Českému bowlingu se daří. Medaile z Mistrovství Evropy juniorů a postupy českých bowlerů na Evropské tour

Český bowling slaví další medaili! Mladé hráčky Eliška Krummerová a Andrea Mazalová vybojovaly bronz v soutěži dvojic na Mistrovství Evropy juniorů ve francouzském Wittelsheimu. Na turnaji Evropské bowlingové tour v Helsingborgu ve Švédsku vybojoval svoje nejlepší umístění Jan Macek.

Hned první soutěž juniorského Mistrovství Evropy byla pro české hráčky úspěšná. Kvalifikaci dvojic Češky rozehrály výborně, ale pak musely lehce dotahovat. Poslední kvalifikační hra ale vyšla parádně a děvčata se probojovala do semifinále. Tam sehrály těžkou bitvu a prohrály s pozdějšími vítězkami turnaje, finskými hráčkami Peppi Konsteriovou a Milou Nevalainenovou. I tak je bronzová medaile dalším skvělým úspěchem pro český bowling. Naše nejúspěšnější juniorka Eliška Krummerová, pro kterou je to již třetí evropská medaile, k průběhu soutěže řekla: „Věřily jsme, že na medaili výkonnostně máme, v zápasech je to vždy ale velmi těžké. Bojovaly jsme až do konce, a to se vyplatilo, semifinále sice nevyšlo podle našich představ, ale daly jsme do toho všechno a je z toho cenný kov. Mistrovství ještě nekončí, my i kluci budeme bojovat dál.“

Na turnaj Evropské bowlingové tour Storm Lucky Larsen Masters 2022 do švédského Helsingborgu jela změřit síly se silnou evropskou konkurencí čtveřice českých reprezentantů - Jan Macek, Marek Talpa, Lukáš Jelínek a Jaroslav Lorenc. Turnaje se účastnilo více než 200 hráčů a mezi nimi i celá řada bowlerů profesionální PBA, jako jsou například Jesper Svensson nebo Dominic Barrett.

Z Čechů postoupil mezi šestnáctku nejlepších Jan Macek, který v play off hraném na dvě vítězné hry podlehl po boji pozdějšímu vítězi Mathiasovi Ankerdalovi z Dánska. Lukáš Jelínek se umístil na velmi dobrém 18. místě a Marek Talpa na 23. místě. Jan Macek zhodnotil své vystoupení na turnaji: „Na turnajích Evropské tour si většinou dávám za cíl postoupit z kvalifikace. To se mi povedlo hned prvním startem a v nedělním finálovém dni jsem došel až do top 16, kde mě vyřadil pozdější vítěz. Je to moje nejlepší umístění na EBT. Měl jsem trochu výhodu, že se turnaj hrál na domácím centru našeho švédského týmu IS Göta, za který již několik sezón hraji. Příští víkend se tam vracím na první ligové kolo nové sezóny. Vysněný týmový cíl je závěrečné play off pro čtyři nejlepší tymy ligy, které jsme si zahráli naposledy 2019.“