POZOR NA SILNICÍCH, POJEDE PELOTON REGIONEM ORLICKA

Je to takřka symbolické – na jedné straně jsou milióny příznivců českých barev na vrcholících olympijských hrách v Londýně vděčni za každou medaili naší výpravy, na straně druhé zítra v pátečním odpoledni startuje ve východočeském Lanškrouně cyklistický závod REGIONEM ORLICKA, mezi jehož účastníky v juniorském věku jsou velmi pravděpodobně už budoucí účastníci příštích olympijských her v brazilském Rio de Janeiro 2016.

Důkaz pro tohle tvrzení? Jednoduchý: jen málokdo, kdo v silniční cyklistice uprostřed Evropy něco znamenal nebo znamená, ve svém juniorském věku orlicko-horské etapy v kopcích široko daleko kolem města Lanškrouna neabsolvoval. Z Čechů například Roman Kreuziger – dnes profesionál kazašské Astany, z Rakušanů vrchař Peter Luttenberger, ze Slováků hvězda letošních etap Tour de France, teprve spurter Peter Sagan. Sagan zvítězil celkově v etapách Regionem Orlicka v sezóně 2006.

Zatímco loni Daniel Turek, jeden z odchovanců Lanškrounské cyklistiky. Jehož cílem je obléct olympijský dres za čtyři roky v Riu. „Je výtečný časovkář a kvalitní i v kopcích. I když je dnes už ve sportovním centru v Brně, stále si pečlivě sleduji jeho růst a dávám ho mladším za příklad,“ říká lanškrounský trenér, současně ředitel velkého mezinárodního závodění o nastávajícím víkendu Regionem Orlicka Petr Bucháček.

Ředitel Bucháček zažil olympijské hry v pedálech: v Montrelu 1976 šlapal v kvartetu silničářů Československa k 5. místu v časovce na 100 km. Přesně před 40 lety – to mu bylo čtyřiadvacet – byl v téže disciplíně vicemistrem světa. Studoval a po skončení závodnické kariéry se stal trenérem mládeže. Nevyužil pohodlnější nabídky z velkých měst, ale převzal post trenéra ve věhlasném lanškrounském centru.

A z té pozice brzy i organizaci etapových závodů pro mládež. Kolik takových závodů, nezbytných pro růst talentů dnes v republice existuje? Na prstech ruky byste spočítali, kolik z nich dokáže v tomto na sponzory svízelném čase držet mezinárodní úroveň: Závod míru mládeže u Terezína (s pomocí Prahy), Závod míru nejmladších u Jevíčka (s pomocí Brna) – a Lanškrounští.

„Už jsem si chvilku i říkal, že loňským XXV. ročníkem Regiony Orlicka také skončíme.  Stával jsem se pesimistou. Zajistit aspoň částečné uzavření silnic, aby peloton bezpečně přejel, to chce přinejmenším desetitisíce korun a stovky hodin dobrovolného času. Desítky spoluorganizátorů. Moc dobrovolníků. A kázeň i toleranci. Nemůžeme se vyhnout městům a potřebujeme zavést mladé cyklisty i na Červenovodské sedlo, na Andrlův chlum, na kopce. V 17 – 18 letech se ještě učí. Všecko. Ze svazu cyklistiky z Prahy na takový závod peníze nedostaneme, sháníme na Pardubicku, na Královéhradecku, v Čechách i na Moravě, kde se dá. Ale když se přiblíží termín závodu a už se zase začnou vršit přihlášky (loni z pěti zemí), když vidíš, jak se organizačního týmu kolem našeho SKP Duha Lanškroun zmocňuje nadšení, to jdou chmury stranou. A strašně moc si vážím každého i drobného sponzora, který se rozhodne přispět na závodění téhle mládeže. A říkám si: když se naši nestihli přiblížit medaili už v Londýně, mohlo by to vyjít na OH za 4 roky. A už teď, u nás, se tomu Rio de Janeiru 2016 vlastně přibližujeme… Stojí za to, podívat se od pátku do neděle na mladý peloton ve východních Čechách těmato očima. A třeba mu dát i chvilku na silnici přednost… Abychom měli za 4 roky komu na OH tleskat…“

Ani pro dospělé nenapočítáte v ČR v roce 2012 více než pět mezinárodních etapových závodů. Chybí každoroční národní tour typu Okolo Slovenska, Kolem Polska, Deutschland Tour nebo Österreich Rundfahr, vytrácejí se zvyky. Takže před každým závodnickým víkendem trenéři juniorů trnou, aby setkání s pelotonem na čs. silnici nepřijali někteří z našich řidičů aut a motocyklů jako provokaci…

 

PÁTEK 10. 8. 2012 – I. etapa, od 17 h.: start Lanškroun, okruh směr Rudoltice, Ostrov, Lanškroun, celkem 77 km.

SOBOTA 11. 8. 2012 – II. etapa, od 9 h.: časovka jednotlivců, start Lanškroun – obrátka: Nepomuky, a zpět, 10 km; - III. etapa, od 15 h.: start pelotonu v Jablonném nad Orlicí, průjezdy Červenovodské sedlo (cca 15:105 h.), Červená Voda (15:23), Bukovice (15:36), Klášterec (15:52), Zborov (15:57), Drozdov (16:20), Cotkytle (16:37), Chudoba (16:42), cíl v Lanškrouně (16:58 h.), 80 km.

NEDĚLE 12. 8. 2012 – IV. etapa, od 9 h.: start pelotonu v Lanškrouně. Průjezdy Dolní Dobrouč (9:25), Petrovice (9:34), Letohrad (9:53), Šedivec (9:59), Žamberk (10:08), České Libchavy (10:22), Ústí nad Orlicí (10:48), Andrlův Chlum (10:55), Řetová (11:03), Česká Třebová (11:15), Skuhrov (11:20), cíl v Lanškrouně (11:32 h.).

Závod se pojede za otevřeného provozu a pořadatelé prosí veřejnost, řidiče, o zvýšenou toleranci k cyklistům.

 

(Zdroj: SKP Duha Lanškroun, tiskové středisko mezinárodního cyklistického závodu juniorů XXI. REGIONEM ORLICKA, tf. 64 483 640)

x

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting