Dakar odstartoval! Piloti českých týmů se neztratili

V sobotu odstartoval letošní Dakar. Na start prologu se postavili všichni jezdci českých týmů a rozhodně se neztratili. Martin Macík v kategorii trucků 3. místo, Aleš Loprais 6. místo a Martin Šoltýs 8. místo. V kategorii "Lehkých portotypů T3.1" je Tomáš Enge na 6. a Macháček na 11. místě. Stejně tak Martin Prokop v elitní třídě automobilů je po prologu na 11. místě. Výchozí postavení má tedy většina našich jezdců velmi dobré. Závod však ještě prověří jak posádky tak i techniku.

Svižná jízda s rozumem vynesla Lopraisovi v prologu šesté místo

Pro prolog Rally Dakar 2021 zvolily obě posádky Instaforex Loprais Praga Teamu podobnou strategii. Bez nepřiměřeného riskování si zajistily dobrou startovní pozici pro první etapu.

43. ročník dakarské rally konečně začal. Do souboje s časomírou se účastníci pustili ještě před oficiálním startem soutěže. V horách severovýchodně od Džiddy se jel v sobotu 2. ledna jedenáctikilometrový prolog, jehož výsledky rozhodly o startovním pořadí do první etapy. Na rychlé a relativně kamenité trati s řadou dalších nástrah šlo o hodně, ale zároveň se dalo hodně ztratit.

Jeli jsme svižně a s rozumem, i když už na prologu bylo znát, že nasazené tempo je vysoké. Pořád ale tvrdím, že na začátku je vždycky potřeba sledovat Rusy a jejich strategii,“ říká spokojený Aleš Loprais, který společně s navigátorem Khalidem Alkendim a palubním mechanikem Petrem Pokorou obsadil šesté místo.

Chtěl jsem atakovat první pětku a určitě být v první desítce. Povedlo se a teď už se soustředíme na zítřejší etapu, která by podle informací od pořadatelů měla být podobná dnešnímu prologu, ale bude podstatně delší. V takovém terénu půjde hlavně o to, abychom se vyvarovali chyb. Sami chceme útočit až v dlouhých písčitých etapách.“

Na testu před závodem jsme trošku hrábli do stabilizace auta, protože jsme v Evropě nestihli otestovat některé z nachystaných věcí. Ještě si na to samozřejmě zvykám, ale hrozně se mi to zalíbilo. Auto je teď trošku přetáčivější a díky tomu pro mě jezdecky zábavnější,“ lebedí si Loprais nad nejaktuálnější úpravou své Pragy V4S DKR.

Jan Tománek, Tomáš Kašpárek a Jiří Stross dovedli Tatru Jamal – Queen 69 do cíle prologu na patnáctém místě.

Dnes to bylo z naší strany spíš taktičtější,“ vysvětluje Jan Tománek. „Na testu před závodem jsme měli dva defekty a absolutně jsme nevěděli, kde se nám to stalo. Navíc prolog byl hodně kamenitý, jelo se v poměrně hlubokých kolejích a my jsme na trať vyjížděli už celkem za šera. Proto jsem chtěl eliminovat riziko defektu, kterým bychom ztratili víc, než se dnes dalo získat.

Jsem spokojený. Naším úkolem je krýt záda Alešovi a být mu dostatečně blízko. Pokud startujeme deset pozic za ním, můžeme tuto roli velmi dobře plnit. Zvykáme si, rozjíždíme se a těšíme se na další dny,“ uzavírá Tománek.

V neděli 3. ledna se účastníci Rally Dakar 2021 po téměř týdnu stráveném v Džiddě konečně vydají i do dalších oblastí Saúdské Arábie. Konkrétně na jihovýchod do Biši. Úvodní etapa měří 345 kilometrů, z nichž se 277 pojede v rámci rychlostní zkoušky. Podle organizátorů by se mělo jet převážně po kamenitých a písčitých pistách a příležitost prokázat své umění by měli dostat také navigátoři.

Macík s Tomáškem a Švandou v prologu 3. Bez zrcátka   

Žlutý kamion týmu Big Shock! Racing s číslem 503 dopoledne hladce absolvoval technické přejímky a o pár hodin později už přistál v cíli prologu Dakaru 2021 na cenném 3. místě. Pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek a mechanik David Švanda, kterým se v loňském ročníku Rallye Dakar podařilo vybojovat skvělé 5. místo, si po dlouhé době opět zazávodili. A úvodní rozehřívací část si vychutnali, i když měřila pouhých 11 kilometrů. Prolog současně určil pořadí pro zítřejší 1. etapu Dakaru. Týmový speciál Karel tak v neděli na trať čítající 277 závodních kilometrů odstartuje z výhodné 3. pozice.         

