianta vyčkávat, a případně zrušit podnik na poslední chvíli, v žádném případě nepřicházela v úvahu. To by mělo daleko horší ekonomický dopad pro pořadatele, partnery i závodní týmy. Stejně tak nepřicházelo v úvahu riskovat ničí zdraví. Zrušení závodu s dostatečným předstihem je tak jednoznačně aktem zodpovědnosti. Schlesser ve zprávě dále uvedl, že všechny poplatky budou závodníkům vráceny, nebo přesunuty na Africa Eco Race 2022. A také naznačil, že brzy oznámí další aktivity svého týmu na rok 2021.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.