Dakar: Macík s Brabcem už testují v poušti. S navigačním softwarem a lopatkami    

Martin Macík a Jan Brabec, v doprovodu kompletního týmu Big Shock Racing, před pár dny dorazili do pouštní oázy na Sahaře. Hned poté, co rozbalili bivak, začali s tvrdým tréninkem na Dakar 2019, který se v lednu celý odehraje na území Peru. Závodníci potřebují zlepšit fyzičku, jízdu v písku, získat jistotu v navigování a mechanici budou také testovat technické novinky, kterými stihli vylepšit Frantu, žlutou závodní liazku Martina Macíka. „Každý den tu plánujeme zvládnout 200 – 300 kilometrů, domů si povezeme kolem 4000 kilometrů najetých v poušti. Vybrali jsme místo, kde je opravdu rozmanitý terén, kromě písku a velkých dun dojde určitě i na kamení, pisty a Brabčákovu oblíbenou velbloudí trávu,“ popisuje Martin Macík, pátý nejlepší pilot kamionu Dakaru 2018. Tým doprovázejí také fanoušci. Jejich program je však daleko oddechovější. Přesto mají možnost s týmem zažít dobrodružství, která už se tu stihla odehrát.     

www.bigshockracing.cz

Bez lopaty ani ránu

O nečekané situace není nouze nejen na Dakaru, ale spousta jich přichází i během tréninku. „Brabčák si dneska udělal výlet. Podařilo se mu s motorkou zahrabat až po nádrž, v životě jsem nic podobného neviděl. Nebyl ji schopen sám vytáhnout, takže šel několik kilometrů pěšky do bivaku a s pomocí dalších kluků ji pak jeli vykopat,“ popisuje Martin Macík poslední tréninkovou událost dne. Dolování závodních strojů z písku je v rámci soustředění jednou z vůbec nejčastějších činností. „Frantu už zvládáme vyprostit za 20 – 30 minut, záleží na stupni zahrabání. Ale zaměřujeme se hlavně na techniku jízdy a snažíme se získat také potřebnou rychlost, protože poslední Dakar byl místy až nesmyslně rychle rozjetý,“ doplňuje Macík.     

Jak se trénuje navigace v poušti?

Jan Brabec, nejrychlejší český motorkář Dakaru 2018, si také předsevzal zlepšit navigaci, která ho během jeho prvního startu lehce pozlobila. Proto do Afriky přivezl software pro tvorbu roadbooků. „Mám speciální programy, se kterými si vzájemně připravujeme roadbooky a trénujeme navigaci. Je velký rozdíl, když jedete na motorce s čistou hlavou, a když musíte neustále koukat do papírů a hlídat si, kudy vede trasa,“ popisuje Jan Brabec. Na konci týdne dorazí do oázy i František Tomášek, navigátor Martina Macíka, aby se také zapojil do navigačního výcviku a vylepšil tak svou orientaci v dunách.

www.bigshockracing.cz

Testují se stroje, jezdci i fanoušci    

Součástí tréninku je i fyzická příprava zaměřená zejména na kondici. „Cvičit každý večer ve 40stupňovém vedru mi nevadí, teplo mi sedí, navíc máme už vyzkoušeno, že to má smysl. Ale je pravda, že přes den je tu extrémní žár a uvažuji, že se zítra pojedu vykopávat blíž k moři,“ popisuje své plány Jan Brabec.

Tým potřebuje otestovat i techniku, která se ve vysokých teplotách a silné zátěži v písku chová jinak než při jízdě Sedlčanskou kotlinou. „U Franty si chceme ověřit pár detailů na motoru, úpravy naší oblíbené vrtule a částečně budeme řešit i podvozek,“ prozrazuje Martin Macík. „Já budu mít na příštím Dakaru novou motorku Husqvarnu Rally 450 model 2019, která mi teprve dorazí. Bude užší, takže ovladatelnější než současný model, a měla by být i lehčí. Ale už teď si tu ladím například pérování pro jednotlivé povrchy, abych měl vše předem vyzkoušené, a na Dakaru nemusel improvizovat,“ dodává Jan Brabec.

Tým Big Shock Racing v tuniské oáze stráví tři týdny a postupně ho tu navštíví dvě party fanoušků, kteří budou mít možnost projet se pouští na čtyřkolkách, motorkách nebo v závodních autech, poklábosit s jezdci v bivaku a prožívat s týmem přípravy na další Dakar. Fanoušci ale budou mít, na rozdíl od jezdců, spoustu času užít si i krásu zdejší přírody a zasloužený relax u bazénu.   

text a foto: www.bigshockracing.cz

www.bigshockracing.cz

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.