Další šance na kvalifikaci na olympiádu

V japonské Miho Bay se právě koná mistrovství světa třídy Laser. Na startu je 159 jachtařů z 57 zemí včetně dvou našich zástupců. Závod je zároveň kvalifikačním závodem na olympijské hry do Tokia 2020. Prvních 15 míst bylo přiděleno vloni na MS v Aarhus a jedno na nedávných Asijských hrách. Zde se bojuje o dalších pět míst.

Páteční ráno přivítalo závodníky slunnou oblohou a slabým větrem. Po dopoledním odkladu začala závodit žlutá skupina za severovýchodního větru o síle pouhých 7 uzlů. Po ní přišla na řadu modrá a nakonec červená. Po dvou odjetých rozjížďkách je na čele Filip Jurisic z Chorvatska. Ve žluté skupině závodili i oba naši reprezentanti. Úvodní den se jim příliš nevydařil. Účastník dvou předchozích olympiád Viktor Teplý dojel v první rozjížďce na 28. místě a ve druhé byl diskvalifikován na černou vlajku za předčasný start. Jakub Halouzka zajel shodně dvakrát na 33. místě. „Jsem hrdý, avšak také vděčný, že jsem získal možnost reprezentovat Českou republiku na tomto mistrovství světa v Japonsku,“ uvedl Jakub před začátkem závodu.

Dnes Viktor zajel osmé a 27. místo a posunul se zatím neoficiálně na 72. místo. Od zlaté finálové skupiny, kde se bude bojovat o Tokio, ho dělí 14 bodů. To se dá ještě zvládnout. I když se zdá, že místo do Tokia je na míle vzdáleno, je to teprve začátek závodu a vše se může změnit. Zítra se pokračuje dalšími dvěma kvalifikačními rozjížďkami.

Výsledky po prvním dnu:

 1. Filip Jurisic                         CRO     4 pts
 2. George Gautrey                 NZL     4 pts
 3. Jean-Baptiste Bernaz        FRA     5 pts
 4. Tonci Stipanovic                CRO     8 pts
 5. Benjamin Vadnai               HUN    11 pts
 6. Jesper Stalheim                 SWE    11 pts
 7. Lorenzo Chiavarini            GBR     11 pts
 8. Marco Gallo                        ITA      12 pts
 9. Hermann Tomasgaard     NOR    14 pts
 10. Christopher Barnard      USA     14 pts

…..

 1. Jakub Halouzka CZE 66 pts
 2. Viktor Teplý CZE 81 pts

 Zdroj: Český svaz jachtingu

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.