ČEZ City Cross Sprint 2017 poznamenaly pády favoritů. Zvítězil Australan Phillip Bellingham, české barvy uhájil třetí Ondřej Dudek

Pátý ročník závodu ČEZ City Cross Sprint v Dolní oblasti Vítkovice nabídl divákům obrovská dramata. V hlavním závodu mužů nebyla nouze o kolize a pády, které se nevyhnuly loňskému obhájci prvenství Torjusi Borsheimovi z Norska, ale ani Dušanu Kožíškovi. V hlavním závodě špičkou lyže zvítězil Australan Phillip Bellingham před Lassem Paakkonenem z Finska. České barvy překvapivě uhájil Ondřej Dudek na třetím místě lehce přes 3 000 skandujících diváků.   

„Sv. Petr si s námi pravidelně hraje.  Jeden rok připravujeme sníh v plus patnácti stupních, tentokrát v mínus osmnácti. Ale myslím, že letos jsme opravdu připravili nejkvalitnější trať ze všech ročníků. Od čtvrtfinálových jízd jsme navíc poprvé vysílali živě, takže věřím, že jsme prestiž tohoto závodu zase o něco navýšili. Závodníci i diváci velmi kvitovali letošní úpravu trasy, kdy jsme vyvýšili startovní rampu a prodloužili cílovou rovinku, která tak nabídla úžasné souboje až do posledních metrů. V tomto duchu bychom rádi pokračovali. Přesto už nyní ale vymýšlíme, kam a jak akci ještě posunout příští rok. Určitě jsme ještě nevyčerpali všechny možnosti,“ uzavřel pátý ČEZ City Cross Sprint s výhledem na rok 2018 Martin Kráčalík, ředitel pořadatelské agentury Seven Days Agency.

City Cross Sprint

„Nejdůležitější je dobře a rychle odstartovat a dostat se hned do čela. Věřím, že se mi to povede, letos chci zase vyhrát,“ řekl den před závodem Dušan Kožíšek. „Do každého závodu nastupuji s tím, že chci zvítězit. Stejné to bude i tady v Ostravě. Tím spíš, že loni jsem tu vyhrál,“ kontroval s úsměvem norský reprezentant a loňský vítěz Torjus Borsheim. Tato slovní přestřelka se v plné síle přenesla i na závodní trať. Ovšem se smutným koncem pro oba účastníky. Ještě ze čtvrtfinále Nor suverénně postoupil, stejně jako Kožíšek ze svého rozjezdu. Semifinále však všechny nadějné vyhlídky postupně rozmetaly.

V tom prvním měl Torjus Borsheim nejlepší start, po celou dobu závodu se držel v čele a hlídal si jistý postup do finále. V poslední zatáčce po závěrečném sjezdu z mostu však spadl a do finále tak proklouzl Fin Paakonnen a Ondřej Dudek. V druhém semifinále stejně tak skvěle odstartoval i Dušan Kožíšek a držel se na prvním místě před dotírajícím Norem Ragnarem Bragvinem Andresenem. Ten ho však ve druhém kole předjel a v těsném souboji přímo na vrcholu můstku se oba jezdci do sebe zamotali a poroučeli se k zemi. „Letos jsem to trochu podcenil. Nechal jsem se předjet, pak jsem Nora blokoval, ale bohužel došlo ke kolizi. On mě tam trochu zmáčkl lyží, já si přišlápl hůlku a bylo to.  Je to velká škoda pro oba, jeli jsme si společně pro postup. Ale i tohle ke sportu patří. Ne vždy se to podaří,“ neskrýval zklamání z brzkého vyřazení Dušan Kožíšek.

City Cross Sprint

Čtyřčlenné finále tak mělo překvapivé účastníky – dvojici Finů, Australana a Čecha. Finská dvojice Lasse Paakkonen a Kalle Lassila se dostala hned po startu do čela a takřka vedle sebe projela první kolo. Do druhého okruhu však nastoupil nejrychleji Australan Bellingham, dopředu se za vydatné podpory diváků hnal zezadu i Ondřej Dudek. O vítězi rozhodl velmi těsný finiš, který rozřešila až cílová fotografie. Ta přiznala první velké vítězství australskému reprezentantovi, druhé místo zbylo na Fina Paakkonena. „Jsem strašně šťastný, tohle vítězství je opravdu nečekané. Na tomto závodě v Ostravě jsem podruhé, loni jsem se takhle daleko vůbec nedostal. Je to moje zatím asi největší vítězství ve velkém závodě,“ řekl v cíli Phillip Bellingham.  Stejně tak překvapený ze stupňů vítězů byl i Ondřej Dudek, který uhájil bednu domácím barvám. „Jsem strašně překvapený, tolik velkých jmen tu startovalo a já jsem třetí. Je to pro mne ohromný úspěch a ještě větší zkušenost. A věřím, že něco podobného zase zopakuji. Jelo se mi tu parádně,“ pochvaloval si Ondřej Dudek. Ve finále žen startovala jen trojice závodnic. Zvítězila Tereza Tvarůžková, druhé místo obsadila Lucie Hamanová a na třetí stupínek se dostala Natalie Cihlářová.

City Cross Sprint

Napilno bylo na závodní trati už o několik hodin dříve, kdy se po ní projížděla netradiční biatlonová štafeta složená z dalších známých sportovců z nelyžařského prostředí. Svůj um předváděl ve svých pestrobarevných kraťasech Vavřinec Hradilek, dále Jan Kuf nebo Radek Slončík. O největší zábavu se ale postaralo duo Tomáš VernerDavid Moravec.

Zatímco bývalý krasobruslař si užíval pro něj tak nezvyklý kontaktní sport, David Moravec po jeho boku běžel do cíle tak vehementně, jakoby ani na nohách neměl lyže. Nohy totiž zvedal do výšky několika desítek centimetrů a připomínal chvílemi potápěče s dlouhými ploutvemi. Oba si závod náramně užili, přestože jejich štafeta nevyhrála. „Musím říct, že lyžařům i biatlonistům závidím, že při jejich sportu mají fanoušky přímo u trati, kteří je hecují. Při krasobruslení by mě to rozptylovalo, tam by hrozilo, že se nechám vyhecovat až moc a třeba přetočím nějaký skok. Ale tady to bylo naopak ku prospěchu. Kdybych mohl, asi bych se na biatlon klidně dal. I když teda jsem byl trochu vedle z toho, když mi dali lyže na klasiku. Já prostě nedokázal jet rovně,“ svěřil se s úsměvem bývalý krasobruslařský reprezentant. To hrdina z Nagana byl skromnější. „Mě sice běžky baví, ale jen rekreačně. Nejlepší je, když někam dojedu a pak si dám za odměnu třeba gulášovku. To mi stačí. Dneska jsem z toho strašně vyčerpaný,“ smál se David Moravec, který se spolu s Tomášem Vernerem a fotbalisty z FC Baník Ostrava více než půl hodiny podepisoval přítomným fanouškům.

TZ a foto: Seven Days Agency, s.r.o.

City Cross Sprint

Kromě zábavy na sněhu se o krásnou podívanou postaral i Martin Šonka, jenž nad hlavami diváků a jen pár desítek metrů nad vysokými pecemi předváděl svou leteckou freestylovou show, na kterou dokonce dobíhali diváci i z přeplněných tramvají. Nechyběli zde ani umělci na slacklině Gibbon Slacklines nebo bubeníci Wild Sticks. Při dekorování vítězů nezapomněli organizátoři ani na předání šeku Nadace ČEZ. Díky zapojení diváků do jízdy na speciálně upraveném kole se vybralo přes 100 000 korun, které budou rozděleny Charitě Frenštát pod Radhoštěm a spolku Podané ruce.

Pátý ročník ČEZ City Cross Sprintu uzavřel krásný ohňostroj a nyní už trať bude po celý další týden až do neděle 29. ledna patřit veřejnosti. Zájemci si přímo v areálu mohou půjčit běžecké náčiní a projet se po trati, kde se jen před pár desítkami minut odehrávaly úžasné lyžařské bitvy.

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting