Dakarské střípky Lukáše Kvapila

Loni stál na startu Dakar Rallye jako motocyklový závodník, letos jako media tým zprostředkovávající zážitky a pohled z druhé strany, na který se budou moci diváci těšit jen krátce po skončení Dakaru. A o další rok později, kdo ví? Člověk míní, Bůh mění, každopádně plány Lukáše Kvapila jsou pro letošní rok jasné. Kvalifikovat se na Dakar Rallye 2019 opět jako závodník, tentokrát však dvoustopého speciálu. Až rok 2018 a následující týdny a měsíce ukážou, zda si Lukáš splní další sen a skutečně se v následujícím roce postaví na start legendární rallye v závodních barvách a zda za volantem automobilu nebo přímo kamionu. Zpět však k přítomnosti a Dakar Rallye 2018! Máme za sebou prvních 5 etap a už nyní celá řada závodníků hodnotí letošní rallye jako velmi specifickou a odlišnou od předešlých let, možná dokonce jako nejnáročnější ročník za posledních 10 let.

A jak to vidí Lukáš, pohledem ze zákulisí, s odstupem, a hlavně bez nervů a stresu jinak plynoucích ze závodění?

1. etapa – prolog – Lima / Pisco

I letos jsem zažil start! Jako media tým jsem měl možnost být přímo u pódia a nechat se pohltit tou neskutečnou atmosférou. Tak přesně tohle je DAKAR! Hlavou se mi honily moje pocity a v myšlenkách jsem se vracel k loňskému ročníku a svým dojmům na rampě před startem. Neuvěřitelný zážitek!

Hned v první etapě zabodoval Aleš Loprais, který si zaslouženě vydobyl 1. místo. Zmínit ale musím i Češku na motocyklu, Gabrielu Novotnou, která si rovněž vedla výborně a získala krásnou 84. pozici z celkových 136 a navíc v mužské konkurenci.

První etapa však byla tak trochu zahřívací, a ještě v celkovém pořadí nemusí vůbec nic znamenat. 2. etapa může leccos změnit, a hlavně náš čekají duny a navigační mazec. Každopádně i v rámci media týmu jsme měli možnost vyzkoušet si prolog a dali pořádně zabrat autům. Utržený přední rám a asi 10 zapadnutí mluví za vše, ale o tom všem Dakar prostě je a přesně tyhle situace a zážitky z něj dělají naprosto neopakovatelný podnik, který láká nejen nás zde, ale i všechny ty malé milovníky adrenalinu doma, třeba u televizních obrazovek.

2. etapa – Pisco / Pisco – Liaison

Druhá etapa byla skutečný očistec. Kdo jel a dojel – zvítězil. Smekáme před všemi závodníky! Tahle etapa znamenala pro řadu závodníků potíže a čekání s několikahodinovými ztrátami, byli ale i tací, kterým právě 2. etapa sedla a probojovávají se opět nahoru. Držíme palce všem!

I my jsme si užili pořádné testování našich Rangerů a že jsme to vzali opravdu poctivě! A děkujeme našemu mechanikovi Tomášovi, který si dal tak trochu noční šichtu, abychom mohli pokračovat dál.

3. etapa – Pisco – San Juan de Marcona

Třetí etapa je tu a s ní i to, na co se všichni závodníci těší nejvíc – DUNY! Tady se teprve ukáže. Hned v úvodu nás rozesmutnila zpráva o kamarádovi Ondrovi Klimčiwovi, který po pádu skončil a nyní ho čeká operace obratle. Drž se, kámo!

Třetí etapa a duny dala zabrat skutečně všem. Někteří se i přes potíže udrželi a dokázali zajet výborný čas nebo se ještě trošku vyškrábat nahoru, jiní své skvělé pozice z prvních dní ztratili a upínají se k dalším etapám.

My si dál užíváme tu neskutečnou atmosféru. Peru je krásná země, lidí přátelští, vychutnáváme si cestu do bivaku a vítání místních – ta neopakovatelná atmosféra, která se nedá zprostředkovat. Kdo nezažil, nepochopí.

4. etapa – San Juan de Marcona

Čtvrtá etapa doslova prověřila síly a připravenost všech a všeho. Na závodníky čekal přejezd dlouhý 114 km a následně měřená etapa o délce 330 km zahrnující jednu z nejdelších písečných úseků v historii Dakaru - celkem 100 km a k tomu duny všech velikostí! Etapa začala sprintem na pláži, který také změnil jednotlivá pořadí a pochopitelně to nejlepší a nejnáročnější přišlo v dunách, které daly všem skutečně zabrat a bez nichž by Dakar nebyl Dakarem.

My si dál užíváme naše testování a natáčení a opět dáváme pořádně zabrat našim Rangerům, kteří však vše zvládají na jedničku a pomalu vyrážíme vstříc další etapě.

5. etapa – San Juan de Marcona - Arequipa

A je tu další, v pořadí už 5. etapa - zatím nejdelší a zdá se, že i nejnáročnější. Závodnici museli zdolat až 930 km a poprat se i s prvními horskými dunami. A jak se ukazuje, zde je teprve začíná lámat chléb. Pozice z prvních etap ještě nemusí nic znamenat a teprve 5. a další etapy ukážou, jak vše nakonec bude.

My jsme na 5. etapu dorazili ještě před závodníky a užíváme si onen zvláštní pocit vidět prázdnou pláň, pořadatele a techniky, pod jejichž rukama doslova roste bivak. Další ze zážitků, který by člověk jako závodník nezažil a pro který stojí za to zde být!

Teď už je však téměř na řadě 6. etapa, o té však někdy příště…

Lukáš Kvapil

Lukáš Kvapil je motocyklový závodník, člen Vojenské policie a Armády ČR, kterého motory, rychlá kola a závodní dráhy provází celý život. Za sebou má zhruba 50 000 ujetých závodních km na motocyklech, 60 absolvovaných závodů i start na Dakar Rallye 2017. V roce 2018 se Lukáš na Dakar Rallye vrácí v rámci media týmu, aby fanouškům zprostředkoval pohled do zákulisí a přenesl jim pocity jezdců na nejnáročnější dálkové rallye, kterou absolvuje s vozem Ford Ranger od společnosti Mototechna Praha. Zároveň pro něj bude rok 2018 přípravným rokem, aby o rok později stanul na Dakar Rallye opět jako závodník, tentokrát však za volantem dvoustopého speciálu.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.