ČEZ City Cross Sprint v Ostravě zítra už posedmé. A na zbrusu nové trati.

Z oblíbeného lyžařského závodu pro veřejnost ČEZ City Cross Sprint v Dolních Vítkovicích se stává tradiční podnik, na který se těší stovky milovníku běhu na lyžích. Letos se pod vysokými pecemi bude v sobotu 23. února soutěžit už posedmé. Podobně jako v minulých letech se fanoušci mohou těšit nejen na výkony špičkových závodníků, ale také na bohatý doprovodný program a následný Týden sportování se Skupinou ČEZ.

Letošní ročník organizátoři opět okoření několika novinkami, a to nejen v doprovodném programu. Klíčovou změnou prošla především závodní trať. Kvůli teplému počasí není dostatek sněhu, aby trať vedla okolo Auly Gong "Vše špatné je k něčemu dobré, trať bude ještě o něco delší, než jsme původně plánovali. Budou na ní dvě otočky, čtyřikrát pojedou závodníci přes most a diváci je budou mít prakticky pořád na očích," řekl na tiskové konferenci den před závodem Martin Kráčalík z pořadatelské agentury Seven Days Agency. "Byli jsme nuceni ke změnám tratě přistoupit poté, co nás teplé počasí připravilo o tisíc kubíků umělého sněhu. To ale pro nás není nic nového, už jsme jednou v takto nepříznivých klimatických podmínkách pro lyžování závod bez problémů absolvovali. Pro nás je hlavní, aby trať měla dostatek sněhu a vydržela celý týden, kdy bude k dispozici pro veřejnost. A také aby ho bylo dost pro doprovodný program."

Zítra si tak v Ostravě mohou zazávodit desítky amatérských lyžařů, kteří se mohou do závodu přihlásit i v sobotu dopoledne. Diváci se naopak mohou opět těšit na výkony lyžařských hvězd z České republiky, ale také Itálie, Norska, Francie, Slovenska a Polska. Přijede předloňský vítěz Phillip Bellingham z Austrálie a další skvělí závodníci. Na startu se například objeví sedmý muž Světového poháru Nor Troean Paal Aune. "Jsem v Ostravě poprvé a moc se na závody těším. Trať je zajímavá a hodně atypická. Občas se závodů ve městě účastním, minulý rok jsem startoval třeba v Drážďanech. Ovšem v takovém prostředí to bude premiéra. Viděl jsem fotky z loňského ročníku, koukal na nějaká videa a jsem rád, že letos budu při tom osobně," řekl norský reprezentant. A v podobném duchu hovořil také český závodník Jan Šrail. "Šest let jsem se na tento závod koukal jen v televizi a letos poprvé si ho vyzkouším na vlastní kůži. Za týden jedu závodit na legendární Vasův běh, takže tohle bude dobrá zkouška rychlosti. Rozhodně nedám specialistům sprinterům nic zadarmo."

Diváci se pochopitelně nebudou bavit jen u závodní tratě. Je pro ně připraven bohatý doprovodný program s řadou novinek. Tou první je možnost vsadit si na vítěze závodu v sázkové kanceláři Fortuna. Jeden z partnerů závodu bude mít přímo v areálu otevřen terminál, sázet bude pochopitelně možné i prostřednictvím internetu. Novinkou bude rovněž tzv. snowfotbal. Nedaleko auly Gong vyroste sněhové hřiště o rozměrech 10x15 metrů a na něm se v den závodů uskuteční turnaj tříčlenných fanouškovských týmů. Hned vedle fotbalového hřiště bude také probíhat soutěž ve střelbě na branku. Opět samozřejmě na sněhu a v roli brankářů se budou střídat bývalé i současné sportovní osobnosti. Chybět nebude ani vloni tolik oblíbená laserová střelnice a závod osobností v biatlonu. Na letošním ročníku ČEZ City Cross Sprintu se mohou fanoušci těšit i na aktivity, které budou probíhat pod hlavičkou projektu SnowKidz. Ten funguje po celém světě a jeho cílem je dostat děti zpátky na sníh a přitáhnout je k aktivnímu trávení volného času v zimě. SnowKidz nabídne v rámci sobotního programu dva workshopy.

Co se doprovodného programu týče, organizátoři nemyslí jen na ty, kdo si chtějí aktivně zasportovat. Proběhne například autogramiáda Lukáše Bauera, Jaroslava Sakaly, Jana Mazocha a Davida Svobodu. V areálu se divákům představí slacklinisté Gibbon Slacklines v čele s mistrem ČR Štěpánem Peckou a všichni společně budou držet palce, aby počasí dovolilo mistru světa prestižní série letecké akrobacie Red Bull Air Race Martinu Šonkovi ukázat své umění přímo nad industriálním komplexem. "Teplé počasí určitě přidělalo organizátorům starosti, ale podle předpovědi by v sobotu odpoledne měly být dobré podmínky, abych mohl nad areálem předvést free stylovou sestavu. Ta soutěžní trvá čtyři minuty, já jich budu mít k dispozici deset až dvanáct. Takže si to budu užívat a stejně tak věřím, že si to užijí i diváci. Pro ještě větší zážitek jsme se letos rozhodli, že budu svůj let komentovat rádiem přímo z kabiny. Nebude to při všem tom přetížení vůbec jednoduché, ale fanoušci v areálu vše uslyší a alespoň si udělají představu o tom, co v kabině během letu prožívám," láká na své vystoupení Martin Šonka.

Příznivci běžkování si již zvykli, že po skončení ČEZ City Cross Sprint bude závodní trať zdarma přístupná veřejnosti. Nejinak tomu bude i letos. V rámci Týdne sportování se Skupinou ČEZ si zájemci budou opět moci změřit čas v běhu soupaž na sto metrů. K dispozici budou od rána až do večera dva instruktoři běhu na lyžích, půjčovna vybavení a na svém místě zůstane pro zájemce o netradiční míčové sporty i fotbalové hřiště. Během týdne pro veřejnost zůstane v areálu i biatlonová střelnice a řada zábavných aktivit v rámci oranžové ČEZ Energy zóny.

V den závodů ČEZ City Cross Sprint si zde navíc každý zájemce může vyzkoušet styl soupaž „nasucho“ na běžkařském trenažéru s virtuální realitou a zároveň pohybem podpořit dobrou věc. „Ujeté metry přeměníme na finanční příspěvek Nadačnímu fondu Běh pro. Zdraví běžci na trenažéru tak mohou společnou energií finančně pomoci tělesně postiženým a nemocným lidem z Ostravy s nákupem speciálních zdravotnických pomůcek a úhradou rehabilitace,“ doplňuje ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

ČEZ City Cross Sprint 2019 pořádá agentura Seven Days Agency ve spolupráci s Dolní Vítkovice. Záštitu nad akcí dále převzal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura a policejní prezident Jan Švejdar. ČEZ City Cross Sprint je zařazen mezi významné akce města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Generálním partnerem závodu je Skupina ČEZ.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.