Cropp Street Dance Battle rozhýbal Ostravu v rytmu hip hopu

První únorovou sobotu to na ostravském výstavišti opravdu vřelo, dorazili totiž pouliční tanečníci z různých koutů ČR, ale také mnoho zástupců různých evropských tanečních skupin.  V klubu Marley se totiž konalo už sedmnácté vydání QSZ Cropp Street Dance Battlu.

plakát

V taneční komunitě jde o legendární street dance akci, která se těší velkého zájmu. Kromě Čechů tentokrát soutěžit dorazili tanečníci ze Slovenska, Polska, Rakouska, Ruska a dokonce Portugalska. K vidění byly battly v tanečních stylech hip hop, popping, ale také tzv. no rules battle (tedy battle bez pravidel) nebo crew battle pro taneční skupiny.

Největší zájem vzbudil tradičně hip hop

Nejsilnější kategorií, do které se přihlásilo přes 80 tanečníků, byl hip hop battle. Porota ve složení Maiko (Co Jest Crew, Polsko), BranuOne (MNP, Slovensko) a Padoš (Lola´s Dance, ČR) to opravdu neměla jednoduché, protože z kvalifikace musela vybrat nejlepších 16 tanečníků, kteří se proti sobě postaví v battlech. Jednoznačnou převahu měli chlapi, příležitost reprezentovat něžnější pohlaví mezi těmi opravdu nejlepšími dostaly pouze Baterries (All Style Unit), Gabriela (A.I.M.) a Marlena (Awaken).

dance

Poslední jmenované Marleně z polské crew Awaken se ovšem podařilo probojovat až do top 4. V semifinále se postavila jednoznačně největšímu překvapení hiphopové kategorie, kterým byl Viktor z High Edition. Viktor patří mezi nejlepší evropské tanečníky stylu vogue, v loňském roce dokonce zvítězil na prestižní mezinárodní akci Funkin Stylez v Berlíně. V druhém semifinále se utkali Fero z The Zoo Clan a nováček na Cropp Street Dance Battlu – Berry z liberecké crew B-Soul. Finále mezi oběma tanečníky bylo velmi vyrovnané, ale porota se nakonec přiklonila na stranu Viktora, z čehož vzniklo největší překvapení Cropp Street Dance Battlu. Bylo to ale zasloužené překvapení, Viktor svým tancem dokázal strhnout opravdu celý klub. Gratulujeme!

Kvalita popping battlu byla na evropské úrovni

Kategorie popping nebývá na této akci zase tak často, ovšem když je na programu, je opravdu na co koukat. Kvalita tanečníků bývá opravdu výborná a stejně tak tomu bylo i 7. února 2015. Když se naposledy na Cropp Street Dance Battlu soutěžilo v poppingu, nechala se porota slyšet, že šlo o nejkvalitnější popping battle, který kdy v Česku proběhl. Tentokrát byla úroveň ale ještě výš.

dance

Systém kvalifikace byl stejný jako u hip hopu. Porota měla za úkol nominovat 16 nejlepších do battlů. Čeští tanečníci to zde neměli vůbec jednoduché, zahraniční konkurence byla obrovská. Nakonec se hned osmi českým tanečníkům podařilo vklouznout do nejlepší šestnáctky. Ze vzájemných soubojů však Česko vycházelo celkem dobře, mezi nejlepší čtyři se nakonec probojoval jediný zahraniční zástupce, a to Fizzy ze slovenské crew BreakFans, na kterého v semifinále nestačil Erik z Brna. V druhém semifinále Duďa z olomoucké A.I.M. crew porazil Berryho z Liberce.

V česko-slovenském finále se proti sobě postavili Fizzy a Duďa. Oba jsou to zkušení tanečníci a vítězové mnoha popping battlů včetně QSZ Cropp Street Dance Battlu. Fizzy tuto akci v minulosti dokonce i porotoval, tentokrát však na svého soupeře nestačil. Duďa totiž nikoho nenechal na pochybách, že zrovna 7.2.2015 byl jeho den D, který jej z ničeho nic katapultoval mezi nejúspěšnější tanečníky v historii této akce. Popping byl totiž jen začátek, v tento den zvítězil ve třech ze čtyř kategorií.

Battle bez pravidel nabídl výbornou atmosféru i nečekané songy

Svou premiéru si na Cropp Street Dance Battlu odbyl No Rules battle, což byla původně pouze doplňková kategorie sloužící spíše k pobavení. Ovšem zájem o ni byl ze strany tanečníků opravdu velký, takže z původně odpočinkové kategorie se stala největší show celého dne.

dance

Tento battle měl jediné pravidlo. Dj může zahrát, co chce; tanečníci mohou tancovat, co chtějí. Všichni zúčastnění se tak museli poprat se songy, které normálně na battlu jen tak neuslyší. Ať už to byly hity z 90. let od East 17 nebo Haddawaye, soundtracky z filmů (např. James Bond) nebo třeba finská polka, šlo o velmi zajímavé zpestření, které zvedlo diváky ze židlí, laviček a koberců na zemi. Atmosféra byla přímo výborná.

Kvalifikace zde probíhala formou tzv. exhibičních battlů. Jednotlivé dvojice se tedy mezi sebou utkaly, dozvěděly se verdikt poroty, ovšem ani případná výhra je do boje o příčky nejvyšší posunout nemusela. Porota totiž bez ohledu na výsledek exhibičních battlů vybrala do bojů o příčky nejvyšší pouze osm dvojic, které je nejvíce zaujaly. Výsledky No Rules battlu je třeba brát trochu s rezervou. Velmi záleží na tom, jaký song zrovna dj pustí, takže možná je to z části dílem náhody. Na druhou stranu, nejlepší tanečníci dokáží zaimprovizovat na cokoliv, proto je výběr hudby na cestě za vítězstvím nemůže zastavit.

Ve finálovém battlu jsme mohli vidět dvojici z Brna Alinka Pralinka & Viktor, která ovšem nestačila na olomoucké tanečníky Adama & Duďu. Pro Duďu to tedy bylo druhé vítězství na sedmnáctém Cropp Street Dance Battlu.

V Óčko Allstyle Crew Battlu se představily taneční skupiny

Toho třetího vítězství se Duďa dočkal v battlu skupin. Ale pěkně od začátku …

Také zájem o Óčko Allstyle Crew Battle předčil očekávání, do této divácky atraktivní kategorie se totiž přihlásilo hned 16 tanečních skupin. Všechny crews musely v rámci kvalifikace předvést svou připravenou show, což byla pro mnohé nejočekávanější část akce.

Do battlu o nejlepší crew ale mohla postoupit pouze polovina ze zúčastněných. Klasickým battlovým pavoukem se pak prošlo až do samotného vrcholu Cropp Street Dance Battlu, kterým bylo finále mezi Zú-Art-Dišn (tedy kooperací The Zoo Clan, Art Factory a High Edition) a A.I.M. crew. Finále bylo velmi vyrovnané, porotu ale více uchvátily vstupy All In Move z Olomouce, proto jim patří historicky druhé vítězství na Óčko Allstyle Crew Battlu (to první vybojovali tanečníci z polské Co Jest Crew).

Klub Marley se šest hodin hýbal v rytmu hip hopu

Několik návštěvníků akce se vyjádřilo, že šlo o zatím nejlepší Cropp Street Dance Battle. To je věc hodně individuální, ovšem objektivně je třeba říct, že šlo o opravdu nadupanou a nahecovanou akci, u které by bylo škoda nebýt. Tento šestihodinový maraton uběhl jako nic, což byla známka toho, že nuda opravdu nehrozila a pořád se bylo na co koukat nebo co dělat. Pokud už totiž zrovna probíhala pro někoho ne až tak zajímavá kategorie, vždy byla možnost přidat se do některého z řady jamů, které probíhaly v zadní části klubu Marley. Energii všem přítomným navíc dodávaly slečny z Red Bullu stejně jako skvělí dj´s Vladu (Roots Company) a Marthy (K7 New Jersey Crew), kteří svým výběrem songů rozhýbali doslova každého.

Nejúspěšnější tanečníci si rozdělili poukázky na oblečení značky Cropp v hodnotě 30000 Kč a ti, kteří nebyli unavení ani po této šestihodinové show, to následně rozbalili na after party, která probíhala přímo na místě konání battlu. Teď už se všichni těší na podzimní vydání Cropp Street Dance Battlu, které ponese číslo 18. Pokud si totiž akce zachová stoupající kvalitu jako do této doby, bude to totiž opravdu masakr.

dance

Kde najdete vždy čerstvé informace o Cropp Street Dance Battlu?

Facebook: www.facebook.com/qszcz 

Instagram: www.instagram.com/qszcz 

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting