DLOUHÉ ROVINKY, RYCHLÉ ZATÁČKY A VYSOKÉ OBRUBNÍKY to je Monza!

Monza leží jen půl hodiny jízdy autem od hlavního sídla společnosti Pirelli v Miláně, kde byly letošní pneumatiky pro F1 navrženy. Díky proslulým rychlým zatáčkám jako je Parabolica, klade Monza na pneumatiky vysoké nároky v příčném směru, dlouhé rovinky zakončené pomalými šikanami jsou naopak z pohledu trakce a brzdění náročné v podélném směru. Z toho důvodu Pirelli do Monzy přiveze dvě nejtvrdší směsi své nabídky: tvrdou P Zero Orange a středně tvrdou P Zero White. Stejně jako pneumatikou procházejí síly, musí její struktura jako taková čelit vysokému namáhání při přejíždění vysokých obrubníků, kterými je italský okruh vyhlášený. Jezdci je při hledání nejrychlejší stopy velice často přejíždějí a pneumatika tak hraje při absorbování rázů významnou roli jako součást zavěšení. Letos je úroveň aerodynamického přítlaku snížena technickými předpisy, což znamená, že rychlosti v zatáčkách jsou nižší a vozy budou dosahovat jedné z nejvyšších maximálních rychlostí v celé sezóně, místy až 360 km/h.

ilustrační

PNEUMATIKY A MOTOR

S průměrnou rychlostí 250 km/h je Monza chrámem rychlosti. V některých místech vozy jedou přes 360 km/h. Společně s brzdnými zónami, kde jezdci zpomalují o 250 km/h, tak dochází k podélnému přetížení až 4,5 G. V těchto chvílích dosahuje teplota směsi až 130 °C. Značné množství energie při brzdění a vysoké rychlosti vytvářejí množství hysterezí: opakovaných akcí v pneumatice, které zvyšují mechanické namáhání běhounu.

PNEUMATIKY A AERODYNAMIKA

Aerodynamický přítlak je v letošním roce výrazně nižší, což znamená, že pneumatiky vytvářejí většinu přilnavosti, která je důležitá pro nalezení správného nastavení. To snižuje rychlost v zatáčkách a klade větší důraz na tuhost konstrukce pneumatiky pro zajištění maximální přesnosti v zatáčkách a při změně směru jízdy.

CHARAKTERISTIKA OKRUHU

Na výjezdech z rychlých zatáček jezdci jezdí přes vysoké obrubníky. To zatěžuje kostru pneumatiky, která musí absorbovat část rázů, aby se vše nepřenášelo do zavěšení. Nízká úroveň aerodynamického přítlaku a extrémní zpomalení při brzdění může způsobit probrzdění a vytvoření plošek na pneumatice.

Pirelli Tyre Press Office

Foto World Copyright: © Andrew Hone Photographer 2014

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.