Česká vlajka bude vlát na olympijské jachtařské regatě!

Last Chance Regatta ve francouzském Hyeres

Kateřina Švíková vítězstvím v posledních dvou rozjížďkách potvrdila své celkové první místo, a to znamená, že v závodě ať dopadnou zítřejší finálové jízdy jakkoli, nebude hůř něž třetí. Vybojovala tak pro Česko místo na olympiádě.

240424_SOF2024_SAILINGENERGY_2375_5324.jpg

Nominaci na OH by vyjely všechny tři naše závodnice. To je opravdu unikátní.

Která z Češek do Marseille, kde se olympijská regata bude konat, nakonec pojede, rozhodnou zítřejší finálové jízdy pro prvních deset. Ta, která skončí v závodě nejvýše, pojede.

240424_SOF2024_SAILINGENERGY_2376_5333.jpg

Vyhrát totiž může kterákoli z nich. Ale Kateřina Švíková má největší šanci, protože postupuje rovnou do finále. Její sestra Barbora a Kristýna Piňosová se musí do finále probojovat, pokud ji chtějí porazit a jet na olympiádu.

Jak bude finále probíhat?

Čtvrtá až desátá žena v celkovém pořadí kvalifikace, tedy i Barbora Švíková z 5. místa a Kristýna Piňosová ze 7. místa pojedou čtvrtfinále. Vítězka a druhá v pořadí ze čtvrtfinále postoupí do semifinále, které s nimi pojedou druhá a třetí žena z celkového pořadí kvalifikace. Vítězka a druhá v pořadí ze semifinále a vítězka z celkového pořadí kvalifikace postoupí do finále. O celkové pořadí na prvních třech místech rozhodne finálová jízda.

„Dnes se závodilo v silném větru a na zítřek je předpověď ještě na silnější,“ říká trenér Milan Hájek.

A podle jeho slov je na kvalifikaci i posádka našeho 49eruFX Zosia Burska a Sára Tkadlecová. Dnes jely opět výborně, v poslední rozjížďce byly třetí a jsou průběžně sedmé. V pořadí zemí jsou šesté, ale dvě místa jsou pouze pro tzv. Developing Nations, kam Česko patří a Singapur, který je před naší posádkou, ne. Zítra mají na programu ještě kvalifikační část, finále je čeká v pátek.

Finále čeká zítra také Vojtu Košku ve třídě Formula Kite. V základní části skončil sedmý a postupuje do semifinále. Z něj do finále postupují dva nejlepší. Aby Vojta do finále postoupil, musí zítra vyhrát dvě rozjížďky v semifinále. Ke kvalifikaci na olympiádu mu stačí vyhrát jednu!

Pro ostatní závodníky ve třídě Formula Kite dnes závod skončil. Jindřich Houštěk vybojoval 33. místo. Mezi ženami je na 16. místě Monika Žižlavská a na 19. místě Dominika Braunová.

Závod skončil i pro naše windsurfaře. Nejlepší z nich byl David Drda na 20. místě. Karel Lavický skončil na 30. místě, Jakub Zíma na 45. místě.

Naopak třídy ILCA 6 i 7, mají odjeto pouze 6 rozjížděk a čeká je ještě další den závodění v kvalifikační části. Klára Himmelová je na 11. místě, Alessia Palanti na 14. místě a Linda Dokoupilová na 17. místě. Ve třídě ILCA 7 je Ondřej Teplý na 31. místě.

Eva Skořepová - PR manažerka Českého svazu jachtingu

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.