Jedeme hlavou. Ale v tempu

Už jsme stihli zničit zrcátko,“ konstatoval v cíli prologu mechanik David Švanda. „Prolog byl rychlý. Jeli jsme celou dobu na plný výkon. Všude byly stromy, větve, takže jsme občas nějakou trefili, ale tempo je dobré,“ popisuje pilot Martin Macík, který je pověstný svým rozvážnějším úvodem každého Dakaru. A také stoupající rychlostí po každé další etapě. I tentokrát absolvoval úvodní prolog s nadhledem, přesto se mu do nedělní etapy podařilo udržet dobrou startovní pozici. „Moje nevýhoda a výhoda současně je, že jedu možná až moc hlavou. Nedokážu jet rychleji, než s přehledem zvládám. Možná i proto je naše jízda v prvních etapách pomalejší. Nechci jet přes hranu. Zrychluji postupně a zhruba ve 2. až 3. etapě už se dostávám do tempa. Nikdy nejedu na velké riziko, abych neublížil posádce ani autu. Když cítím, že mi etapa sedne, přidávám,“ popisuje Martin Macík, jak má během Dakaru nastavenu míru rizika. A v minulých letech se mu jeho přístup vyplatil, když dvakrát (2018 a 2020) dokázal dojet do cíle v TOP 5.      

V bivaku panuje spokojenost

V bivaku týmu Big Shock! Racing panuje po prologu spokojenost a veselá nálada. Většina členů týmu si už leden bez Dakaru vůbec nedovede představit. „Jsme rádi, že jsme tady, že se závodí. Věřili jsme, že to vyjde,“ říká navigátor František Tomášek. Dakar je pro tým i fanoušky pravidelná lednová radost. „Většinu chlapů od přírody táhne všechno, co má motor. A Dakar je nejvíc v rámci offroad závodů. Když ho jednou zažiješ, chceš se vracet. Důvody jsou různé. Někomu přináší uspokojení a štěstí, sounáležitost, úspěch nebo popularitu. 14 dní žiješ příběh, který tě úplně pohltí. Protože dávka adrenalinu, kterou ti napumpuje do těla, a množství stresu, které tě donutí podat lepší výsledky, jsou neuvěřitelně lákavé,“ popisuje Martin Macík, proč si tolik účastníků Dakaru užívá stres, nepohodlí a únavu, které legendární závod přináší. „Jde také o soutěživost, která tě nutí chtít být lepší a lepší. Pracují tu ega, láká také dobrodružství spojené s dlouhým navigačním závodem. Dakar je pro chlapy, kteří jsou zvyklí dlouhodobě na sobě pracovat, odříkat si,“ dodává manažer týmu Martin Pabiška, který je na Dakaru už po třinácté. A ostatní doplňují, že v případě týmu Big Shock! Racing je podstatná také ostřílená, sehraná parta podobně naladěných povah, která se v bivaku pokaždé sejde, a které chcete být součástí.              

Jezdci Buggyry v prologu nezklamali, naopak!

Na úvodních jedenácti kilometrech se Rallye Dakar určitě nevyhrává. Navíc se dá vždy více ztratit než získat. Kvarteto jezdců týmu Buggary Racing však vybojovalo výhodné startovní pozice pro plnohodnotnou nedělní etapu, kterou odstartuje slavná soutěž naplno.

Do kategorie T3.1 nasadil tým Buggyra Zero Mileage Racing dva speciály Can-Am DV21, přičemž Tomáš Enge oslavil premiérový start šestým místem. „Moc pěkný i smykem jsme se svezli. Bylo to bez problémů, takže vše zatím podle plánu,“ pochvaloval si v cíli při své premiéře bývalý pilot formule 1. Jeho týmový kolega Josef Macháček se zdržel v provozu, ale i tak z toho byl výsledek na hranici první desítky. „Nepředpokládal jsem, že bychom na tak krátké zkoušce mohli někoho dojet,
ale stalo se tak asi v polovině. Museli jsme troubit, předjíždět, a tak jsme jistě něco ztratili, ale nevím kolik to mohlo být,“ řekl v cíli jedenáctý veterán.

Tým Tatra Buggyra Racing zastoupený dvěma kamióny Phoenix si počínal obdobně. Martin Šoltys ztratil na nejrychlejšího jezdce patnáct vteřin, když jej brzdil jeden ze soupeřů z řad favoritů. „V polovině proti nám vyjel Kamaz, asi se vracel pro bod. Otočil se těsně před námi a druhou polovinu jsme jeli za ním. Musel jsem vždy zvolnit, abych viděl na cestu. Nechtěl jsem totiž hned na úvod někde spadnout do díry. Ale jo, jsem spokojený,“ řekl osmý muž průběžného pořadí. Premiéru v Tatře zažil také trojnásobný vítěz Dakaru, Ignacio Casale. Chilan byl zpět o dalších patnáct vteřin a zítra odstartuje mezi kamiony na místě třináctém. „Jsem spokojený. Zvládli jsme prolog a vypadá to, že i v dobrém čase. První zážitek v kamionu byl příjemný a Alvaro dobře navigoval. Zítra nám začíná ten pravý Dakar,“ uvedl Ignacio, který svou přebohatou dakarskou kariéru začínal jako navigátor posádky svého otce.

LIGHT PROTOTYPES T3.1 – výsledky prolog

1. Meek/Rosegaar PH-Sport 06:40 min
2. Quintero/Zenz OT3 + 00:02 min
3. Guthrie/Floene OT3 + 00:10 min
6. Enge/Tošenovský Can-Am DV21 + 00:20 min
11. Macháček/Vyoral Can-Am DV21 + 00:41 min

TRUCKS – výsledky prolog

1. Viazovich/Haranin/Zaparoshchanka MAZ-GYRTECH 06:38 min
2. Vishneuski/Novikau/Sachuk MAZ-GYRTECH + 00:01 min
3. Macík/Tomasek/Svanda Iveco + 00:03 min
8. Šoltys/Schovánek/Šikola TATRA BUGGYRA + 00:15 min
13. Casale/Leon/Hoffmann TATRA BUGGYRA + 00:30 min

Martin Prokop se svým Benzina Orlen Dakar Teamem odstartoval do Dakaru 2021

Dakar číslo šest pro českého pilota Martina Prokopa a jeho tým konečně odstartoval! 4800 ostrých kilometrů v okruhu po celém území Saudské Arábie, rozděleném do prologu a dvanácti etap. Osvědčený spolujezdec z minulého roku Viktor Chytka je s ním opět u toho v kabině Shreka - Fordu Raptor RS Crosscountry. Spolu s celým Benzina Orlen Dakar Teamem za zády se Martin Prokop pokusí vylepšit svůj nejlepší výsledek, šesté místo z roku 2019, které je také nejlepším umístěním českého pilota osobního automobilu v tomto nejtěžším motoristickém závodu světa.

Nekonečné čekání na závodní akci, podpořené dvoudenní povinnou karanténou po příletu do Džiddy, letos pořadatel šikovně o jeden den zkrátil, když v den startovního ceremoniálu pro závodníky připravil 11 kilometrů dlouhý prolog, který bude započítáván do celkových výsledků celé soutěže.

Prokop s Chytkou předvedli spolehlivou i rychlou jízdu a dlouhou dobu se na sdílené pozici se Sebastienem Loebem pohybovali na konci první desítky celkového pořadí. Nakonec jim pořadatelé připsali jedenáctou příčku z 68 automobilů na startu.

Martin Prokop k prvním ostrým kilometrům Dakaru poznamenal: „Jelo se naplno a tempo bylo ukrutné hned od začátku, i když je jasné, že opravdový závod začíná až zítra. Jsem víc než nadšený z umístění kolem desátého místa, protože konkurence je obrovská a s pětadvaceti závodníky, kteří se budou chtít dostat do první desítky. Hodnotím to jako dobrý začátek, porazili jsme zajímavá jména a být časově na stejno se Sebastienem Loebem také není špatné. Nějaká chybka by se tam našla, zejména když jsme, stejně jako spousta dalších aut, minuli jednu odbočku a přelétli přes velkou skálu, takže jsem rád, že se s autem nic nestalo.“

Navigátor Viktor Chytka dodává: „Než jsme se rozkoukali, byli jsme v cíli. Bylo to opravdu extrémně rychlé jen s několika úzkými zatáčkami a skoky. Pokud dokážeme udržet nasazenou rychlost a rytmus, mohlo by to dobře fungovat.“ 

Průběžné pořadí Rally Dakar 2021 kategorie automobilů po Prologu:

1. NASSER AL-ATTIYAH (QAT) / MATTHIEU BAUMEL (FRA) - TOYOTA GAZOO RACING 00.05:48
2. BRIAN BARAGWANATH (ZAF) / TAYE PERRY (ZAF) - CENTURY RACING 00.05:48
3. YAZEED AL RAJHI (SAU) / DIRK VON ZITZEWITZ (DEU) - OVERDRIVE TOYOTA +00:08
4. JAKUB PRZYGONSKI (POL) / TIMO GOTTSCHALK (DEU) - ORLEN TEAM/OVERDRIVE +00:12
5. BERNHARD TEN BRINKE (NLD) / TOM COLSOUL (BEL) - OVERDRIVE TOYOTA +00:14

11. MARTIN PROKOP / VIKTOR CHYTKA - BENZINA ORLEN TEAM +00:17

Další etapa:
neděle 3. ledna Stage 1: Jeddah – Bisha
Celkem 623 km – spojovací úsek 346 km, měřený úsek 277 km

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.