Češi na mistrovství světa v bowlingu získali bronz

Na mistrovství světa v bowlingu (IBF Super World Championships Dubai 2021), které se konalo současně s odloženou světovou výstavou EXPO 2020 v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, naše národní reprezentace získala historicky první medaili na světovém šampionátu.

Naši reprezentanti ve složení Lukáš Jelínek, Jaroslav Lorenc, Jan Macek (a Ondřej Mlynář v kvalifikaci) vybojovali pro Českou republiku bronz v soutěži trojic, když nakonec v semifinále nestačili na vysoce favorizovaný tým USA.

Češi se po postupu z kvalifikace ze senzačního druhého místa a prvního místa v následné skupině TOP16 ocitli ve čtvrtfinále, kde absolutně nedali šanci Kolumbijcům a dostali tak úžasnou příležitost zahrát si o medaile pod širým nebem. Organizátoři mistrovství připravili dvě zcela nové dráhy pouze pro účely bojů o medaile přímo v areálu výstavy Expo 2020. Soupeřem České republiky v semifinále byl tým USA, kolébka bowlingu. Trojice složená z profesionálů Krise Prathera, Jakoba Butturfa a AJ Johnsona měla na své straně mnohem větší zkušenosti s velkými zápasy a těžkými podmínkami, které na otevřené dráze panovaly. V Dubaji bylo i kolem osmé hodiny večerní tamního času jen lehce pod 30 stupňů. Dráha se tak s olejem na ní namazaným chovala netradičně a činila naší trojici problémy. Zápas byl ale až do šestého framu z deseti celkem vyrovnaný, poté však český tým na dohozu zachyboval a pak se již nedokázal vrátit do hry.

Zápas, který se hrál tzv. Baker systémem, tedy, že se hráči ve hře střídali po jednom framu, nakonec Američané vyhráli poměrem 200:178 a ve finále se utkali s Jižní Koreou, kterou porazili a stali se tak dle očekávání světovými šampióny. Česká republika bere společně se Švédskem bronzové medaile. Dubaj se tak stala místem, kde se napsala další část české bowlingové historie. Po medailích z juniorských evropských šampionátů se ČR prosadila i na dospělé světové úrovni.

„Bronzové medaile mají pro nás cenu zlata, kluci zahráli výborně. Samozřejmě se na semifinálovém výkonu podepsalo to prostředí, poprvé hráli pod širým nebem, navíc proti favoritům celé soutěže, ale rozhodně nedali soupeřům nic zadarmo a rvali se o každou kuželku. Pro všechny je to obrovská zkušenost a také nám přidává potřebné sebevědomí před lednovým mistrovstvím Evropy!“  dodává hrdě trenér české mužské reprezentace Adam Vondráček.

Karel Vopička, dlouholetý prezident České bowlingové asociace, výsledek s potěšením komentoval: „Ukázali jsme, kam se za posledních deset let český bowling posunul. Po především juniorských úspěších na evropských šampionátech v minulých letech jsme se konečně prosadili i na světové scéně a to rovnou v týmové soutěži. Dík patří nejen klukům, kteří na dráze v Dubaji prokázali své bowlingové umění, ale samozřejmě celému trenérskému týmu v čele s Adamem Vondráčkem a především všem nadšencům, kteří se u nás věnují sportovnímu bowlingu a kteří dostali český bowling na tuto úroveň!“

Pro úplnost dodáváme, že naši mužští reprezentanti se prosadili i v soutěžích jednotlivců, kde Jan Macek a Lukáš Jelínek, nadějný, teprve osmnáctiletý junior, zůstali těsně před branami play-off a obsadili dělené 9.–12. místo, Jaroslav Lorenc, náš nejzkušenější hráč a nejlepší v kvalifikaci pak obsadil dělené 29.–32. místo. Na stejném místě skončila v soutěži ženských dvojic i naše dvojice žen ve složení Kateřina Beštová a Anna Petáková. V soutěži čtyřčlenných týmů se náš jak mužský, tak i ženský smíšený tým dokázaly bez problémů dostat z kvalifikace do TOP16, ale boje v těchto skupinách o postup do čtvrtfinále již byly nad jejich síly.

Se dvěma čerstvými medailisty, Janem Mackem a Jaroslavem Lorencem, přinášíme krátký rozhovor:

Honzo, jaké byly tvoje osobní cíle pro MS?

Jan MACEK: Hlavním cílem bylo projít testem na covid-19 J. Jinak jsme si asi výrazně víc věřili v týmových soutěžích. Věděli jsme, že jsme čtyři vyrovnaní hráči a spolu můžeme nějakého úspěchu dosáhnout.

Jaké jsou pocity ze třetího místa a vůbec z celé cesty k medaili?

Jaroslav LORENC: Obrovská euforie a pýcha na celý tým. Už po povedené soutěži jednotlivců jsme měli pocit, že by to někde mohlo cinknout a ono se to nakonec povedlo!

Jan MACEK: Pořád to vstřebávám. Vůbec by mě nenapadlo, že budeme mít medaili. I proto jsem první den slíbil trenérovi, že když vyhraju nějakou medaili, tak mu ji dám. Snad mi ji někdy půjčí… Cesta byla úžasná hlavně v tom, že to nebyla náhoda. Po cestě do semifinále jsme všechny sekali docela s přehledem.

Jaké to bylo nastoupit v semifinále proti americkým profíkům, ikonám světového bowlingu, kteří se na rozdíl od vás bowlingem živí?

Jan MACEK: Já už proti nim hrál na MS v TOP32 v kategorii jednotlivců a oba Američany jsem ve skupině porazil, tak už jsem z nich nebyl tak vykulenej. Vlastně jsme se docela spřátelili a přišli na to, že jsou to moc fajn skromný kluci.

Jaroslav LORENC: Je to velký zážitek. Já se s nimi naštěstí už potkal v PBA, takže tam nebyla taková nervozita, jako když s nimi člověk hraje poprvé.

Jak moc se lišila bowlingová dráha venku, kde se hrálo semifinále, oproti klasické dráze v hale?

Jan MACEK: Absolutně. Jako hrát tenis na trávě ve Wimbledonu a pak jít na škváru s křivou sítí. Podmínky jsme ale měli všichni stejný a byla to obrovská zábava. Prohráli jsme zaslouženě, ale donutili jsme Američany hodně se zapotit.

Jaroslav LORENC: Rozdílů tam bylo dost a poměrně zásadní. Nejvíc asi teplota. Když jsme dorazili do arény, tak bylo přes 30 stupňů a svítilo slunce. Když přišla řada na naše semifinále, tak už venku byla tma a ochladilo se, byla ale zase vyšší vlhkost, což mělo vliv na dokluzy.

Co pro tebe, Jardo, znamená tento úspěch, kam ho řadíš? Přeci jen už některé velké medaile máš…

Jaroslav LORENC: Řadím ho určitě úplně nejvýše. Pár mezinárodních úspěchů už za sebou mám, ale medaile z mistrovství světa je úplně jiný level.

Jak celkově hodnotíš tento šampionát?

Jan MACEK: Jako historicky nejúspěšnější. Jednou budeme o tomhle šampionátu vyprávět vnoučatům.

A na závěr, nějaká perlička ze šampionátu, ať už bowlingová nebo mimo bowling?

Dost jsme tu bojovali s místní kuchyní/vodou. A vychytat správný záchodový rozvrh celého týmu byl docela oříšek, ale i to jsme bez nehody zvládli.

Eva Skořepová | PR manažerka České bowlingové asociace

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.