Zlomené hůlky a pády. ČEZ City Cross Sprint 2018 ovládl Francouz Renaud Jay, stříbro vybojoval Dušan Kožíšek

Šestý ročník ČEZ City Cross Sprintu v Dolní oblasti Vítkovice opět nabídl nádherné těsné a napínavé souboje doslova tělo na tělo. Zlomené hůlky i pády provázely vyřazovací jízdy hlavního závodu mužů. Ve finále se představili dva Češi a dva Francouzi. Z triumfu se nakonec radoval Renaud Jay ze země galského kohouta. Francouzský dvojblok přerušil stříbrný Dušan Kožíšek, který tak ani letos na čtvrtý triumf z této trati nedosáhl. Druhý český finalista Jan Bartoň po nešťastném pádu skončil čtvrtý.

City Cross Sprint 2018

„Cítím rozhodně satisfakci za celou dobu příprav, počasí se nakonec přiklonilo na naši stranu. Před třemi dny to totiž vypadlo opravdu zle. Letos to bylo technicky nejnáročnější na přípravu sněhu, byli jsme nervózní kvůli vysokým teplotám. A sníh jsme vyrobili až v posledních dvou dnech. O to víc nás překvapila velká účast českých i zahraničních účastníků, ale i diváků, kterých mohlo být na tři tisíce. Jsem rád, že teď trať vydrží po celou dobu následujícího týdne veřejného běžkování. Dětí a mládeže jsme tu měli letos nejvíc v historii a opět se tak ukázalo, že je o běžkování i o sport obecně mezi mladou generací velký zájem. Byť se jedná o závod v centru Ostravy, nabízíme tím veřejnosti vyzkoušet si běh na lyžích zdarma,“ zhodnotil Martin Kráčalík.

Zraky všech diváků se dnes upínaly jednoznačně k největší hvězdě letošního ČEZ City Cross Sprintu, Lukáši Bauerovi. Ten však sebekriticky už před závodem tipoval, že jako nesprinter si moc velké naděje na úspěch nedával. Nakonec český olympijský medailista neprošel přes kvalifikační síto. „Mně se moje zdejší premiéra moc líbila, i když byla pomalá. Vzhledem k tomu, že se jel jen jeden okruh, věděl jsem, že nemám šanci.  Letos jezdím hlavně maratony a skoro nebruslím,“ okomentoval závodní část Lukáš Bauer. Přesto si odváží z Ostravy jen pozitivní dojmy. „Jsem moc rád, že jsem tu byl, atmosféra byla skvělá. Kdybych sem přijel s tím, že chci útočit na medaile, tak bych nadšený nebyl, ale tohle byla jiná situace. A navíc se mi potvrdilo, že zahraniční závodníci si nevymýšleli a že je to tady v Ostravě prostě fantastické,“ dodal s úsměvem na tváři Lukáš Bauer.

Při absenci loňského vítěze Phillipa Bellinghama z Austrálie se tak pozornost upírala hlavně na další české barvy. Svou šanci na čtvrtý titul z ČEZ City Cross Sprintu zde měl Dušan Kožíšek, nejrychleji z domácích kvalifikací prolétl Jan Bartoň a senzačně do semifinále proklouzl i Daniel Máka.

V prvním semifinále si Jan Bartoň od startu držel postupovou druhou příčku, přestože o ni v posledních metrech musel více než zabojovat. První byl Francouz Clement Arnault, nejrychlejší muž kvalifikace, který závodem do té doby procházel zcela suverénně. V druhém semifinále si smůlu jen pár metrů po startu vybral Daniel Máka, který zlomil hůl a ztrátu již nedokázal dohnat. Dušan Kožíšek oproti tomu mířil do finále z první příčky, byť na postup reagoval zdrženlivě. Ve finále jsou velcí borci, uvidíme, jak to dopadne,“ dodal.

Ve finále nakonec byly vidět pouze dvě oranžové a dvě modré kombinézy, duo Francouzů proti dvojici Čechů. Do čela se opět dostal ihned po startu Clement Arnault, Jan Bartoň se držel na druhém místě, Dušan Kožíšek byl třetí a jako poslední Renaud Jay. A zde více než kdy jindy platilo pravidlo ´Kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe´. Jan Bartoň upadl, následně se potácel k zemi i vedoucí závodník Arnault. Do popředí se náhle dostal ze zadních řad právě Renaud Jay, který této situace využil a odrazil i těsný útok Dušana Kožíška. „Je skvělé vyhrát v takovém prostředí, vůbec na něco takového nejsem zvyklý. Moc jsem si tento městský sprint užil, takových lidí a ta úžasná kulisa. Byl to velmi kontaktní závod, hodně blokování, najíždění, celkem tvrdé souboje. O to víc mne těší, že právě já jsem vítěz,“ reagoval po triumfu Renaud Jay. Dušan Kožíšek byl nakonec se svým druhým místem také spokojený. „Já jsem vlastně ani nečekal, že dneska budu ve finále. Za posledních 14 dní jsem byl dvakrát na lyžích, takže forma byla doslova vyležená. Jsem s druhým místem velice spokojený. K vítězství chyběl kousíček, ale mohlo to dopadnout hůř. Mohl jsem se přimotat do nějaké kolize a skončit špatně, tentokrát stálo štěstí při mně,“ ocenil stříbrnou příčku Dušan Kožíšek. Alespoň bronzové umístění na podiu ještě zachránil Clement Arnault, čtvrtá příčka zbyla na Jana Bartoně.

City Cross Sprint 2018

Mezi ženami vyhrála s velkým náskokem Tereza Beranová před Zuzanou Holíkovou a Sandrou Schützovou. Loňská vítězka Tereza Tvarůžková ve finále upadla a skončila čtvrtá.

V Dolní oblasti Vítkovice nechyběl ani doprovodný program, kterému vévodila biatlonová exhibice hvězd. Té se účastnili lyžaři Martin Koukal, Lukáš Bauer, paraglidista Stanislav Mayer a moderní pětibojař Jan Kuf. Účastníci se především bavili, proto nakonec ani v těsném finiši nezvolili jednoznačného vítěze, ale o prvenství se gentlemansky podělili. „Nevím ale, jestli příští rok přijedu, protože při exhibici jsem dostal vybitou zbraň, takže to nešlo a čtyřikrát jsem minul. Chyba byla jednoznačně na straně zbraně, ne mých rukou,“ komentoval vtipně své minely Lukáš Bauer. Tyto humorné situace tak trochu zaplašily i mírně chmurný začátek odpoledne, kdy zapracovaly zmiňované rozmary počasí a nepustily do vzduchu Martina Šonku, který byl připraven ke vzletu v Moravské Třebové. Alespoň telefonicky pak pozdravil diváky v areálu čekající na jeho vzdušnou exhibici a nastínil své nejbližší plány pro letošní sezonu, což je další závod série Red Bull Air Race.

City Cross Sprint 2018

O zábavu se starali i bubeníci a slacklinisté, dlouhé fronty se tvořily ve vestibulu Auly Gong při autogramiádách Lukáše Bauera, Martina Koukala, Jana Kufa, členů týmu baseballistů Arrows Ostrava a hráčů amerického fotbalu Steelers Ostrava. V závěru akce z rukou zástupců Skupiny ČEZ předán šek v hodnotě 40 200 Kč, který putuje Slezské diakonii. Tuto částku vyjezdili návštěvníci na běžkařském trenažéru přímo v areálu.

Díky tomu, že se ČEZ City Cross Sprint letos stal součástí Olympijského festivalu Ostrava 2018, po celý následující týden až do neděle 18. února (vždy od 7:30 do 21:00 hodin) se v areálu DOV uskuteční Týden sportování se Skupinou ČEZ. Veřejnost si zde bude moci vyzkoušet na vlastní kůži závodní trať, každý den se budou vyhlašovat i vítězové závodu na distanční stovku, což bude speciálně upravená část cílové rovinky. To vše ve spolupráci s Olympijským festival Ostrava, který v těchto dnech probíhá u příležitosti zimní olympiády v Koreji.

TZ a foto: Seven Days Agency

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting