Dennis Waszek ovládl první sprint na Red Bull Ringu

Nedělní program na Red Bull Ringu odstartoval prvním sprintem ESET Cupu, který se konal v dopoledních hodinách. Z dominantního vítězství se radoval Dennis Waszek s vozem Lamborghini Super Tropheo týmu GT2 Motorsport.

Z pole-position startující Miro Konopka zajel do boxu ještě v zaváděcím kole, kde se na jeho prototyp vrhli mechanici a sundali kryt motoru. Mezitím zavlály nad okruhem zelené vlajky a bylo odstartováno. Do vedení se dostal Dennis Waszek s Lamborghini Super Tropheo, nicméně ještě než všichni dokončili první kolo, na trať musel safety car. Na zadní rovince došlo k nehodě, kvůli které museli odstoupit Petr Koukola, Libor Dvořáček a Alexandru Pitigoi.

Konopka se mezitím vrátil na trať hned za lídra Waszka, nicméně s kolem ztráty. Restart si Waszek pohlídal a s lamborghini okamžitě poodjel konkurenci a nejenže vedl celkové pořadí, ale samozřejmě i svou skupinu GTC. Za ním s odstupem jezdil jako lídr kategorie GTX Alexander Ober s Lamborghini Huracan. Rakušana však postihly technické problémy a v polovině závodu odstoupil. Za Waszka se tak posunul lídr kategorie GT3 Adam Konopka.

Do problémů se dostal i Radek Kolařík s porsche, který zůstal stát vedle trati na výjezdu ze zatáčky číslo čtyři. Na krátký moment byla vyhlášena žlutá fáze, ale záhy se opět závodilo.

Waszek kontroloval čelo závodu se solidním náskokem až do cíle a byl absolutně nejrychlejším jezdcem prvního závodu ESET Cupu. Za Waszkem, vítězem kategorie GTC, dojel v rámci klasifikace ESET Cupu Adam Konopka, který se zároveň stal vítězem kategorie GT3. Na druhém místě v GT3 dojel Antal Zsigo s BMW M4 GT3.

Hubert Darmetko dosáhl s porsche na prvenství v kategorii GTC1 před Petrem Breckou a Bobem Bauem. Mark Kastelic s mercedesem zvítězil v kategorii GT4 po těsném souboji s Rudolfem Beňou v BMW. V kategorii GTX dosáhl vyhrál poprvé v sezoně Gábor Tim s vozem Lotus Exige.

ESET Cup Series | foto: Petr Frýba

Zdroj dynamické sekce: » RB_ESET_GT1 (Fotogalerie)

Dennis Waszek i podruhé zvítězil způsobem start-cíl

Český závodník Dennis Waszek s Lamborghini SuperTropheo týmu GT2 Motorsport ovládl i odpolední sprint ESET Cupu na Red Bull Ringu. Na rakouském okruhu se mu dařilo po celý den a odnáší si maximální počet bodů do průběžného hodnocení.

Do druhého sprintu startovali z první řady Hermann Speck ze série P9 Challenge, po jeho boku stál vítěz dopoledního prvního sprintu Dennis Waszek. Za nimi vyráželi z letmého startu Miro Konopka s prototypem LMP2. Vedle něj startoval Christian Wimberger.

Start závodu proběhl velmi čistě a v kritické první a třetí zatáčce nedošlo k žádným vážným nehodám a kontaktům. Miro Konopka však ztratil několik pozic, zatímco Waszek suverénně udržel vedení v závodě.

Pořadí v celkovém hodnocení v rámci ESET Cupu tak bylo Waszek s lamborghini, Hubert Darmetko, Christian Wimberger, Miro Konopka a první pětku uzavíral Antal Zsigo, který vedl průběžné pořadí kategorie GT3 před Adamem Konopkou s Lamborghini Huracan. Slovenský závodník dokázal v závěru závodu stáhnout Zsigovo BMW M4 GT3, nicméně recept na předjetí nenašel a Zsigo se stal vítězem GT3 před Konopkou a Gregorem Zsigem s BMW M6 GT3.

Jako první projel pod šachovnicovým praporkem Dennis Waszek, který ovládl i druhý sprint na Red Bull Ringu a z Rakouska odjíždí jako neporažený. V kategorii GTX zvítězil Christian Wimberger s Lamborghini Huracan. Na druhém místě dojel Petr Koukola s KTM GTX. Mechanikům týmu Orlen Janík Motorsport se naštěstí podařilo dát poškozené KTM z prvního závodu dohromady a Koukola se jim za to odvděčil druhou pozicí před třetím Gáborem Timem s Lotusem Exige.

V kategorii GTC1 byl s Porsche 911 nejlepší Hubert Darmetko z týmu PTT Racing, který navázal na svůj dopolední triumf a porazil Vlada Raducana a Boba Bau, oba rovněž s Porsche 911.

Nejatraktivnější souboj o vítězství se opět odehrával v kategorii GT4, kde zvítězil Mark Kastelic s Mercedesem AMG GT4, pouhých 0,402 sekundy před Rudolfem Beňem s BMW M4 GT4.

Zdroj dynamické sekce: » RB_GT2 (Fotogalerie)

Miro Konopka zvítězil v sobotní vytrvalosti

Sobotní podvečer na Red Bull Ringu patřil již tradičně vytrvalostnímu závodu ESET Cupu. Z nejvýhodnějšího postavení startoval Adam Konopka s Lamborghini Huracan GT3, vítězem se ale nakonec stal jeho otec Miro Konopka s druhým lamborghini.

Letmý start a kritická první zatáčka se obešla bez incidentů a mladý Konopka si udržel vedení v rámci své klasifikace. Nicméně v technické části okruhu se pokusil předjet lamborghini posádky Tweraser-McKansy ze série P9, což se pro Konopku stalo osudným. Pokusil se prosmýknout kolem zeleného lamborghini, ale dostal se na trávu a ztratil kontrolu nad autem. Se svým žlutým lamborghini narazil do bariéry a poté křižmo přejel trať na protější stranu dráhy. Ačkoliv se Konopka dostal do boxu a mechanici se snažili vůz opravit, nakonec musel odstoupit.

Mezitím došlo i k nehodě v první zatáčce, kdy Antal Zsigo narazil do Christina Wimbergera a na trať vyjel safety car.

Po restartu se na čele usadila posádka Mráz-Homola s KTM GTX, za nimi kroužil Miro Konopka, jakožto lídr kategorie GT3. V průběhu závodu se ovšem Konopka nakonec propracoval do celkového vedení ESET Cupu a suverénně si dojel pro první vytrvalostní vítězství v letošní sezoně. Na druhém místě v kategorii GT3 dojel Gregor Zsigo s BMW M6 GT3.

Posádka Knoll-Záruba dominovali kategorii GTC a v celkové klasifikaci dovezli své lamborghini hned za Konopkou. Knoll se Zárubou vyhráli GTC před svými týmovými kolegy z týmu Mičánek Motorsport, posádkou Dvořáček-Mičánek.

V kategorii GTC1, která patří vozům Porsche 911, zvítězila česká posádka Brecka-Neffe z týmu GT Sports Technology před dvojicí Darmetko-Lisowski z týmu PTT Racing. Třetí skončil Radek Kolařík z týmu Šenkýř Motorsport.

Nejlepší v rámci GTX byla posádka Mráz-Homola, která se zpočátku držela před Konopkou. Jejich černo-fialové KTM GTX projelo cílem na prvním místě před druhým KTM GTX, patřící posádce Czepiel-Koukola z týmu Orlen Janík Motorsport.

Jako vítěz v bitvě o vavříny v kategorii GT4 vzešel Mark Kastelic s Mercedesem AMG GT4 týmu LEMA Racing, který za sebou nechal dvojici Beňo-Gonda s BMW M4 GT4 a posádku Lantos-Mladenović s druhým mercedesem týmu LEMA Racing.

TZ: Tomáš Vacín | foto: Petr Frýba