Dakarský prolog odstartoval na Nový rok

Martin Prokop po prologu Dakaru 2022 šestnáctý

44. ročník Dakaru na Nový rok 2022 odstartoval již ve své třetí saudsko-arabské edici. Posedmé figuruje mezi piloty automobilů i Martin Prokop, který s navigátorem Viktorem Chytkou tvoří sestavu Benzina Orlen Teamu a před sebou mají téměř 4300 ostrých kilometrů ve dvanácti etapách. Další český tým Big Shock Racing, má poprvé na startu 2 kamionové posádky. Oba zkušení piloti vědí, že v prologu se Dakar nevyhrává a úvodních 19 km absolvovali s klidnou hlavou.

Zahřívací prolog s měřeným  úsekem o délce 19,5 km  a následný téměř 600 km dlouhý přesun do  bivaku v Hailu představoval program prvního soutěžního dne. Prokop s Chytkou v kabině zbrusu nového speciálu Ford Raptor RS Crosscountry z kategorie T1+ rozjeli celou soutěž na jistotu a připsali si tak šestnáctý nejrychlejší čas z 88 klasifikovaných posádek osobních automobilů.

LR-1229075721-MMPHOTO1-2

Martin Prokop k prvním ostrým kilometrům Dakaru 2022 poznamenal: „Jeli jsme bez taktizování a podle toho, na co jsme si věřili. Zvolil jsem plynulou jízdu a nedržel to nové auto nějak  příliš pod krkem. Byl tam určitě  jeden úsek na srdce, který vedl  před cílem  jeden a půl kilometru       z kopce úplně naplno, kde jsem to prostě nepodržel na maximum a nějaký čas tam ztratil. Jinak to bylo plynulé a příjemné svezení s novým autem. Balanc auta se mi líbí, a pokud to takto bude pokračovat dále, tak s ním můžeme být spokojeni. Auto je řiditelné a příjemné.“

Navigátor Viktor Chytka dodává: „Na těch dnešních devatenácti měřených kilometrech byl náročný jen ten 600 kilometrů dlouhý přejezd, kde bylo nejdůležitější neusnout. Jinak to pravé závodění začíná až zítra a pak nás hned čeká maratónská etapa.“

Průběžné pořadí Rally Dakar 2022 kategorie automobilů po Prologu:

  1. Al-Attiyah (QAT) / M. Baumel (FRA) - TOYOTA GAZOO RACING 10:56
  2. SAINZ (ESP) / L. CRUZ (ESP) – TEAM AUDI SPORT +00:12
  3. Baragwanath (ZAF) / L. Cremer (ZAF) - CENTURY RACING +00:36
  4. M. Prokop / V. Chytka - BENZINA ORLEN TEAM +01:18 

Macík i Šoltys do prologu odstartovali s chladnou hlavou    

Český tým Big Shock! Racing je na další ročník legendárního maratonského závodu připraven nejlépe ve své dosavadní historii. Poprvé má na startu 2 kamionové posádky. Oba zkušení piloti vědí, že v prologu se Dakar nevyhrává a úvodních 19 km absolvovali s klidnou hlavou. Martin Macík navigovaný Františkem Tomáškem a jištěný mechanikem Davidem Švandou vybojoval 8. místo. Martin Šoltys, kterého v kabině podporují navigátor Roman Krejčí a mechanik Jakub Jiřinec, dokončil prolog na 30. pozici. Tým také těsně před startem Dakaru oznámil účast ve světovém šampionátu World Rally-Raid Championship 2022.

