ČEZ City Cross Sprint ovládlo norské duo Stadaas, Northug. V ženách obhájila prvenství Beranová

Souboje loket na loket, pády i dramatické dojezdy do finiše. Osmý ročník ČEZ City Cross Sprint opět nabídl atraktivní podívanou. V mužské kategorii triumfoval Nor Kasper Stadaas, v jehož závěsu dojel na druhém místě jeho krajan Even Northug, třetí skončil Francouz Baptiste Gros. Mezi ženami se z vítězství radovala Tereza Beranová, která tak obhájila titul z loňského roku.

Letošní zima se nese v duchu nadprůměrně vysokých teplot a rozhodně nedělá radost příznivcům lyžování. Navzdory nepříznivým podmínkám dokázali pořadatelé ČEZ City Cross Sprint připravit trať, na které i tentokrát nebylo pod vysokými pecemi areálu Dolních Vítkovic v Ostravě nouze o napínavé souboje vyhlášených sprinterů z Česka i zahraničí.

Diváci v Dolních Vítkovicích v Ostravě viděli v akci dohromady dvacet čtyři mužů a osm žen. Muži tak museli bojovat o šestnáct míst ve čtyřech čtvrtfinálových jízdách. Ženy postupovaly rovnou do semifinále. Z českých zástupců se nejdále v závodu dostali Dušan Kožíšek, Jan Bartoň a Luděk Šeller. Všichni tři byli vyřazeni v semifinále.

„Dnešní sprint mě hodně bolel, a to už v kvalifikaci, která se jela jen na jedno kolo. Musím přiznat, že ve čtvrtfinále jsem už nestíhal, ale dokázal jsem postoupit díky taktickému výkonu. V semifinále už byli soupeři někde jinde,“ uznal Dušan Kožíšek, který v minulosti třikrát vyhrál ČEZ City Cross Sprint a v současnosti dělá asistenta trenéra u české reprezentace.

Mužské finále tak bylo ryze zahraniční záležitostí. Od prvních metrů si nejlepší postavení vypracoval vítěz kvalifikace Kasper Stadaas z Norska. Ten nakonec v Ostravě nenašel přemožitele a mohl se radovat ze zaslouženého triumfu.

„Jsem hrozně rád, že jsem dokázal vyhrát. Soustředil jsem se na to, abych se co nejdříve dostal do čela a vydržel na prvním místě, protože zdejší trať je hodně specifická a rychlá. Nadchla mě také divácká atmosféra a industriální prostředí Dolních Vítkovic. Závodů v takové kulise by mohlo být klidně více. Oživilo by to běžecké lyžování,“ podotkl Kasper Stadaas. Na druhém místě dojel další z Norů Even Northug, třetí místo bral Francouz Baptiste Gros.

Zatímco v mužské kategorii diváci ve finále neviděli ani jednoho českého závodníka, v ženách se probojovaly do finálové jízdy hned tři běžkyně. A to Tereza Beranová, Petra Hynčicová a Barbora Antošová. V tomto pořadí také dojely do cíle.

Perfektně připravenou trať si před hlavním závodem vyzkoušely děti. Budoucí naděje ukázaly, že v Česku vyrůstá spousta talentovaných běžkařů. Pro některé to byly dost možná první závody v životě před tak početnou diváckou kulisou. Na startu se dohromady představilo šedesát dětí. Všechny se pak na trati vydaly ze všech sil.

V Dolních Vítkovicích se v sobotu nezávodilo jen o medaile. Každý, kdo sportovní akci navštívil, si mohl v ČEZ Energy zóně vyzkoušet jízdu na běžkařských trenažerech a podpořit tak dobrou věc. Ujeté metry totiž Nadace ČEZ přeměnila na finanční příspěvek pro Nadační fond Běh pro. Šek v hodnotě 50 410 korun předal na konci akce mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol. Peníze pomohou Sportovnímu klubu neslyšících SSK Vítkovice.

Pravidelní návštěvníci ČEZ City Cross Sprintu si už zvykli, že součástí populární sportovní akce bývá také bohatý doprovodný program. Letos se o jedinečnou podívanou postarali parašutisté, kteří se snesli nad areálem Dolních Vítkovic krátce po 15. hodině. Diváci viděli individuální seskok člena Armádního sportovního oddílu Dukla Prostějov Libora Jirouška, který doprovodil dechberoucí sestavu dvojice COMPACT Skydive TEAMu.

WEB-0018.jpg

Diváky bavil i biketrialista Kraus

Velikou pozornost návštěvníků upoutaly také dvě ukázky biketrialisty Petra Krause. „Mám už najetý určitý set triků. Vždycky to záleží na tom, jestli zrovna klouže. Dneska bylo perfektní sucho, takže jsem se snažil ukázat maximum. Šlo o různé přeskoky, výskoky na bedny, třistašedesátky, otočky na předním i na zadním kole,“ vyjmenoval Kraus. „Nevím, jestli si toho diváci všimli, ale snažil jsem se jet do rytmu, který tady hráli kluci na bicí. Sympatické bylo, že se snažili rytmus upravovat do mého skákání, takže mě to s nimi docela bavilo.“

V předešlých letech se stalo tradicí, že po skončení ČEZ City Cross Sprintu je závodní trať zdarma přístupná široké veřejnosti. Nejinak tomu bude i letos, pokud to příroda dovolí. V rámci Týdne sportování si zájemci mohou změřit čas v běhu soupaž na sto metrů, zapůjčit a zarezervovat si lyžařskou výbavu na webových stránkách www.citysprint.cz a chybět nebude ani biatlonová střelnice.

ČEZ City Cross Sprint 2020 uspořádala agentura Seven Days Agency ve spolupráci s Dolními Vítkovicemi. Záštitu nad akcí převzal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura a policejní prezident Jan Švejdar. Generálním partnerem závodu je Skupina ČEZ.

TZ a foto: Seven Days Agency, s.r.o. 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.