Dakar slavnostně odstartoval a Aleš Loprais úspěšný již v první etapě

Téměř jeden milion diváků okolo trasy konvoje Rallye Dakar 2014 sledoval slavnostní startovní ceremoniál. Posádky kamionů přijely k rampě až ve večerních hodinách a formálně tak vstoupily do 36. ročníku soutěže. Ještě za světla ovšem vyjela na startovní rampu buggy MD Optimus s číslem 379  s Josefem Macháčkem a Vlastíkem Tošenovským. "Atmosféra je tu báječná, cítíme se skvěle. Už jsme přijati na Dakar a od zítřka půjdeme do toho! Je to paráda," rozjímal Macháček před startem. 

Ještě před samotným startem však Dakar všem ukázal jednu ze svých oblíbených nástrah - nevyzpytatelné počasí. Startovní město Rosario, rodiště marxistického revolucionáře Ernesta Che Guevary, bylo po několik předchozích týdnů vystaveno vlně veder a sucha. S příletem prvních účastníků se však dostavily bouřky. Letadla s některými týmy dokonce musela kvůli počasí měnit na poslední chvíli před přistáním cílové letiště. Ovšem přes blesky, hřmění a déšť byl předstartovní program závodu téměř dokonale dodržen.

Slavnostní zahájení letošního ročníku Rallye Dakar bylo velkolepé. Už v pátek se v Rosariu uskutečnila velká společenská akce, které se mimo jiných zúčastnili i zástupci argentinské vlády. Včera v sobotu se pak konal slavnostní nástup všech účastníků na pódium, který trval přibližně šest hodin. Nad městem vyšíval ornamenty akrobatický letoun, helikoptéry kroužily a každý ze závodníků si mohl užít svou chvíli slávy. Zájem argentinských fanoušků byl obrovský. Do milionového Rosaria se jich mělo shromáždit kvůli předstartovní přehlídce jednotlivých posádek na tři miliony. To ovšem nic není ve srovnání s očekávanou sledovaností dakarského maratonu ve světě. Soutěžení totiž bude vysílat více než 70 televizních stanic ve 190 zemích světa!

Macháček

Úvodní etapa do San Luis se nese v tradičním schématu dlouhých a únavných argentinských přesunů. Speciální zkouška ovšem taková legrace nebude, jak by se z délky 180 kilometrů mohlo zdát. Pojede se v horách pohoří Sierra Cordoba a fanoušci rallye toto prostředí znají ze soutěží mistrovství světa. Šotolinové a kamenité cesty bývají lemovány strmými srázy, velmi obtížné tu bývá předjíždění, a tak tu mohou netrpěliví jedinci ztratit závod hned na začátku – získat tu mnoho nelze. Pro velké množství zatáček tu dochází k přehřívání brzd především u kaminonů.

Jak ale poznamenal argentinský dvojnásobný vítěz v kategorii čtyřkolek Marcos Patronelli, závod už před startem ukázal svou pravou tvář. „Bude to velmi náročné vydání Dakaru,“ pronesl Patronelli. A šéf závodu Etienne Lavigne jeho slova jen potvrdil: „Bude to nejtěžší Dakar od přesunu do Jižní Ameriky.“  Kamiony musí na trase zdolat 5 213 měřených kilometrů, motocyklisté 5 228 km a automobily 5 522 km. Při slavnostním nástupu po přejímkách už však šedá obloha přepustila své místo oslnivému slunci, které znovu Rosario rozpálilo na více než třicet stupňů Celsia, a diváci si tak mohli vychutnat příchod velkých favoritů 36. ročníku.

V první etapě se dařilo především Aleši Lopraisovi, který dojel na skvělém 2. místě. Časové rozdíly mezi jednotlivými kamiony jsou však zcela minimální. Z našich účastníků se dále dařilo posádce Valtr - Kalina - First na Liazu, kteří dokončili etapu na 9. místě se ztrátou necelých 10 min. na vítezného Mardeeva (Kamaz).

Z dalších našich posádek dojel Vildman dvacátý, 29. Vrátný, 32. Kolomý a 44. Tománek. J. Macháčkovi se bohužel příliš nedařilo a etapu dokončil v závěru startovního pole.

Posádka Tatry 504 může být s vybojovaným druhým etapovým místem spokojena a pilot Alešem Loprais přidává osobní vzkaz: “Letos první dakarské stříbro. Mohlo to být i zlato nebýt jedné malé navigační chybičky, ale je to velmi krásný výsledek ve srovnání s továrním týmem Kamaz a ostatní velkou konkurencí. Etapa měřila bezmála 200 km a rozestupy mezi prvním a druhým místem činí pouhých deset vteřin! To svědčí o současné náročnosti a vyrovnanosti kategorie. Po dlouhém a náročném dni jsme po téměř 900 km na cestě dorazili do bivaku. Na Královně 69, která dnes šlapala skvěle, se začalo opět pracovat. Obě Tatry teď dostávají nezbytný servis a je jasné, že se mechanici až do rána nezastaví. Dakar se již rozjel… a rozjel jsem se i já, respektive my, v osobním životě. Pár dnů před startem se mi narodil syn Alex. Toto symbolické etapové stříbro bych chtěl věnovat jemu a také jeho úžasné mamince. I když jsem mu chtěl vybojovat zlato (a že bylo sakra blízko), věřím, že ještě chvíli počká a že se nám to s Královnou podaří… Děkuji všem za přání a podporu, které se nám během závodu od fanoušků dostává.

 

 

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.