Cream Bike Čeladná 2015: Cyklistický závod podruhé ovládl Pavel Boudný. Olympijského šampiona Kulhavého zdržel defekt na trati

Takovou koncentraci nadšenců na kole Beskydy dlouho nezažily. V Čeladné se konal již druhý ročník cyklistického závodu Cream Bike Čeladná 2015 a po silnici či v lesním terénu se prohánělo 800 účastníků všech věkových kategorií. V hlavním závodě na 55 km zvítězil podruhé několikanásobný mistr republiky Pavel Boudný. V areálu ZŠ Čeladná i podél trati povzbuzovalo a fandilo závodníkům okolo 3 000 diváků.

Bike

„Trať byla hodně podobná té loňské, největší rozdíl byl asi hned po startu, kde letos nebyl takový náraz do kopce, takže to celkově bylo příjemnější. Kvůli propršené noci bylo na trati hodně bláta. Ne že by se tolik nabalovalo, spíš to klouzalo, ale v pohodě. Radim Kořínek připravil trať špičkově, je to kvalitní závodník a dal si záležet. Bylo vidět, že ví, co staví, i když musel vytvářet kompromis pro profesionální i amatérské cyklisty. Trať ale byla super, moc jsem si to tu užil,“ pochvaloval si čerstvý dvojnásobný šampion tohoto závodu a mimo jiné také celkový vítěz Českého poháru Pavel Boudný z týmu Seven Days Agency, který cílem projel v čase 01:57:35.74.

O chvilku později se však za vítězem strhl tuhý boj o druhé místo, a to až do posledních centimetrů před cílovou čárou. Druhou příčku nakonec ukořistil Milan Damek (tým Nemovitosti v Beskydech.cz) před Adamem Pilčíkem (tým Novatop Lapierre) rozdílem pouhých 11 setin sekundy.

Čeladná

Obrovskou pozornost na sebe bezesporu poutala ještě před startem zřejmě největší hvězda závodu, olympijský vítěz a mistr světa Jaroslav Kulhavý. Ačkoliv měl vyšší ambice na umístění, defekt na trati jeho představy zhatil. „Defekt se objevil v podstatě chvilku po startu při výjezdu na kamenité cestě. Projevoval se však postupně, takže jsem s ním ujel ještě několik kilometrů. Na desátém kilometru v prudké zatáčce jsem ale definitivně píchl. Spíš mě pobavilo, že kolem mě projelo asi pět kluků, ale až šestý mi půjčil aspoň pumpičku,“ smál se Jaroslav Kulhavý z týmu Specialized, který nakonec dojel dvanáctý v čase 02:08:50.51. Jeho čistý čas byl přitom skvělý, 1:54!

Čeladná„Samozřejmě s  výsledkem spokojený nejsem, ale celkově jsem si závod moc užil, a to je nejdůležitější. Už mám po sezoně, takže jsem jel hlavně pro radost. Trať byla hodně dobrá, hlavně kopec, kterým se stoupalo až na Pustevny. Tím, že byla tato část rozdělená na menší úseky, dalo se cestou i trochu odpočívat. Jen škoda, že nahoře bylo zataženo, z Pusteven jsou jinak nádherné výhledy. I přes noční déšť však byla trať kompletně sjízdná, takže jsme maximálně tak špinaví. Ale i to k tomu patří. Závody, kde se mohou takto sejít na jedné trati profíci i amatéři jsou super a mají vždy báječnou atmosféru,“ pochvaloval si Jaroslav Kulhavý.

Nejlepší ženou ve startovním poli byla v závodě na 55 km Tereza Tvarůžková (VRV team) v čase 02:34:35.33, která skončila na celkové 89. místě. Druhá byla Jana Veselá (SK Bagbike Rubing), která v čase 02:35:31.86 obsadila 93. místo. Třetí nejúspěšnější ženou ve startovním poli byla Renata Najsrová (Bike One) na 108. místě časem 02:42:40.13.

Kdo si netroufl na tak náročný závod, mohl využít více rekreační trasu na 20 km s celkovým převýšením 400 metrů. I zde, byť ne tak těžkou formou, čekala na závodníky pestře připravená trasa. I proto se jí účastnily i celé rodiny s dětmi. V tomto závodě zvítězil Eduard Hrachovina (Team Forman Cinelli) v čase 00:44:11.52, na druhém místě skončil Jakub Malý (VRV team; 00:45:19.38) a třetí projel cílem jeho týmový kolega Jan Zonyga (VRV team; 00:45:20.40).

Zkrátka při Cream Bike Čeladná 2015 nepřišli ani ti nejmenší. Pro děti byl připraven přímo v areálu ZŠ Čeladná soutěžní okruh o délce od 500 metrů. Konala se zde spousta doprovodných aktivit, při kterých si děti vyzkoušely svou technickou zručnost, užívaly si malování na obličej nebo trampolínu. Soutěžní odpoledne pak bylo doslova hvězdné. Svou exhibicí všechny přítomné nadchl biketrialista Petr Kraus, který dokonce sám vedl školičku pro děti a připravil pro ně závody.

Těm nejvěrnějším cyklistickým fanouškům se odměnili i Pavel Boudný a Jaroslav Kulhavý při společné autogramiádě, která nebrala konce a cyklističtí šampioni byli po půlhodině podepisování kartiček a úsměvů do fotoaparátů stejně vysílení jako po dokončení závodu. Úsměv na rtech budou mít jistě i členové Spolku Kněhyně a Severomoravského regionálního sdružení Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí, pro které se na speciálním kole v rámci stánku Nadace ČEZ díky aktivním divákům a zároveň prostřednictvím aplikace EPP vyšlapalo přes 100 000 korun, které si obě organizace rozdělí.

„Počasí, kdy celou noc před závodem intenzivně pršelo, nás trochu vystrašilo. Přesto si myslím, že se závody povedlo uspořádat na kvalitní úrovni a všichni si je pochvalovali. Jsem rád, že se podařilo tratě udržet a terén nebyl extrémně náročný. Beskydy dnes prostě ukázaly svou druhou, drsnější stránku. Cyklisté jeli výškově kolem tisíce metrů. Třeba na Pustevnách byla mlha, kolem 10 stupňů a nebylo vidět na několik metrů před sebe, dole v cíli přitom bylo jasno a kolem dvacítky. Skutečně nad očekávání dopadla i účast zejména dětí. Překvapilo nás, kolik malých jezdců závod absolvovalo. Je vidět, že mladou generaci pohyb zajímá a rodiče je vedou k aktivnímu pohybu, což je skvělé. Navíc se zde mohli potkat s osobnostmi z cyklistického prostředí a dnešní akce je evidentně hodně bavila,“ zhodnotil spokojeně druhý ročník Cream Bike Čeladná 2015 Martin Kráčalík z pořadatelské agentury Seven Days Agency.