Český tým skončil na lakrosovém MS čtrnáctý

V posledním našem zápase mistrovství, ve kterém se hrálo o třinácté místo, náš tým bohužel podlehl Finsku, a obsadil tak čtrnácté místo z 38 účastnických zemí. Finové většinu zápasu vedli, na začátku poslední periody dokonce o sedm branek, a pokus o zvrat zápasu v poslední periodě se našemu týmu nepodařil, i když výrazné vedení Finů se nám zmenšit povedlo.

Skvělou práci na rozhozech odvedl Jonathan Munk, získal jich celé tři čtvrtiny tam, kde se už více než šedesát procent považuje za úspěch. Také středopolař Eric Uhl předvedl výborný výkon, při přechodech do útoku odsprintoval neuvěřitelnou vzdálenost.

Česká Republika - Finsko 7:11 (1:3, 0:2, 2:4, 4:2)

Včera se také dohrávaly další zápasy o umístění. Ve dvojici hrající o 11. místo bylo úspěšnější Švédsko, kterému se podařilo zdolat Nový Zéland pomrem 8:6. Německo porazilo Irsko stejným výsledkem, a skončilo tak na devátém místě. Na sedmém místě se umístil Izrael vítězstvím nad Japonskem 15:10.

Dnešní zápas o páté misto přinesl velký boj mezi Anglií a Skotskem. Až do poloviny zápasu se Skotové drželi za Anglií v těsném závěsu, ve třetí čtvrtině však červenobílí odskočili na rozdíl pěti branek. Ten se na začátku ještě o jednu branku zvětšil, a tak Skotský nápor v závěru poslední periody, ze kterého modří vytěžili ctyři branky, na výsledku zápasu 13:15 už nic nezměnil.

Boj o bronz přinesl historický úspěch Irokézskému týmu. Získal první medaili v historii lakrosového mistrovství světa. Jak na Irokézech, tak na Australanech byla vidět únava, ale na Australané na tom byli se silami přece jen o trochu hůře. V první polovině se jim ještě dařilo se soupeřem držet krok, druhou polovinu Irokézové vyhráli 10:2. Zápas nakonec skončil jejich výhrou 16:5.

lax

Kanada se stala potřetí lakrosovým mistrem světa.

Kanada dokázala porazit ve finále lakrosového mistrovství světa USA 8:5 a stala se tak potřetí v historii světovým šampiónem. Kanadský tým podal ve finále skvělý taktický výkon s cílem co nejvíce zpomalit americkou hru. To, spolu s dobrou prací při získávání míčů na zemi, udrželo Američany na pouhých pěti vstřelených brankách. Tento fakt nemá v historii lakrosu obdoby.

Vítěze navíc podržel brankař Dillon Ward, který byl také vyhlášen nejlepším hráčem mistrovství na tomto postu.

Kanada získala titul potřetí v historii. Poprvé to bylo v roce 1978 v Manchesteru, kde po vysoké porážce v základní skupině zvítězila ve finále v prodloužení 17:16, když vítezný gól vstřelil současný prezident FIL Stan Cockerton.

Druhý titul Kanada vybojovala v deštivém finále v roce 2006. Tam USA doplatily na to, že si nepřivezly specialistu na rozhozy a Geoff Snider na straně Kanady odvedl výbornou práci.

USA - Kanada 5:8 (0:2, 1:1, 4:1, 1:3)

text a foto: Petr Tahal