Evropský pohár v Karlových Varech se změnil v triatlonové peklo, Čelůstkovi unikl bronz o sedm vteřin

Olympionik Jan Čelůstka měl v Karlových Varech z českých triatlonistů nejblíže k medaili, jenže dramatický souboj o bronz těsně prohrál. Prestižní závod Evropského poháru se kvůli počasí změnil v extrémně náročnou záležitost, kterou ovládl Jegor Martynenko z Ukrajiny před Němcem Stefanem Zachaeusem.

karlovy Vary

Když měl Čelůstka před startem vytyčit své cíle, ukázal na své startovní číslo 10. „Budu spokojený, pokud ho překonám,“ řekl. Když pak skončil čtvrtý a cíl splnil, měl v sobě i tak smíšené pocity. Věděl, že medaile byla na dosah. „Nezávodil jsem špatně. A k úspěchu bylo zatraceně blízko,“ uvedl. Aby ne, Čelůstku dělilo od cenného kovu sedm vteřin.

Závod mužské evropské elity byl vrcholem triatlonového víkendu s názvem Mattoni City Triathlon 2013. Nedělní závod provázely dešťové přeháňky a teploty pod 20 °C. Takové podmínky pro většinu triatletů nepatří mezi oblíbené. „Radši bych extrémní horko než extrémní zimu. Vždyť já se trochu zahřál až v posledním okruhu na kole,“ popisoval Čelůstka. A neodpustil si kritická slova na adresu delegáta, který závodníky nepustil do vody v neoprenu. „Takže jsme vylezli zmrzlí a průběh to podle mě ovlivnilo,“ řekl.

„Plavání byl opravdový boj a první čtyři okruhy na kole jsem musel jet nadoraz. Chybělo málo, abych kontakt s nejlepšími ztratil,“ hodnotil. Jenže vedoucí skupiny se udržel a v běžeckém úseku dál bojoval o nejvyšší pozice. V tu dobu už závod pro mnoho soupeřů skončil. Během cyklistické části se o slovo přihlásil déšť a kluzký povrch v centru západočeských lázní začal být hrozbou. Pád se nevyhnul Přemyslu Švarcovi, nebo Lukáši Kočařovi, který se o den dříve stal mistrem republiky v supersprintu smíšených štafet. Oba museli předčasně odstoupit.

Triatlonové peklo dokazuje i konečná statistika. Z 67 triatletů jich do cíle doběhlo jen 39. „Ano, padalo to tam dost, přitom se nejelo úplně na hraně,“ řekl Čelůstka, který se před týdnem na Lipně stal poprvé v kariéře národním šampionem v olympijském triatlonu. Svůj vrchol sezony ale podle svých slov prožil právě ve Varech. „Byla to prestižní věc, kterou letos stavím nejvýš. A taky velké povzbuzení. Dokázal jsem si, že se můžu měřit s evropskou špičkou, i když jsem měl sezonu jako na houpačce a kvůli únavové zlomenině nemohl dva měsíce závodit," uzavřel.

Zvítězil Ukrajinec Martynenko, který proťal cílovou pásku s devatenáctivteřinovým náskokem před Němcem Stefanem Zachaeusem. Třetí doběhl Ital Alberto Casadei. Z dalších Čechů se v první desítce umístil ještě František Kubínek na deváté pozici. Dále Petr Šlajs skončil 14., František Linduška 19., Tomáš Řenč 23., Tomáš Kroupa 27., Jan Volár 28., Martin Novák 31., Lukáš Maiwaelder 32. a Jiří Kalus 34.. Přemysl Švarc a Lukáš Kočař závod nedokončili.

Čelůstka

Výsledky: Evropský pohár, Karlovy Vary

Muži: 1. Jegor Martynenko (Ukr) 1:53:57, 2. Stefan Zachaeus (Něm) 1:54:16, 3. Alberto Casadei (Ita) 1:55:01, 4. Jan Čelůstka (ČR) 1:55:08, 5. Riccardo De Palma (Ita) 1:55:10, 6. Kenji Nener (Aus) 1:55:17, 7. Cédric Oesterle (Fra) 1:55:25, 8. Matthew Sharpe (Kan) 1:55:47, 9. František Kubínek (ČR) 1:55:47, 10. Marcel Walkington (Aus) 1:56:06,…, 14. Petr Šlajs 1:56:27, …, 19. František Linduška 1:58:09, …, 23. Tomáš Řenč 1:58:52, …, 27. Tomáš Kroupa 1:59:50, 28. Jan Volár 1:59:51, …, 31. Martin Novák 2:00:05, 32. Lukáš Maiwaelder 2:01:40, …, 34. Jiří Kalus. Přemysl Švarc a Lukáš Kočař závod nedokončili.