Česká námořní rallye – Mistrovství ČR One-Desing 2023 – zahájena

27. ročník České námořní rallye, která je mistrovstvím ČR v námořním jachtingu one-design, začal v neděli 8. října v marině Kaštela poblíž známých chorvatských měst Trogir a Split.

Česká námořní rallye je nejstarší tradiční regatou pořádanou pro české jachtaře. Šestidenní etapový závod námořních plachetnic, pořádaný firmou TPS CENTRUM každoročně od roku 1997, se koná vždy na závěr jachtařské sezóny v chorvatských pobřežních vodách za účasti nejlepších českých jachtařů všech lodních tříd včetně těch olympijských.

Letošní novinkou jsou lodě Salona 46, ve které se jede mistrovství republiky a které nahradily Firsty 35. Zatím jich bylo vyrobenou pouze devět, a tak se týmy do této kategorie musely kvalifikovat. Závod je tradičně velmi dobře obsazen, nechybí loňský vítěz tým HYVECO, předloňský vítěz tým RODOP ani MORGAN SAILING TEAM, který vyhrál před třemi lety.

Druhou kategorií je First 45 a pro velký zájem byla přidána ještě třetí kategorie Hanse 418. Celkem se regaty účastní přes 200 jachtařů z Česka a Slovenska s řadou mistrů republiky, Evropy i olympioniků. Více než čtvrtstoletí starý postříbřený putovní pohár a věcné ceny budou vítězným posádkám předány v pátek 13. 10. v marině Kaštela. Na šest závodních dnů je naplánováno 12 rozjížděk rovnoměrně rozložených mezi okruhové a navigační. Předpověď ale slibuje na celý týden pěkné letní počasí a málo větru.

Včera byl první závodní den a po dlouhém čekání se v odpoledních a večerních hodinách podařilo odjet první dvě okruhové rozjížďky.

Salona 46

V úvodním karuselu v mistrovské kategorii Salona 46 nejlépe zajeli favorité. O vítězství bojovala dvojice týmů SEA U SAILING Johana Hirnšala a RODOP Martina Kulíka. Nakonec to byl SEA U SAILING, kdo zajel ve druhém kole lépe a zvítězil. Druhé místo vybojoval RODOP a třetí protnul cílovou čáru další favorizovaný tým HYVECO Tomáše Hlavsy.

Druhá rozjížďka startovala již v podvečer a během druhého kola slunce zapadlo za obzor. Na startu byl přes čáru RODOP, takže se musel vracet, a nevedlo se ani vítězi prvního karuselu týmu SEA U SAILING. Svoji sílu naopak ukázal třetí z první rozjížďky tým HYVECO a v nastupující tmě zvítězil. Druhé místo vybojoval FOFR tým Martina Drábka a třetí se vynořil z houstnoucí tmy tým MORGAN Karla Taschnera. V čele republikového šampionátu je tak po prvním dnu brněnský tým HYVECO.

First 45

První rozjížďka se nejvíce povedla POSEIDON TEAMU pod vedením Vladimíra Lambla. Druhé místo vybojoval HOHE TEAM Jana Chlupa a bronz tým AUTOLAKY HRUBÝ Tomáše Krejzy.

Ve druhém karuselu projel cílem první PAVOUK tým Jana Štrunce, za ním tým AUTOLAKY HRUBÝ a třetí skončil slovenský tým KOLOTOČÁŘI Michala Kelemena. Ve vedení je po prvním dnu tým AUTOLAKY HRUBÝ.

Hanse 418

V této kategorii po prvním dnu vede tým S-A-S STAVBY kapitána Iva Svobody.

Ráno proběhlo oficiální slavnostní zahájení. A jaký je další program? Naplánována je navigační rozjížďka – start u Rat Čiova, točný bod u izolovaného nebezpečí u Drveniku a cíl před Trogirem, kde budou závodníci večer kotvit. Zatím ale panuje v Kaštelském zálivu bezvětří.

Sledování lodí zajišťuje znovu společnost VERSINO pomocí systému SAP SAILING. Poprvé na české regatě budou využity také WINDBOTY. Jedná se o zařízení, které bude použité také na olympiádě v Paříži.