Česká triatlonová reprezentace se ve světě neztratí

Poslední zářijovou neděli zamířila světová triatlonová špička do Jižní Ameriky. Premiérově hostil světový pohár Ekvádor. Jediný český reprezentant na startu, Přemysl Švarc, skončil na 21. místě. Ve stejném termínu bojovala česká triatlonová reprezentantka Jana Machačová v asijském poháru v japonském Murakami.

SP v Ekvádoru a vydařený závod Přemysla Švarce

Zatímco finálový závod seriálu Mistrovství světa v mexickém Cozumelu ukončil souboje o světový titul, světový pohár čekají ještě tři zastávky. Poslední zářijovou neděli zamířila triatlonová špička do Jižní Ameriky. Premiérově hostil světový pohár Ekvádor. Jediný český reprezentant na startu, Přemysl Švarc, skončil na 21. místě.

Přemysl ŠvarcZávodilo se na sprint distancích. Závodníky čekalo 750 metrů plavání v Tichém oceánu, 20km na kole podél pobřeží a závěrečných 5km běhu. Úvodní disciplína se Přemyslovi vydařila a na vítěze ztratil pouhých 17 vteřin. Díky spolupráci s čerstvým Mistrem světa do 23 let Jorikem Van Egdomem a Argentincem Gonzalo Raulem zaznamenal Přemek druhý nejrychlejší cyklistický čas a povedlo se mu tak ztrátu na čelo závodu smazat. Start běhu nebyl nic moc, ale od druhého kilometru jsem soupeře sbíhal. Poslední kilometr jsem absolvoval znovu po boku s Jorikem Van Egdomem. Finišovalo nás pět závodníků a porazil mě právě jen Egdom. Je to pro mě letos první celkem podařený závod ve světovém poháru,” hodnotil svůj závod Přemysl Švarc. Zvítězil Španěl David Castro Fajardo. Mezi ženami byla nejrychlejší Američanka Kirsten Kasper.

Další zastávkou světového poháru bude korejský Tongyeong. Na startovní listině jsou hned čtyři česká jména: Jan Čelůstka, Vendula Frintová, Jana Machačová a Přemysl Švarc.  “Letošní sezóna za moc nestála, start v Koreji stále zvažuji. Rozhodnu se až podle toho jak se budu cítit a jaká bude konkurence,” dodal Švarc.

1. Čtvrté místo Jany Machačové na asijském poháru v Murakami

Česká triatlonová reprezentantka Jana Machačová o víkendu získala 4. místo na asijském poháru v japonském Murakami. Jana je studentkou japonštiny v anglickém Leeds, kde se připravuje po boku triatlonových hvězd, bratrů Brownleeových. V rámci studia ji momentálně čeká roční studijní pobyt v Japonsku.

“Jsem v Japonsku teprve dva týdny a je hrozně náročné mluvit pořád japonsky. Teprve si zvykám na všechno nové, ale všichni jsou tady na mě hrozně hodní,” popisuje Jana Machačová své zážitky z pobytu v Japonsku a pokračuje: “Na závod jsem jela společně se závodníky z mého nového týmu AS Kyoto. Před závodem jsem se cítila hrozně unaveně a vůbec jsem nevěděla, co od sebe můžu čekat.” Závodilo se na olympijských distancích. Plavaly se dva 750 metrů dlouhé okruhy v moři. Cyklistická, zvlněná trať vedla okolo pobřeží a závěrečných 10 kilometrů navedlo závodníky do centra města. Jana vyplavala ve druhé skupince se zhruba minutovou ztrátou na vedoucí závodnici. V průběhu cyklistiky se jí podařilo dotáhnout se na vedoucí skupinku a do druhého depa šla mezi prvními. “Druhé a třetí místo jsem měla na dohled, ale nakonec jsem doběhla čtvrtá. Vzhledem k okolnostem jsem velice spokojená,” okomentovala svůj výkon Jana Machačová. Zvítězila Japonka Yuko Takahashi, letošní akademická Mistryně světa. Mezi muži byl nejrychlejší Jumpei Furuya. Janu Machačovou čeká v letošním roce již poslední závod, na konci října bude startovat na světovém poháru v Koreji.