Tomáš Tomeček opět na stupních vítězů

Devátý ročník Africa Eco Race skončil, jaký bude ten desátý?

Promet/Czechoslovak Group tým Tomáše Tomečka vybojoval na letošním ročníku Africa Eco Race celkové třetí místo v kategorii kamionů. Posádka Tomeček - Lála podávala v průběhu celého závodu konzistentní výkon a navázala tak na úspěchy z předchozích let. Devátý ročník pouštního závodu nabídl dvanáct náročných etap a nejlepším možným způsobem připomněl odkaz zakladatele Rallye Paříž – Dakar Thierryho Sabine.

Jaký tedy vlastně byl letošní ročník nejtěžšího distančního pouštního závodu na světě s cílem v Dakaru? "Letošní ročník byl velmi rychlý,“ popisuje Tomáš Tomeček a pokračuje: "Jeli jsme na hranici možností našich i naší stoprocentní Tatry. Konečný výsledek je pro nás velkou odměnou a motivací. Chtěl bych znovu poděkovat všem, kdo nás podpořili. Je skvělé vidět dvě Tatry mezi prvními třemi kamiony."

Slavnostní zahájení letošního ročníku Africa Eco Race proběhlo, stejně jako minulý rok, 31. prosince 2016 v Monaku. Dvanáct náročných etap napříč Marokem, Mauretánií a Senegalem dokonale prověřilo celé startovní pole a nakonec jej 14. ledna 2017 zavedlo až do tradičního cíle u Lac Rose – Růžového jezera na břehu oceánu Atlantiku, na severním okraji Dakaru. "Předstartovní procedury byly v porovnání s předchozími ročníky o něco delší, takže jsme tentokrát oslavili Nový rok na trajektu směřujícím do marockého Nadoru,“ komentuje navigátor Ladislav Lála a dodává: "Už letmý pohled do parc fermé v monackém přístavu naznačil, že konkurence rozhodně nespala a uspět v závodě bude hodně náročné.“

Hned úvodní etapy předchozí tvrzení potvrdily. Tradičně silný tovární tým Kamaz, za jehož volanty usedli Andrej Karginov (vítěz Rallye Dakar 2014) a Sergej Kuprianov, Elisabete Jacinto s výrazně inovovaným MANem, Miklos Kovacs se zcela novou Scanií, Jaroslav Valtr s Tatrou a další kamiony letěly po trati jako nikdy předtím. "Od prvních kilometrů bylo zřejmé, že to letos bude velmi těžké,“ pokračuje Tomáš Tomeček. "Jelo se opravdu rychle a s vědomím, že pokud chceme pomýšlet na dobrý výsledek, tak si nemůžeme dovolit žádnou chybu.“

Sportovní ředitel soutěže René Metge připravil spolu se svým týmem technicky náročnou trať, která klade vysoké nároky na práci navigátorů. “Organizátoři odvedli letos skvělou práci, roadbooky podle kterých jedeme, byly prostě perfektní,“ říká navigátor Ladislav Lála. “Co se navigace týče, tak se nám letos dařilo, byť to chvílemi nebylo vůbec jednoduché.“

Po jedenácti defektech z předchozího ročníku měla posádka Tatry se startovním číslem 401 v tomto ohledu letos mnohem lepší bilanci. “Trochu jsme se na to zaměřili,” vysvětluje Tomáš Tomeček. “Provedli jsme dílčí změny na podvozku, upravili jsme huštění pneumatik a měli jsme nejspíš i trochu štěstí. Nakonec jsme museli v etapě měnit “jen” dvě prasklé pneumatiky. Kromě toho jsme stáli ještě jednou kvůli úniku vzduchu z brzdového systému. Auto drželo neskutečně a naši mechanici Jaroslav Žerdík a Pavel Kletenský odváděli skvělou práci.” Právě vyrovnané výkony pomohly posádce Tomeček – Lála odrazit stíhací jízdu druhého ruského Kamazu.

Promet/Czechoslovak Group tým Tomáše Tomeckǎ figuroval až do sedmé etapy na třetím místě průběžného pořadí. V osmé etapě se však před Tomečkovu Tatru dostal Kamaz pilotovaný Sergejem Kuprianovem. Posádka Tomeček – Lála dokázala hned vzápětí zareagovat a vrátit se na pódiové umístění. V desáté etapě, nejhezčí a nejtěžší z celé rallye, zajel navíc Tomeček nejlepší čas mezi kamiony a čtvrtý v kombinovaném hodnocení s auty. "Pro Tatru platí, že čím horší terén, tím lépe,” vysvětluje Tomáš Tomeček. “Dunová etapa nám sedla a je jen škoda, že takových nebylo více.”

Poslední etapou, která mohla promluvit do výsledků, byla ta s pořadovým číslem jedenáct, která shodou okolností vyšla na pátek třináctého. Příznivé počasí, na které bylo během předešlých etap spolehnutí, si však tentokrát postavilo hlavu. "Když jsme ráno vstali, tak foukal velmi silný vítr a prach byl doslova všude," popisuje dění před startem navigátor Ladislav Lála a dodává: "Říkali jsme si, že bude etapa nejspíš zrušená, protože nebudou moci odstartovat helikoptéry." Podle Tomáše Tomečka foukalo tak silně, že bylo vidět tak na 20 metrů: “Bylo to velmi náročné, protože jsme věděli, že si nemůžeme dovolit navigační ani jezdeckou chybu. Byla to přitom velmi rychlá etapa, často jsme jeli na omezovač, tedy 150 km/h." Vše nakonec naštěstí dopadlo dobře a výsledkem bylo další etapové stříbro.

Kromě vlastní účasti v závodě poskytuje Tomáš Tomeček organizátorům jako službu i dva kamiony Tatra balai, terénní odtahovky které dnem i nocí pomáhají všem, kdo se dostanou do problémů. Ty i letos řídilo osvědčené duo českých řidičů Petr Foltýn a Leopold Paďour, doplněné o holandské navigátory a francouzské doktory. Posádky obou Tater si na závěrečném briefingu právem vysloužily pochvalu od ředitelství závodu a potlesk od všech závodníků.

Devátý ročník Africa Eco Race skončil, jaký bude ten desátý? "Je teď brzy na to cokoliv předjímat, ale lze předpokládat, že závod bude končit opět v Dakaru," uzavírá Tomáš Tomeček. "Rád bych byl opět u toho, hodně bude samozřejmě záležet na našich partnerech. Mám několik nápadů, uvidíme za rok."

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.