Čtyřdenní maraton soutěží všestrannosti začíná.

Vrcholem je Mistrovství ČR družstev.

Sotva z pardubického závodiště odjedou vozatajové, naplní se stáje dalšími účastníky sportovních soutěží. Ve čtvrtek 30. července tu startuje maraton závodů všestrannosti. Program zahájí nejprve chovatelská soutěž, od pátku pak na kolbiště a terénní tratě vyjedou družstva. Začíná totiž Mistrovství České republiky družstev ve všestrannosti.

všestrannost - ilustrační

Soutěže všestrannosti patří k nejnáročnějším jezdeckým sportům. Koně a jezdci musí co nejlépe zvládnout tři různé disciplíny – drezurní, terénní a skokovou zkoušku. Vše původně vychází z potřeby armády testovat všestrannou způsobilost koní, proto jsou někdy tyto soutěže nazývány také jako military. Závody jsou obvykle rozloženy do více dnů, výjimky však existují. Pardubické závodiště hostí ve čtvrtek 30. července jednodenní soutěže všestrannosti – kritérium mladých koní (KMK). To je vypisováno jako chovatelská soutěž čtyř až šestiletých koní, kteří budou muset všechny tři disciplíny zvládnout během jediného dne. V Pardubicích se uskuteční postupové soutěže obtížnosti ZK pro čtyřleté, ZL pro pětileté a L pro šestileté koně. Začátek je plánován na 9:00 hodin.

V pátek 31. července na KMK naváže třídenní Mistrovství České republiky družstev ve všestrannosti (obtížnost CNC1*). Družstva jsou tří až čtyřčlenná, mohou být i smíšená a nominuje je příslušná oblast. Do hodnocení se započítávají výsledky tří nejlepších v každém družstvu. Kromě Mistrovství ČR se uskuteční ještě další, rámcové soutěže. Vypsáno jich je sedm, včetně jednoho hobby závodu. Páteční drezury a sobotní terénní zkoušky začínají vždy v 9:00 hodin, nedělní parkury pak v 10:00 hodin.

„Mistrovství republiky družstev se už u nás konalo, vrací se po čtyřech letech. Jsme tomu rádi, protože umíme nabídnout kvalitní podmínky a zázemí pro jezdce i koně. V minulosti jsme už dvakrát pořádali také Mistrovství Evropy mladých jezdců i tříhvězdičkovou soutěže, která byla kvalifikací na olympiádu v Pekingu,“ připomíná místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Michael Skalický. Už od roku 2010 se na závodišti pravidelně konají kvalifikační kola na Zlatou podkovu, jejich dvanáctidílný seriál tu tradičně začíná. Areál závodiště pro soutěže všestrannosti nabízí pískové i travnaté kolbiště a především atraktivní prostředí dostihové dráhy. V ní je postavena jak krosová, tak maratonová trať. K dispozici je více než stovka terénních a mobilních skoků. 

jezdectví - ilustrační

Text a foto: Dostihový spolek a.s.

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting