Czech Truck Prix přinesl souboj titánů

Czech Truck Prix 2016 je minulostí. Mostecký autodrom hostil evropský šampionát okruhových tahačů FIA ETRC o tomto víkendu už po čtyřiadvacáté v řadě. V sobotu a v neděli našlo na nejprestižnější a nejnavštěvovanější závody v každoročním kalendáři autodromu cestu 98 500 lidí. „Přiblížili jsme se stotisícové hranici, zatím jsme ji však nepokořili. Jsme ale velmi spokojeni a děkujeme fanouškům, že se v tak hojném počtu přišli a přijeli podívat. Vytvořili skvělou atmosféru zejména domácím jezdcům, kteří se jim odvděčili skvělými výkony,“ uvedla obchodní a marketingová ředitelka společnosti AUTODROM MOST Jana Svobodová.

Spanilou jízdou mnohatunových nablýskaných strojů Mostem lákali v pátek v pozdním odpoledni fanoušky aktéři závodu Czech Truck Prix, který hostí o tomto víkendu už tradičně místní autodrom. Napínavé souboje jezdců jsou součástí evropského šampionátu okruhových tahačů FIA ETRC. „Jsem moc rád, že jste dorazili v tak hojném počtu, atmosféra je ještě skvělejší než loni. Zvu vás všechny na víkend k nám. Kromě adrenalinových zážitků závodního i doprovodného programu si také pochutnáte na dobrém jídle a pití,“ oslovil návštěvníky zaplněného náměstí generální ředitel společnosti AUTODROM MOST Jiří Volovecký.

truck prix

V prvním sobotním ostrém měření sil truckerů dominovali startovnímu poli nejlepší jezdci průběžného pořadí. Němec Jochen Hahn s vozem MAN a domácí Adam Lacko z roudnického týmu Buggyra International Racing System. Lacko odjezdil celý závod v těsném závěsu za Hahnem, útok si přichystal do posledního kola. Snaha o předjetí se neobešla bez kontaktu, který odnesla pneumatika Hahnova trucku. Ve výjezdu z poslední zatáčky pak Lacko využil vyšší rychlosti, a svého rivala na cílové rovince zdolal. Radoval se tak z cenného vítězství, kterým umazal pět bodů z celkem třináctibodového Němcova náskoku. Další velký úspěch zaznamenala i Steffi Halm rovněž s tahačem MAN. V obou sobotních závodech totiž dokázala dojet na bronzové příčce.

Druhý závod, do něhož prvních osm jezdců z prvního klání startuje v obráceném pořadí, pro sebe rozhodl rovněž v divácky atraktivní koncovce Brit Ryan Smith na MANu. O vítězství se přetahoval s Němcem Rene Reinertem, vybaveným shodnou značkou trucku. Třetí místo udržela před dotírajícím Lackem skvělá Halm. Hahn skončil pátý, Lacko tedy v sobotu snížil jeho náskok v čele šampionátu na sedm bodů. Souboj ostřílených borců tak slibuje skvělé pokračování i v obou nedělních závodech.

Truck Prix

Také dva nedělní závody truckerů přinesly hodně napínavých a zajímavých momentů a stejně jako v prvních dvou kláních v sobotu dominovali startovnímu poli vedoucí jezdci průběžného pořadí letošního šampionátu: Němec Jochen Hahn a domácí jezdec týmu Buggyra Adam Lacko. Vzájemný souboj nakonec v Mostě vyzněl nerozhodně. Odstup Lacka od lídra průběžného pořadí Hahna zůstává třináctibodový, stejně jako po závodech na maďarském Hungaroringu minulý víkend.

Smůlu měl Lackův týmový kolega Jiří Forman, který ve druhém nedělním závodě s přehledem držel vedoucí pozici před Saschou Lenzem, v sedmém kole však Formanovu tahači praskl levý přední kotouč. Nováček šampionátu tak musel odstoupit.

I přesto si mladík, který letos nahradil v týmu Buggyry dvojnásobného evropského šampiona Davida Vršeckého, víkend na mosteckém autodromu pochvaloval. „Je tu neskutečná atmosféra. Nikdy jsem nezažil, abych v autě slyšel fandící diváky. To mě asi i nakoplo a jel jsem, co to šlo,“ ocenil Forman fanoušky na tribunách.

Truck Prix

Neméně zábavy a adrenalinu nabídly také vložené závody FIA ETRC, a to série Clio Cup CE a KIA Lotos Race. V Mostě ale samozřejmě nemohl chybět ani letos obnovený okruhový šampionát Škoda Octavia Cup. Výsledky sobotního ani nedělního závodu se sice do průběžného pořadí šampionátu nezapočítávají, jezdci to ale divákům nedali nijak znát a předvedli velmi atraktivní podívanou.

České fanoušky potěšil zejména Tomáš Pekař, který se představil jako skvělý pilot jak cupového Renaultu, tak cupové Octavie třetí generace. V sobotním i nedělním závodu pohárového Clio Cupu v Mostě s přehledem zvítězil, skvělý úspěch pak znásobil stříbrnými příčkami i v obou závodech Octavia cupu. 

Víkend na mosteckém autodromu nabídl divákům kromě sportovního zážitku i šanci zachránit lidský život. Závody Czech Truck Prix se totiž staly součástí kampaně Jedu na dřeň!, nad níž převzal patronát Autoklub ČR. Každý návštěvník autodromu ve věku od 18 do 35 let se mohl přihlásit do registru potenciálních dárců kostní dřeně. „Za sobotu a neděli se podařilo získat 251 nových potenciálních dárců dřeně. Registr se tak rozrost na již 1 252 odvážných z řad fanoušků motorsportu. Velmi si jejich přístupu vážíme,“ zhodnotil kampaň Jan Čada ze společnosti Reklamní inženýři, která je autorem projektu.

Foto: Autodrom Most

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.