Strategie? Jedeme závodit a chceme uspět

Tým Big Shock! Racing pro úspěch v letošním Dakaru udělal hodně. Na startu stojí dvě silné kamionové posádky, které se budou podporovat a chtějí vylepšit svá předchozí umístění. Ostřílení piloti Martin Macík a Martin Šoltys mají dobře vyladěné a otestované závodní stroje a pomáhá jim sehraný tým profesionálních mechaniků, který se oproti předchozím letům podstatně rozrostl. „Jelo se nám dobře. Bylo to rychlých 19 km v těžkém terénu. Duny, ve kterých záleželo na volbě trasy. Zbytečně neriskujeme, všechno je zatím před námi. Strategie je jednoduchá. Všichni jedeme závodit a chceme uspět. Už v minulém roce jsme dokázali, že máme zkušenosti i auta, která jsou rychlá a zároveň vydrží i extrémní podmínky. Musíme teď s chladnou hlavou odstartovat, zjistit, jak je na tom konkurence a postupně přidávat. Důležité je, že nám Marťas Šoltys bude krýt záda. To oceníme hlavně v maratonské etapě,“ říká Martin Macík, který v loňském ročníku Dakaru vybojoval výborné 4. místo. Pilot Martin Šoltys svůj poslední Dakar dokončil na 10. místě, dnes vyjel na trať s novým závodním kamionem, pojmenovaným Arnošt. „Chci v pořádku a ve zdraví dorazit do cíle. V prvních etapách se budu s novým autem sžívat. Před startem jsme se svezli jen párkrát. Každopádně, letošní Dakar pojedu s rozumem. Bude to dlouhý a těžký závod, trať může přinést spoustu překvapení. Na začátku určitě není potřeba zbytečně riskovat,“ řekl ještě v bivaku Martin Šoltys. Trať prologu sice v sobotu obnášela jen 19 ostrých kilometrů, ale přesun na start přinesl dalších 230 km po silnici. A po dokončení měřené části závodníci museli zdolat ještě 585 km dlouhý přejezd do bivaku v Hail, kde už na ně čekalo slavnostní pódium.

Big Shock! Racing míří do světového šampionátu

Těsně před startem Dakaru Martin Macík také oznámil, že se chystá zúčastnit aktuálního světového šampionátu World Rally-Raid Championship 2022. „Můžeme potvrdit, že Big Shock! Racing bude závodit v aktuálním světovém šampionátu. Těšíme se, je to další krok, který nás posune dál. Kromě Dakaru nás čekají i závody Abu Dhabi Desert Challenge, Rally Kazakhstan a Rallye du Maroc. V mistrovství pojedou 3 kamiony sestrojené v Sedlčanech,“ říká pilot Martin Macík.

Dakarský Silvestr – přejímky a poslední šance pořádně se vyspat

Všechny kamiony, sestrojené v Sedlčanech týmem Martina Macíka staršího, na Silvestra hladce prošly administrativními i technickými přejímkami. U komisařů, dohlížejících na předepsaná pravidla, se postupně vystřídal osvědčený Karel – speciál pilota Martina Macíka, nový Arnošt, v němž za tým Big Shock! Racing jede Martin Šoltys a Nicias – vůz sestrojený pro Project 2030. Vincenzo, speciál týmu Italtrans, bez problémů absolvoval přejímky už ve čtvrtek. V administrativní části bylo třeba doložit dokumenty aut i jezdců nebo lékařská potvrzení. Organizátoři všem speciálům kontrolovali i technické parametry, navigační přístroje či bezpečnostní vybavení, prověřili, zda jsou všechna zařízení správně nainstalována, ověřovali funkčnost kabelů nebo GPSky, zaplombovali turbo, označili týmové kamery... Po absolvování všech povinností ale v bivaku neproběhly žádné bujaré oslavy Nového roku. Většina členů týmu využila poslední šanci na klidný spánek, protože bylo více než jasné, že letošní Dakar se rozjede hodně zostra a hned v úvodu přinese účastníkům pár probdělých nocí.   

V neděli na závodníky čeká etapa 1B, dlouhá 333 km. Dnešní a zítřejší výsledky pak určí posádkám startovní pořadí pro 2. etapu. Fanoušci budou s českými závodníky prožívat jejich dobrodružství až do 14. ledna, kdy poslední etapa zakončí Dakar v Džiddě.

TZ a foto: Benzina Orlen Team, Big Shock Racing

 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.