ČEZ City Cross Sprint 2019 v mrazivém počasí ovládl Nor Paal Troean Aune. Radovala se i Češka Tereza Beranová

Sedmý ročník ČEZ City Cross Sprintu v Dolních Vítkovicích nabídl tradičně napínavé a vyrovnané souboje na běžkařské trati. Vítězem hlavního závodu mužů se stal největší favorit Nor Paal Troean Aune, který ve finále porazil Itala Emanuela Becchise a Poláka Pawla Klisze. Poslední český zástupce Jan Šrail skončil v semifinále. Domácí fanoušci se však dočkali v závodě žen, který vyhrála Tereza Beranová z liberecké Dukly.

Na skvěle upravené, ovšem zmrzlé trati se v odpoledních hodinách proháněly děti v závodě Leo Expres sprintu. O ceny bojovaly postupně všechny věkové kategorie a celkový počet závodníků a závodnic se vyšplhal k číslu sto padesát.

Co pochopitelně diváky zajímalo nejvíc byly závody dospělých. Z kvalifikace do vyřazovacích bojů postoupilo šestnáct mužů a osm žen. Mezi nimi i několik českých závodníků i závodnic. Liberecká lyžařka Tereza Beranová se poprala v závodě žen s tratí nejlépe. Vyhrála semifinále a po velmi zajímavém průběhu i finále. "Byla to dřina, hlavně v zatáčkách jsem si musela dávat velký pozor, abych na zmrzlé trati nechybovala," řekla po vítězném finále. Právě v něm se na předposlední otočce zrodil její rozhodující náskok, když vedoucí Norka Marthe Klausenová chybovala. "Ona si nějak špatně najela a za obrátkou úplně vypadla z rytmu. To byla ve finále rozhodující chvíle. Pak už jsem se ze všech sil snažila udržet ten několikametrový náskok."

Rovněž v závodě mužů nebylo o boje loket na loket a chyby na obrátkách nouze. Hned v prvním čtvrtfinále například spadl Adam Matouš a bylo po nadějích. Mezi osm nejlepších se probojoval pouze jediný český závodník Jan Šrail. Specialista na delší distance už v boji o postup do finále na své soupeře nestačil, přesto byl s premiérou na ostravském závodě velmi spokojen. "Abych byl upřímný, postup do semifinále jsem ani moc nečekal. Letos jsem byl na skatu snad jen dvakrát, víc se věnujeme dálkovým klasickým běhům. Ale pátý nejlepší čas v kvalifikaci mě moc potěšil a ve čtvrtfinále jsem si to zkusil tělo na tělo. Dopadlo to dobře a postup do semifinále je super," komentoval svůj výkon.

Do finále se nakonec kromě favorizovaného Nora Paala Troeana Auneho probojoval ještě Polák Pawel Klisz a také italští bratři Emanuele Becchis a Francesco Becchis. Posledně jmenovaný z boje o vítězství vypadl po pádu při výjezdu na most, jeho bratr Emanuele dokázal porazit Poláka Klisze, ale na vytáhlého Nora nestačil. "Byla tady silná konkurence, takže jsem za druhé místo rád. Byli jsme s bráchou spokojeni po postupu do finále, škoda, že Francesco měl na trati pád. Toto se ale na podobných závodech stává, je to velká show. Byl jsem tady už počtvrté a pokaždé se mi líbí atmosféra okolo tratě. "

Sedmý muž aktuálního pořadí Světového poháru Paal Troean Aune vstupoval do vyřazovacích bojů sice s druhým nejlepším časem, od čtvrtfinále už však před sebe nikoho nepustil. Sedmý ročník ČEZ City Cross Sprintu ovládl naprosto zaslouženě. "Moc jsem si to užil. Na podobných akcích vás publikum žene kupředu a tady byli diváci výborní. Líbila se mi i trať a prostředí. Finále bylo fantastické, prakticky bez chyby a jsem rád, že se mi podařilo vyhrát. Nevím ještě, co bude příští rok, ale určitě bych se tady rád opět podíval," usmíval se po závodě spokojený Nor.

V Dolních Vítkovicích nechyběl ani doprovodný program, který odstartoval už dopoledne fotbalovým turnajem na sněhu. Sázková kancelář Fortuna, která byla hlavním partnerem Zimních fotbalových her, nabídla dvanácti týmům možnost bojovat o zájezd na utkání anglické Premier League do Manchesteru. Z vítězství se radoval tým FC Techtlemechtle z Prahy.

Očekávaným vrcholem doprovodného programu byla letecká show Martina Šonky, mistra světa Red Bull Air Race. Ten nad areál přiletěl necelou hodinu před startem kvalifikace závodu ČEZ City Cross Sprint. Ve více než desetiminutové show předvedl divákům ukázku freestylové sestavy, kterou navíc přímo ze své kabiny komentoval rádiem. "Zdravím z kabiny svého letounu a doufám, že se vám bude moje ukázka líbit," zaznělo naprosto zřetelně z reproduktorů přímo v areálu. Martin Šonka připomněl, že kvůli obrovskému přetížení při některých figurách nezvládne hovořit bez přestávky, nicméně popisoval jednotlivé figury a návštěvníci areálu tak měli jedinečnou možnost vychutnat si jeho sestavu.

Diváky opět pobavila biatlonová exhibice hvězd. Té se účastnily dva týmy po třech závodnících. Fotbalisté Petr Švancara s Luďkem Zelenkou měli v týmu Davida Svobodu. Úplnou náhodou proti nim nastoupili zástupci zimních sportů, konkrétně bývalí skokani na lyžích Jan Mazoch, Jaroslav Sakala a lyžařská legenda Lukáš Bauer. Právě s ním se na druhém úseku potkal olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda. "Bylo to super a já jsem moc rád, že na mě Lukáš na rovince počkal. Zatímco on párkrát píchnul do sněhu a elegantně klouzal po sněhu, já jsem se snažil hlavně nespadnout.Příští rok chci jet určitě zase," usmíval se v cíli David Svoboda.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.